Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: Prosze o radę
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie Smile Zainteresowałem się ostatnio treningiem gimnastycznym. Nie miałem wcześniej pojęcia jak on wygląda i dalej nie do końca wiem Tongue Znalazłem książki trenera Sommera : Building the Gymnastic Body i Foundation One oraz książkę Steven Low - Overcoming gravity . I tak po pierwsze chciałbym was prosić o radę, czy ćwiczyć według planu np. z F1 czy według planu z Overcoming gravity ? W F1 zniechęca mnie trochę to że nie mam F2 a jak to zacznę to chciałbym to ciągnąć dalej. Druga prośba to czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak wygląda typowy trening gimnastyczny? Przeglądałem BGB Sommera i wiem że są ćwiczenia statyczne i budujące siłę maksymalną. Ale nie za bardzo wiem jak to łączyć i tak dalej. Tongue Zaprawę trochę mam ćwiczę podstawowe ćwiczenia jak podciąganie itp. ...... No więc proszę o rady Smile
Wszystkie wymienione przez Ciebie książki są bardzo dobre. Tak naprawdę trening według każdej z nich doprowadzi Cię do celu.

Co do siły to istnieją różne jej rodzaje: statyczna, eksplozywna, wytrzymałość siłowa itp. W treningu gimnastycznym ważna jest każda z nich plus dodatkowe parametry takie jak gibkość, koordynacja ruchowa itp. Sommer uważa, że siła statyczna jest fundamentem i dlatego poleca budowanie najpierw jej. Możesz jednak spróbować zmodyfikować ten program dodając ćwiczenia dynamiczne ukierunkowane na eksplozywność i siłę maksymalną. Przeczytaj na forum wątki na temat ćwiczeń statycznych oraz budowania własnego planu treningowego.
A czy mógłbym ćwiczyć tym przykładowym planem z Overcoming gravity? Czy lepiej ułożyć swój plan pod siebie? Chociaż i ten z OG mogę zmodyfikować według własnych możliwości, prawda ? Smile
Oczywiście, że takSmile
Przejrzyj także dla większej jasności co i jak wykonywać kanał Geoff Craft :

http://www.youtube.com/user/geoffcraft/videos

zawiera sporo dobrych filmów z treningu Smile i nawet sam Adam Kalman to już nie raz polecał !
Manny1 wymienione książki są bardzo dobre, niestety nie czytałem "overcoming gravity". Książka Sommera jest skierowana na trening siłowy i nie zawiera rozwiązań odnośnie kształtowania wytrzymałości siłowej czy koordynacji. Stąd pytanie jaki jest twój cel treningu wtedy będziemy mogli lepiej doradzić jak masz zacząć ćwiczyć.
Skoro czytałeś Overcoming Gravity to wiesz, że przede wszystkim powinieneś sobie wyznaczyć cele. Zrobiłeś to? Podziel się z nami to łatwiej będzie pomóc.
BtGB ma już swoje lata, Sommer miał już wtedy spore doświadczenie z gimnastykami, ale jeszcze do końca nie wiedział jak je przełożyć na amatorów. Jak chcesz trenować wg Sommera i nie jesteś gimnastykiem to wybierz serię Foundation. Rozumiem, że problemem z F2 jest brak kasy, bo F1 można "znaleźć" a reszty już nie... Wink Foundation One to plan nawet na 18 miesięcy (6 progresji po 12 tygodni) i buduje tytułowe podstawy siłowe i gibkościowe. Często zaglądam na forum Gymnastic Bodies i nawet średnio zaawansowani chwalą sobie ten program.
Overcoming Gravity daje teorię jak ułożyć swój program i pokazuje progresje do wielu ćwiczeń (opartych na FIG COP).
Różnica jest taka - Foundation to ryba a OG to wędka. Ryba złowiona przez doświadczonego wędkarza vs wędka zrobiona przez amatora metodą prób i błędów, która teoretycznie powinna działać Smile
Zależy mi przede wszystkim na sile. Chciałbym osiągnąć solidne back lever , front lever i planche. Oczywiście po drodze muszę także opanować stanie na rękach oraz l-sit , v-sit, prawda? Na tą chwilę nie układałem żadnego konkretnego planu pod te pozycje. Mój trening jest raczej wytrzymałościowy tzn. dużo pompek na krzesłach ponieważ poręczy tym czasowo nie posiadam Tongue , podnoszenie na drążku nachwytem, podchwytem, wznosy wyprostowanych nóg do drążka itp. do tego robię, że tak to określę l-sit na krzesłach 3x20 sek. Zdaję sobie sprawę z tego że planche jest zaawansowaną pozycją do której aby dojść muszę wcześniej opanować inne takie jak FL i BL . Nom Tongue To by było na tyle Tongue
Szczegółową progresję do wymienionych przez Ciebie ćwiczeń znajdziesz w wątku"ćwiczenia statyczne". Masz tam opisane również metody treningowe.