Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: Trening nóg
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Jak wiadomo parkour, jest dyscypliną blisko leżącą gimnastyki, wymagany jest równomierny rozwój całego ciała. Jednak większość skoków i przejść opiera się na sile nóg, w tym wątku przedstawie kilka ćwiczeń wpływających właśnie na tą partie mięśniową.

Przysiady - najbardziej znane ćwiczenie , poprawnie bardzo trudne do wykonania
Pistolety - rozwinięcie podstawowych przysiadów , jedno z najlepszych ćwiczeń na nogi.
Wykroki - bardzo ciekawe ćwiczenie posiadające szereg wariacji, z zmianą nóg w powietrzu , podskoku z przykurczem nogi wykrocznej, chodu bądź w podstawowej formie wraz z zamachem nogi wykrocznej podczas wyprostu.
Skipy - ćwiczenie wpływające na krok biegowy, idealne do poprawy szybkości i techniki
Wieloskoki - pozornie proste ćwiczenie wymagająće wysokiego poziomu koordynacji
Ćwierć skoki - baza wyjściowa do poprawy skoczności
Skoki - różnego rodzaju podskoki jedno nóż, obunóż, zeskoki , wyskoki, kuczne
Ćwiczenia statyczne - pół przysiad w oparciu pleców o ściane, pół przysiad w rozkroku, leżenie tyłem z unoszeniem bioder i jednej nogi w góre itp.

Krótki plan wzmacniający mięśnie nóg:
Marsz - > Trucht ->
Krążenia ramion w przód i w tył
Podskoki z krążeniem ramion w przód i w tył
Podskoki z nogi na noge z wymachami
------
Skipy A B C - Wieloskoki (2-3 długości około 20m)
Wykrok, Wykrok z przykurczem nogi wykrocznej (3x10)
Skoki jedno nóż lewa i prawa (2 długości)
Ćwierć skoki - dynamicznie(5x5)
Podskoki obunóz nad przeszkodami - 5 przeszkód (x3)
Przysiady/Pistolety - powolne zejścia - dynamiczne wyjśćia w góre (5x5)
Ćwiczenia statyczne - pół przysiad w oparciu pleców o ściane (2x15s)
przysiad - nogi przyciagamy do klatki piersiowej i staramy utrzymać się taką pozycje (2x30s)
Rozciąganie.

Czekam na wasze pomysły Smile i propozycje ciekawych ćwiczeń.
Wspięcia na palce (Calf raises)- na jednej nodze lub obu, wznosimy ciało do góry i w dół stojąc na palcach stóp
Odwrotne wspięcia (reverse calf raises)-Podobne do tego co powyżej, tyle że stajemy na piętach i wykonujemy ruch przodem stopy góra-dół
Żuraw (glute ham raises):

Jak ktoś dobry to nie musi pomagać rękami Wink
A klasyczne żabki którymi od lat katuje się adeptów sztuk walki i skoki na skakance? Te ostatnie nie wyrobią może dużo siły ale wytrzymałość i "lekkość" nóg. dobre też są chyba skoki na miękkim materacu.
Są jeszcze syzyfki (tu akurat z obciążeniem)
Falling tower:

Mocne ćwiczenie, ale wydaje mi się, że mocno obciąża kolana.
Przysiad bułgarski:


Shrimp:


I przysiady tylko dla rzeźników: pistolet w staniu na piłce. Big Grin
Dodatkowo utrudniony shrimp - na podwyższeniu. Ostatnio próbowałem, ale z zakwasami nie dałem rady.
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/h...0786_n.jpg
Też chciałem spróbować - w ogóle shrimpa, ale we wtorek tak zjarałem sobie nogi na treningu, że wczoraj ledwo chodziłem, a dzisiaj ciąg dalszy bólów potreningowych. Big Grin
Ja bym dodał wszelkie ćwiczenia na niestabilnym podłożu, co dla mnie oznacza poduszkę sensomotoryczną (beret ortopedyczny), ale wiem, że też można stosować rozmaite piłki, czy nawet liny.

bartekgg1992

tutaj się w stu procentach zgadzam, ze do treningu warto dołożyć przynajmniej 1,2 ćwiczenia na niestabilnym podłożu , tutaj miałem okazje pocwiczyc na platformie ortostabil, fajna sprawa Wink
Stron: 1 2