Wątek zamknięty
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Węglowodany na noc = lepszy sen?
#1

Cześć
Oglądam od czasu do czasu tego Pana:

I ten odcinek wyjątkowo mnie zaciekawił, bo z reguły się mówi, żeby obcinać węgle na wieczór i zostawić głównie samo białko.

Mógłby się ktoś wypowiedzieć na ten temat? Smile
#2

W nocy jest największe wytwarzanie Hormonu Wzrostu, który wpływa na pełną odnowę tkanek organizmu oraz zapobiega starzeniu się. Podając węgle na noc doprowadza się do wyrzutu insuliny a co za tym idzie drastycznie spada produkcja hormonu wzrostu.
#3

Jeśli w kwestii żywienia chcesz słuchać "koksów" to chociaż czerp z najlepszych źródeł typu Charles Poliquin (Strength Sensei). On poleca węgle na noc. http://www.strengthsensei.com/the-case-f...-at-night/
#4

(2015-07-30, 07:29)Satetsu napisał(a):  Jeśli w kwestii żywienia chcesz słuchać "koksów" to chociaż czerp z najlepszych źródeł
Nie no, to nie tak. Nie jestem tak wciągnięty w tematy żywieniowe jak Ty (nawet nie jestem w stanie się tak wkręcić), ani tym bardziej moimi autorytetami nie są kulturyści - po prostu od czasu do czasu zdarza mi się obejrzeć m.in. właśnie Pomocnego. Wink

Dzięki za link, badam. Smile
#5

(2015-07-30, 01:27)Seth napisał(a):  I ten odcinek wyjątkowo mnie zaciekawił, bo z reguły się mówi, żeby obcinać węgle na wieczór i zostawić głównie samo białko.

Mógłby się ktoś wypowiedzieć na ten temat? Smile
Generalnie ma racje, choc do konca nie wie dlaczego, Poliquin tez pisze, ze warto ale nie podaje dlaczego, choc to wszystko jest napisanie nie powiem gdzie, zeby nikt alergii nie dostal Big Grin
W skrocie wegle na noc to najlepsze rozwiazanie na wycinke i to taka ostra.

Glownym czynnikiem jest sprowokowanie insuliny, w srodowisku ktorej tryptofan ma ulatwione wchlanianie (z roznych powodow), bo z reguly jest blokowany przez inne uprzywilejowane w stosunku do niego aminokwasy egzogenne. Jak wiadomo tryptofanu nie syntetyzujamy sami, wiec musimy go spozywac w pozywieniu.
Z tryptofanu syntetyzowana jest serotonina, neuroprzekaznik zwany hormonem szczescia a z niej z kolei melatonina, neuroprzekaznik zwany "homonem snu".
Melatonina syntetyzowana jest kiedy oczy sa zamkniete i tym lepiej im jest ciemniej, wiec kwestia dobrej jakosci snu, to synteza melatoniny i gleboka ciemnosc. Otwarcie oczy i spowodowanie doplywu swiatla powoduje przerwanie syntezy melatoniny, ktora jest rowniez silnym przeciwutleniaczem, wplywa na dobowy cykl metabolizmu a zly sen generalnie powoduje slaba regeneracje i nawet otylosc.

Oczywisce nie ma sensu jesc tak jak ten koles zaleca, duzo wungli i hajda, bo zaraz bedzie hipoghlikemia i owszem sennosc ale chyba nie o to chodzi, bo zaraz zacznie sie wlaczac atawista insuliny - glukagon zeby podniec cukier. W ogole nie wiem skad u niego to nawet 5-krotne wstawanie zeby sie w nocy wylac, moze ma chora prostate? Najlepiej wciagnac cos ze zlozonych zeby sie wolno rozkladaly i nie podnosily gwaltownie insuliny a dodatkowo zeby spowolnic ten proces mozna dodac do tego troche tluszczu. Ja osobiscie najbardziej lubie ziemniaki wczesniej ugotowane i podsmazone w postaci plasterkow na masle albo smalcu (na olejach smazyc nie wolno, no chyba, ze na kokosie) albo po prostu frytki z surowego ziemniaka. Tylko nie przesadzac, 2-3 srednie ziemniaki to maks, bo jak wiecej to nie bedzie efektu whooosh Big Grin

Autorytety są główną przyczyną tego, że ludzkość stoi w miejscu Johann Wolfgang von Goethe

#6

Matt Ridley w ksiazce "Genom", na stronie 189 pisze tak:
"Wyjasnieniem wydaje sie to, ze w reakcji na wczesny zmrok w zimowe dni mozg zaczyna wytwarzac melatonine, hormon wywolujacy sen. Melatonina powstaje z serotoniny, a wiec poziom serotoniny opada, w miare jak jest ona zuzywana do produkcji melatoniny. Najszybszym sposobem podniesienia poziomu serotoniny jest wyslanie do mozgu wiekszej ilosci tryptofanu, poniewaz serotonina wytwarzana jest z tryptofanu. Najszybszym sposobem na wyslanie tryptofanu do mozgu jest wydzielenie insuliny przez trzustke, poniewaz insulina powoduje, ze organizm absorbuje inne substancje podobne do tryptofanu, usuwajac je w ten sposob z kanalow, ktorymi tryptofan przekazywany jest do mozgu,i pozwalajac mu na szybsza podroz. A najszybszym sposobem na wydzielenie insuliny jest zjedzenie weglowodanowej przekaski"

Warto dodac, ze nie chodzi tutaj o wypoczynek czy regeneracje naszych miesni tylko mozgu.

Autorytety są główną przyczyną tego, że ludzkość stoi w miejscu Johann Wolfgang von Goethe

#7

podobno migdały, banany, owsianka jedzone wieczorem przed snem pomagają zasnąć Smile
#8

cukier czyt. ziemniaki smażone na smalcu to nie najlepszy pomysł Smile a jaki jest wyrzut insuliny po zjedzeniu ziemniaków i ziemniaków z dodatkiem tłuszczu można sobie sprawdzić Smile
#9

No wlasnie jaki? Warto sprawdzic a nie wyglaszac teorie bez pokrycia w faktach Smile

Autorytety są główną przyczyną tego, że ludzkość stoi w miejscu Johann Wolfgang von Goethe

#10

Ja zawsze zapisuje co jem i zam weryfikuje - na muscleboss.pl- Bo tak na dobrą sprawę to gdzieś mam jakieś oficjalne stanowiska, bo najważniejsze co ja czuje lol
pozdr
Wątek zamknięty


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości