Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: Trening na kółkach + uzupełniający..
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3

frantic

Witam.
W połowie listopada planuję kupić kółka gimnastyczne. Na początku do kółek byłem neutralnie nastawiony, no ale teraz wiem, że będą one niezbędnym przyrządem w moich treningach. Moje nastawienie co do kółek gwałtownie się zmieniło dzięki Jackowi (znanemu jako Zahir), który bardzo profesjonalnie podszedł do sprawy tłumacząc mi dlaczego kupno kółek będzie dobrym wyborem Smile

Najpierw chciałbym napisać, jaki ja bym trening zrobił, a później prosiłbym o korektę/pomoc.

No więc z racji tego, że kółka są niestabilne, to wiadomo, że przy każdym ćwiczeniu będzie aktywnych w ćwiczenie więcej mięśni, niż na stabilnym podłożu.
Także biorąc na logikę na początek wydaje mi się, że najpierw bym się musiał skupić na pompkach, dipach i podciąganiach, aby wzmocnić całe ciało do dalszych tych bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

Rozpisałbym ten trening następującym sposobem (chodzi mi o SIŁĘ):
1 tydzień: 4x4
2 tydzień: 5x4
3 tydzień: 6x4
4 tydzień: 7x4
7 tydzień: 10x4
8 tydzień: 5x4 (obcinam o 50%)
9 tydzień: 5x5
12 tydzień: 8x5
14 tydzień: 10x5

Jak widzicie w ciągu 14 tygodni (3,5 miesiąca) bym miał taki trening polegający na budowaniu siły w podciągnięciach, pompkach i dipach.

Od razu po tym treningu bym robił trening statyczny, czyli myślę, że dobrą relację by zdał:
http://www.bieganie.pl/?cat=2&id=1457&show=1 - ćwiczenie 3, normalny plank i plank boczny.
Rozpisałbym je w następujący sposób:
Dla planku bocznego i normalnego:
1 tydzień: 2x35s
2 tydzień: 2x45s
3 tydzień: 2x50s
4 tydzień: 2x60s
5 tydzień: 2x30s (50%)
6 tydzień: 3x35s
7 tydzień: 3x40s
8 tydzień: 3x45s
9 tydzień: 3x50s
10 tydzień : 3x60s
11 tydzień: 3x30s (50%)
12 tydzień: 2x max
13 tydzień: 3x max
14 tydzień: 4x max

Dla planku odwrotnego:
W skrócie napiszę, że zaczynam od 2 serii po 20s i dodaję co tydzień po 5s, a jak dochodzę do 40s, to dodaję serię czyli:
1 tydzień: 2x20s
3 tydzień: 2x30s
5 tydzień: 2x40s
6 tydzień: 3x20s
11 tydzień: 4x20s
14 tydzień: 4x35s

Dodałbym jeszcze do statycznych ćwiczeń L-sit, ale zacznę progresywnie się go uczyć, więc zacząłbym od trzymania l-sita tylko, że z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem 90 stopni. Progres byłby taki sam jak przy planku odwrotnym.

Teraz mam pytanie, czy te ćwiczenia statyczne co wymieniłem wzmocniłyby mi prostownik grzbietu ? Kiedyś na sąsiednim forum pisałem przed zimą, że mam okrągłe plecy (byłem u fizjoterapeutki) no i po tym czasie jakoś lekko zmieniłem swoją postawę, także jest ok. Pytanie do instruktorów: Czy odradzacie jakichś ćwiczeń dla ludzi z okrągłymi plecami ? Na badaniach miałem Kifozę 3 stopnia, ale sam nie wiem czy ja rozluźniony stałem czy co, bo jak stoję wyprostowany, to nie widzę pleców jakoś bardzo odchylonych. Ba, latem nikt nawet nie zwrócił uwagi, że mam okrągłe plecy. Po prostu jak stoję wyprostowany, to jest ok moim zdaniem Smile

Bardzo proszę o pomoc w ułożeniu treningu Smile
Pozdrawiam.
Pierwsze 2 tygodnie poświęcił bym na zapoznanie się z przyrządem, czyli wprowadził bym trening wstępnej adaptacji.
Adaptacja
Jak budować plan
W linku powyżej znajdziesz, szablon do budowania takiego planu.

Podstawy kółka cz.1

Na początku na samych kółkach wykonywał bym podpory i zwisy w różnych pozycjach i podstawowe ćwiczenia takie jak pompki, ugięcia ramion w podporze (dipy), podciąganie, MU ( na początku z nogami na skrzyni). Wszystkie warianty ćwiczeń w jak najprostszych wariacjach. Wszystko po to aby twoje mięśnie doświadczyły ćwiczeń na kółkach gimnastycznych, pamiętaj o utrzymywania ciągłego napięcia ciała i prostych łokci.

Ćwiczenia statyczne mogą, zostać wykorzystane pod jednym warunkiem, nogi zawsze proste w stawach kolanowych, palce obciągnięte, brzuch i odcinek lędźwiowy napięte, barki wysunięte w przód i klatka piersiowa wklęsła.

Poniżej wątek do ćwiczeń statycznych, dodał bym do całego treningu stanie na rękach która jest najważniejsza gimnastyce.
Statyka

Jeśli masz więcej pytań, pisz Smile
Do postu Mrówka ciężko coś dodaćSmile Od siebie powiem tylko, byś zwracał uwagę na ustawienie kółek w podporach (Mrówek pokazuje różne ustawieni w tutorialu). Staraj się dążyć do odkręcania kółek na zewnątrzSmile

frantic

(2013-09-28, 07:04)Mrowek napisał(a): [ -> ]pamiętaj o utrzymywania ciągłego napięcia ciała i prostych łokci.

Pytanie o łokcie.
Dlaczego mam trzymać proste łokcie ? Jak będę miał zgięte w początkowej fazie ćwiczenia, to grozi to kontuzją czy jak ?

Okej, zrobię ten tydzień-dwa na zapoznanie się z kółkami, a jak oceniacie mój trening ?
Tak jest gimnastycznie poprawnie (czyt. trudniej Big Grin) ponadto wzmocnisz stawy przez co będziesz mógł robić inne trudniejsze ćwiczenia (rozpięcia różne, wagi)
Do tego co napisał Wattie dodam, że poza wzmocnieniem stawów przez pracę w ich pełnym zakresie w niektórych ćwiczeniach (np. waga przodem) proste ręce mają za zadanie wyeliminować pracę ramion i osiągnięcie pozycji samą siłą core.
Wyprostowane łokcie pozwalają na :
Lepszą stabilizacje.
Powodują ,że ruch jest wykonywany w pełnym zakresie.
Uczą nawyków gimnastycznych, które później będą wykorzystane do opanowania trudniejszych elementów.
Zabezpieczenie stawu łokciowego.
Powodują lepsze napięcie całego ciała.

Sam plan, ma dobre założenia ale mało w tym gimnastyki, dodał bym przewroty, stania na rękach, pozycje gimnastyczne i dużo dużo więcej ćwiczeń koordynacyjnych typu skoki zajęcze.
(2013-09-28, 00:47)frantic napisał(a): [ -> ]Moje nastawienie co do kółek gwałtownie się zmieniło dzięki Jackowi (znanemu jako Zahir), który bardzo profesjonalnie podszedł do sprawy tłumacząc mi dlaczego kupno kółek będzie dobrym wyborem Smile
Zdradz w sekrecie jakiej propagandy uzyl, zeby cie sklonic Wink Big Grin
Podzieliłem się tylko własnym doświadczeniem z tym przyrządem. Uważam, że kółeczka dają olbrzymią możliwość progresu i są znacznie zdrowsze dla stawów niż podciąganie się z obciążeniemSmile
Jeśli w treningu kettlem musisz wymuszać napięcie aby trening był poprawny technicznie, to kółka same wymuszają takie napięcie.
Stron: 1 2 3