Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Korekty w diecie
#21

W Polsce praktycznie nie zdarza się kupić soku, który nie byłby zrobiony z soku zagęszczonego. Do tego jak pisał Kubuś praktycznie każdy jest dosładzany. Na stacjach Statoil są maszyny w których robią soki wyciskanie. Pomarańcze są wrzucanie na Twoich oczach i z nich robiony sok. A i tak jest tak słodki jak nie zdarza się w naturze.
#22

Eee z tym "prawie wszystkie" to przesada. Kiedyś kupowałem i piłem dużo takich soków i wszystkie były bez dodatku cukru. Wybór jest duży i zazwyczaj mają taką informację dobrze widoczną na opakowaniu.

Niech progres będzie z Tobą!
Michał
#23

No to precyzuję: nie dotyczy soków świeżo wyciskanych niepasteryzowanych.
#24

(2014-12-10, 11:43)zahir napisał(a):  No to precyzuję: nie dotyczy soków świeżo wyciskanych niepasteryzowanych.

Są w sklepie soki niepasteryzowane? Nigdy się nie spotkałem. Nawet te jednodniowe w lodówkach są pasteryzowane : C
#25

Zaskoczyłeś mnie, bo miałem właśnie na myśli te jednodniowe. Aż z ciekawości spojrzę na etykietę.
#26

podsumowując kwestię soków - lepiej pić wodę i przegryzać owoce, choć od wypicia szklanki soku raczej nie umrzesz.
A teraz proponuję zająć się plusami i minusami pozostałych składników i ewentualnie ich alternatywami.

edit: zahir ułatwię Ci to Wink
[Obrazek: sok-z-jab%C5%82ek-i-dzikiej-r%C3%B3%C5%B...00x450.jpg]

"Remember that almost right, is still wrong. In the long term, this pursuit of perfection will result in much greater strength development and technical refinement;" -Coach Sommer
#27

kwestia wyciskania soków jest omówiona np. tu :
http://zdrowoinatemat.blogspot.com/2013/...za-od.html
z soków uciekają , tak jak z warzyw enzymy, które są najważniejszym składnikiem , który jest w soku, potwierdzam , że świeżo wyciśnięte są najzdrowsze , ale na określonym sprzęcie, w sokach dosładzaczami są często syrop glukozowo fruktozowy( odpowiedzialny za cukrzycę ) i aspartam( rakotwórczy)więc informacja , że sok nie jest słodzony cukrem to nie wszystko.
dodatkowo soki owocowe , czy owoce - dobre do południa potem lepiej warzywnw swieżo wyciskane i od razu pite.
Bardzo zdrowe soki są używane w terapi nowotworowej dr Gersona :
http://terapiagersona.com.pl/
możecie mniej więcej połapać o co w tym chodzi i co na co wpływa, co do soków , czy owoców dużo wiedzy jest też w diecie dla diabetyków- tam ewidentnie można się nauczyć jak się żywić bez skoków cukru, które mogą prowadzić naprawdę do ciężkich schorzeń
oczywiście doradzam złapać sens a nie doktoryzować się na temacie( oczywiście jak kto lubi)ale warto jak krótko podkreślił Rafał pić wodę i zagryzać owocem( niepryskanym) albo rozcieńczać soki wyciskane niż pić kupneTongue
#28

Dzięki Rafał, tak tez mi się wydawało, bo piłem kilka razy ten sok z MarwitaSmile
#29

(2014-12-10, 12:36)Satetsu napisał(a):  Poza tym w naturze owoce nie są dostępne przez cały rok bez przerwy, więc logicznie myśląc nie jest dobrym pomysłem spożywanie fruktozy bez przerwy przez cały rok
Kiedyś (dawno temu) każdy człowiek owoce miał dostępne przez cały rok, gdy żył tylko w ciepłych krajach. Bez owoców i warzyw dostępnych ciągle chyba ciężko byłoby długo pożyć, nie potrafimy tyle zapasów zgromadzić w lecie. Więc fruktoza była spożywana cały rok.

Ja myślę, że dzięki temu, że człowiek nauczył się robić różnorakie przetwory i przechowywać warzywa dłużej (np w piwnicach) to dość bezpiecznie można przetrzymać zimę. Teraz mamy dostępne owoce i warzywa z zagranicy w sklepach (czy tez ze szklarni), wiec sytuacja się zmienia. Owoce i warzywa potrzeba raczej zjadać cały rok, prawda?

Odnosze wrażenie, że jakby posłuchać wszystkich dietetyków to nie byłoby za bardzo co jesc Big Grin
Aczkolwiek mam chyba trochę za bardzo pozytywne podejscie do soków, czyli cukru, syropów glukozowo fruktozowych czy wyciskania. Trzeba bedzie się trochę naprostować. Wolę cukier niż aspartam, inne słodziki czy syrop glukozowo fruktozowy. W dodatku napewno lepiej wypić sok, niż Cole czy oranżade. A najlepiej jak wspomniał Rafał owoc i woda. Chociaż jabłko z wodą chyba nie wypali. (a może i wypali hehe Big Grin)

Reszta diety, mleko sojowe? Ja bym nie stosował, bo podobno źle wpływa na hormony. A coś wiecej negatywne również?
Z ciekawości zapytam; co sądzicie o mleku ryżowym?

Ktoś, kto się orientuje w temacie mógłby opisać jakies inne złe posiłki, trzeba powrócić do tematu całej diety.
Pozdrawiam Smile
#30

Bartez, dlaczego jako słodzik musi być aspartam? Przecież są zdrowe odpowiedniki jak ksylitol czy stewia.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości