Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Prosze o radę
#1

Witajcie Smile Zainteresowałem się ostatnio treningiem gimnastycznym. Nie miałem wcześniej pojęcia jak on wygląda i dalej nie do końca wiem Tongue Znalazłem książki trenera Sommera : Building the Gymnastic Body i Foundation One oraz książkę Steven Low - Overcoming gravity . I tak po pierwsze chciałbym was prosić o radę, czy ćwiczyć według planu np. z F1 czy według planu z Overcoming gravity ? W F1 zniechęca mnie trochę to że nie mam F2 a jak to zacznę to chciałbym to ciągnąć dalej. Druga prośba to czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak wygląda typowy trening gimnastyczny? Przeglądałem BGB Sommera i wiem że są ćwiczenia statyczne i budujące siłę maksymalną. Ale nie za bardzo wiem jak to łączyć i tak dalej. Tongue Zaprawę trochę mam ćwiczę podstawowe ćwiczenia jak podciąganie itp. ...... No więc proszę o rady Smile
#2

Wszystkie wymienione przez Ciebie książki są bardzo dobre. Tak naprawdę trening według każdej z nich doprowadzi Cię do celu.

Co do siły to istnieją różne jej rodzaje: statyczna, eksplozywna, wytrzymałość siłowa itp. W treningu gimnastycznym ważna jest każda z nich plus dodatkowe parametry takie jak gibkość, koordynacja ruchowa itp. Sommer uważa, że siła statyczna jest fundamentem i dlatego poleca budowanie najpierw jej. Możesz jednak spróbować zmodyfikować ten program dodając ćwiczenia dynamiczne ukierunkowane na eksplozywność i siłę maksymalną. Przeczytaj na forum wątki na temat ćwiczeń statycznych oraz budowania własnego planu treningowego.
#3

A czy mógłbym ćwiczyć tym przykładowym planem z Overcoming gravity? Czy lepiej ułożyć swój plan pod siebie? Chociaż i ten z OG mogę zmodyfikować według własnych możliwości, prawda ? Smile
#4

Oczywiście, że takSmile
#5

Przejrzyj także dla większej jasności co i jak wykonywać kanał Geoff Craft :

http://www.youtube.com/user/geoffcraft/videos

zawiera sporo dobrych filmów z treningu Smile i nawet sam Adam Kalman to już nie raz polecał !

Gimnastyka Sportowa jest bazą wyjściową dla każdej dyscypliny sportowej !
#6

Manny1 wymienione książki są bardzo dobre, niestety nie czytałem "overcoming gravity". Książka Sommera jest skierowana na trening siłowy i nie zawiera rozwiązań odnośnie kształtowania wytrzymałości siłowej czy koordynacji. Stąd pytanie jaki jest twój cel treningu wtedy będziemy mogli lepiej doradzić jak masz zacząć ćwiczyć.
#7

Skoro czytałeś Overcoming Gravity to wiesz, że przede wszystkim powinieneś sobie wyznaczyć cele. Zrobiłeś to? Podziel się z nami to łatwiej będzie pomóc.
BtGB ma już swoje lata, Sommer miał już wtedy spore doświadczenie z gimnastykami, ale jeszcze do końca nie wiedział jak je przełożyć na amatorów. Jak chcesz trenować wg Sommera i nie jesteś gimnastykiem to wybierz serię Foundation. Rozumiem, że problemem z F2 jest brak kasy, bo F1 można "znaleźć" a reszty już nie... Wink Foundation One to plan nawet na 18 miesięcy (6 progresji po 12 tygodni) i buduje tytułowe podstawy siłowe i gibkościowe. Często zaglądam na forum Gymnastic Bodies i nawet średnio zaawansowani chwalą sobie ten program.
Overcoming Gravity daje teorię jak ułożyć swój program i pokazuje progresje do wielu ćwiczeń (opartych na FIG COP).
Różnica jest taka - Foundation to ryba a OG to wędka. Ryba złowiona przez doświadczonego wędkarza vs wędka zrobiona przez amatora metodą prób i błędów, która teoretycznie powinna działać Smile

"Remember that almost right, is still wrong. In the long term, this pursuit of perfection will result in much greater strength development and technical refinement;" -Coach Sommer
#8

Zależy mi przede wszystkim na sile. Chciałbym osiągnąć solidne back lever , front lever i planche. Oczywiście po drodze muszę także opanować stanie na rękach oraz l-sit , v-sit, prawda? Na tą chwilę nie układałem żadnego konkretnego planu pod te pozycje. Mój trening jest raczej wytrzymałościowy tzn. dużo pompek na krzesłach ponieważ poręczy tym czasowo nie posiadam Tongue , podnoszenie na drążku nachwytem, podchwytem, wznosy wyprostowanych nóg do drążka itp. do tego robię, że tak to określę l-sit na krzesłach 3x20 sek. Zdaję sobie sprawę z tego że planche jest zaawansowaną pozycją do której aby dojść muszę wcześniej opanować inne takie jak FL i BL . Nom Tongue To by było na tyle Tongue
#9

Szczegółową progresję do wymienionych przez Ciebie ćwiczeń znajdziesz w wątku"ćwiczenia statyczne". Masz tam opisane również metody treningowe.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości