Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

przysiady
#11

Otóż, to, bo mięśnie przykurczone i nie potrafią pracować w pełnym zakresie ruchu.
#12

co do poprawnej techniki, konkluzja wspólna jest taka żeby robić jednak pełny ruch - ok, a co z niewychodzeniem kolan poza linię wyznaczoną przez stopy ? albo proste plecy, chociaż te są chyba oczywistością... są jeszcze jakieś inne tipy, odnośnie poprawnego wykonywania które są mega ważne ?
#13

Kolana to przeterminowana wiedza. Proporcje uda i podudzia u wielu osób nie pozwalają nie wykonanie prawidłowego przysiadu nie wychodząc kolanami poza linie palców. Szkodliwość takiego ruchu także rzadko kiedy zostaje potwierdzona. Inne tipy to:

- pięty wbite w ziemię - przysiad wykonuje się na pełnych stopach. Odrywanie pięt spowodowane jest ograniczoną mobilnością stawu skokowego. Doraźne naprawienie tej przypadłości to podsunięcie czegoś pod pięty np. ciężarka 1kg.

- za duże pochylenie w przód, rzadko spotykane przy siadach bez obciążenia.

- ustawienie kolan - środek ciężkości powinien rzutować od kolana na stopę. Najczęstszym błędem jest "ściąganie" kolan do środka, rzadziej - rozpychanie na boki.
#14

dzięki predi, od jutra zaczynam mocną tyrkę z przysiadami : >>
jakie warianty, serie, obciążenia,ogólnie jak robić przysiady żeby najefektywniej ćwiczyć siłę ?
#15

Często, ciężko, niskoobjętościowo Wink
Zerchery i back squaty, ale te drugie tylko gdy masz perfect technikę bez ciężaru.

Apropo przysiadów warto obejrzeć, dr Biernat mówi o butt-winku, podkładkach pod pięty, wychodzeniu kolan przed palce, mobilności kostek, głębokość siadu itd:
https://www.youtube.com/watch?v=YHP2DuiJrOQ
https://www.youtube.com/watch?v=JdIKpbPcwOs
#16

Dokładnie, w dużym skrócie bez zagłębiania się w metody - dużo serii (6-12), duży ciężar, mało powtórzeń. Masz mieć mocy na te trzy ruchy i odłożenie sztangi. Wink Nie ma się tutaj co czarować budowanie SIŁY to ciągłe przesuwanie swojego maxa, a do niego bez wolnych ciężarów nie dojdziesz. Przysiady jednonóż mogą być jakąś alternatywą na początku ale wymagają doskonałej stabilizacji bądź podpórki. Plus też szybko robią się łatwe.

Jednak jak Seth wspomniał o technice - tam gdzie pojawiają się maxy, tam nie ma miejsca na uciekające kolana i inne przeoczenia. Ważą się losy Twojego progresu oraz Twojego zdrowia. Wink
#17

(2016-10-14, 00:02)wild strawberry napisał(a):  są jeszcze jakieś inne tipy, odnośnie poprawnego wykonywania które są mega ważne ?
Np. dbanie o rotację zewnętrzną kolan w trakcie wykonywaniu przysiadu. Najprościej to wytłumaczyć tak, żebyś trzymając stopy równolegle, próbował "rozerwać" podłogę między palcami. To zapewni Ci dobre zabezpieczenie stawu kolanowego, napięcie więzadeł oraz prawidłową rotację miednicy Smile

Wychodzenie palców za stopy to bzdura. Tutaj rolę odgrywa budowa anatomiczna jak już ktoś wspomniał. Trzymanie kolan przed palcami na siłę niesamowicie obciąża miednicę przy minimalnym odciążeniu kolan. Wystarczy poprawna rotacja i wszystko jest bezpieczne. Smile
#18

(2016-10-16, 23:28)wild strawberry napisał(a):  dzięki predi, od jutra zaczynam mocną tyrkę z przysiadami : >>
jakie warianty, serie, obciążenia,ogólnie jak robić przysiady żeby najefektywniej ćwiczyć siłę ?

Rozwój siły maksymalnej w dyscyplinach acyklicznych
Obciążenie zewnętrzne: 85%-100% CM ( i więcej u doświadczonych Wink )
Liczba powtórzeń w serii: 1-5
Tempo czynności ruchowej: Umiarkowane
Przerwa wypoczynkowa między seriami: 2-5 minut
Liczba serii: Początkujący 3-5, Doświadczeni 5-8

przeczytaj jeszcze ten wątek : http://gimnastycy.pl/forum/watek-metoda-...iazen-cz-1
#19

Pamiętaj też że nasze mięśnie składają się z włókien szybkokurczliwych i wolnokurczliwych.
To właśnie te pierwsze będą w dużej mierze odpowiadały za wzrost siły (poza układem nerwowym).Ale warto zadbać o pobudzanie tych wolnych.. Czyli więcej powtórzeń z mniejszym obciążeniem.
#20

właśnie co do tych mięśni... jak już nie raz wspominałem trenuje kolarstwo górskie, a teraz jest można powiedzieć taka przerwa w rywalizacji, więc m.in. stąd chęć zyskania na sile. Otóż wg kolarskich wierzeń, zwiększona siła wolnokurczliwych włókien mięśniowych pozwala im brać na siebie większą część obciążenia. Praca włokien szybkokurczliwych jest związana z wytwarzaniem kwasu mlekowego, więc im mniej one pracują tym lepiej Wink
Najbardziej zależy mi na rozbudowie siły mięśni czworogłowych, w drugiej kolejności tych znajdujących się pod kolanem, oraz pośladkowych. Niskoobjętościowy trening przysiadów mi w tym pomoże ?

i jeszcze druga sprawa; do tej pory mój trening nóg ograniczał się głównie do treningu izometrycznego, niekiedy wzbogacałem go tylko o parę pistoletów. Czy teraz zanim przystąpię do ćwiczeń z obciążeniem, dobrym pomysłem jest porobienie przysiadów bez obciążenia ? Np około 8 treningów przysiadów, co każdy seria więcej, np 20-30 powtórzeń ??
Jako PS mogę też spytać nieśmiało co może być przyczynom częstego strzelania w lewym kolanie, podczas maksymalnego ugięcia ?


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości