Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rozciąganie przed treningiem
#11

bo siła polega na skróceniu długości mięśnia, więc jaki ma sens rozciąganie mięśnia skoro chcieliśmy go skrócić ?

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#12

Czyli treningi typowo siłowe i rozciąganie gryzie się ze sobą, i nie można być super silnym jednocześnie będąc gibkim?

Sądziłem, że chodzi tutaj o nierozgrzanie, bo pamiętam, że po typowym treningu siłowym, gdy przechodziłem do rozciągania to czułem się niedogrzany albo nie wiem co to było, ale w każdym razie był dyskomfort i gorzej mi się rozciągało.

A jak zachowują się mięśnie przy większej intensywności? Chodzi mi konkretnie o trenowaniu obwodów wytrzymałościowych? Czy to tak, że każdy trening powoduje kurczenie się mięśni w większym bądź mniejszym stopniu?


Znalazłem taki opis na pewnym forum co do sztywnienia mięśni:

Cytat:Każda forma treningu siłowego, a przede wszystkim intensywny trening wytrzymałościowy powoduje sztywnienie i twardnienie mięśni. Sztywne i nieelastyczne mięśnie mogą prowadzić do kontuzji, ponieważ wytrzymałość ścięgien, układu wiązadłowego oraz kostnego nie wzrasta tak szybko, jak wytrzymałość mięśni na co wpływa ich wolniejsza przemiana materii. Ćwiczenia rozciągające przyspieszają przemianę materii ścięgien, stawów oraz otaczających je części miękkich. Oddziaływuje to korzystnie na ich pracę, pozwalając uniknąć związanego z nią bólu oraz chroni przed schorzeniami i uszkodzeniami wynikającymi z nadmiernego obciążenia podczas treningu, takimi jak: zapalenie okostnej środkowego i dolnego odcinka kości piszczelowej, zapalenie ścięgna Achillesa, bóle ramienia czy zwichnięcie stawu skokowego. Uszkodzenia z reguły występują w miejscu przyczepu mięśnia do kości, w samym brzuścu mięśnia lub w miejscu przejścia mięśnia w ścięgno.


Wychodzi na to, że zmęczony mięsień = napięty mięsień, ale trenując typowo na siłę poniekąd ćwiczymy CUN, a nie mięśnie, więc jak to jest?

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź na ten temat, ponieważ ciekawi mnie to zagadnienie.
#13

"każda forma treningu siłowego, a przede wszystkim intensywny trening wytrzymałościowy"

taka wypowiedź totalnie dyskredytuje tego co to napisał. Nigdy nie słyszałem o takim zjawisku jak sztywnienie mięśni.

Mówiąc o silę mówię tutaj tylko i wyłącznie o ćwiczeniach z 90-100% lub więcej ciężaru maksymalnego ( praca ekscentryczna ) do kilku powtórzeń nie więcej niż 3-5 w serii i do 2-3 serii. Jeśli zależy nam na wzroście siły to nie powinno się rozciągać po treningu. Przypominam, że 5 powtórzenie wykonujemy tak, że ledwością, a nie 5 x 5 i koniec treningu bo szybko nam poszło, wtedy nie rośnie siła.
Wtedy rozciąganie nie jest wskazane

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#14

(2014-05-12, 16:23)Newcio napisał(a):  bo siła polega na skróceniu długości mięśnia, więc jaki ma sens rozciąganie mięśnia skoro chcieliśmy go skrócić ?

Newcio to dlaczego np. Poliquin - poleca rozciaganie po treningu silowym i silowo-kulturystycznym? A szkolac olimpijczykow robil im treningi silowe, bo kulturystyczne im do niczego. Z tego co pamietam to byl trenerem silowym wielu medalistow olimpiad zimowych. Jezeli dobrze pamietam, to ponoc uzasadnial to szybsza regeneracja oraz tym, ze pomijanie rozciaganie po prowadzi do skrocenia miesnia, a to proszenie sie o kontuzje, i chyba wady postawy (to o wadach postawy nie pamietam czy u niego czytalem).

Z tego co pamietam to Lafay tez uwazal rozciaganie za niezbedne po treningu, z tym ze jego trening to nie jest czysto silowy, wiec u Lafaya to akurat chyba roznica z celu treningu.

"Pasja jest absolutnie konieczna do osiągnięcia długotrwałego sukcesu jakiegokolwiek rodzaju" Donald Trump
#15

cały czas mówię o tym samym o jednym przypadku kształtowania SIŁY MAKSYMALNEJ, PURE STRENGTH, gdzie operuje się obciążeniem organizmu na poziomie 90-100% ciężaru maksymalnego, gdzie występują długie przerwy i gdzie zależy nam na skróceniu mięśnia by generował większą siłę, WTEDY NIE JEST TO WSKAZANE NA LOGIKĘ, bo zależy nam na skróceniu mięśni ( rozszerzeniu je na objętość włókna ), to jaki jest sens rozciągać.

Nie wiem kim jest Poliquin

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#16

(2014-05-17, 15:31)Newcio napisał(a):  Nie wiem kim jest Poliquin

Rozumiem, ze zartujesz.

Dla innych w olbrzymim skrocie to jeden z najbardziej znanych trenerow olimpijczykow i graczy NHL. Odpowiadal za przygotowanie silowe i kondycyjne wielu sportowcow.
Nie wiem jak jest obecnie, ale na kilka lat wstecz nie bylo olimpijczyka, ktorego by przygotowywal, a nie zdobylby min. brazowego medalu.

Adam Nelson, World Champion & 2x Olympic Silver Medalist, Shot Put
Chris Thorpe, Olympic Silver & Bronze Medalist, Double's Luge
Dwight Phillips, Olympic Gold Medalist long jumper
i wielu innych.

"Pasja jest absolutnie konieczna do osiągnięcia długotrwałego sukcesu jakiegokolwiek rodzaju" Donald Trump
#17

nie wiem nigdy się tym nie interesowałem, raczej nie mówi się w sporcie o trenerach, lecz o zawodnikach, a na kursach trenerskich mówi się o trenerach danej dyscypliny, a nie trenerach ogólnorozwojowych i fizjoterapeutach. Być może mój AWF wybrał kanon innych trenerów godnych naśladowania, więc o nim nie słyszałem.

Może stosował rozciąganie przy kształtowaniu siły, ale krótkotrwałe by nie było tak drastycznych skróceń mięśnia kiedy głównie pracuje na elastyczności gry drużynowe. Nie wiem każdy ma jakiś cel w tym co robi inny

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#18

Ja słyszałem opinię na potreningu i pokazywali też badania, że rozciąganie statyczne przed treningiem zmniejsza Naszą siłę i moc.
#19

no to powiedz to gimnastykom, którzy często robią rozciąganie statyczne przed treningiem, i jakoś na tym nie tracą. Ale w teorii owszem jest niewskazane, raczej dynamiczne, po treningu statyczne i pewnie tutaj chodzi o długotrwałe statyczne rozciąganie i owszem po 30 sekundach może być problematyczne

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#20

(2014-05-18, 00:52)Newcio napisał(a):  nie wiem nigdy się tym nie interesowałem, raczej nie mówi się w sporcie o trenerach, lecz o zawodnikach, a na kursach trenerskich mówi się o trenerach danej dyscypliny, a nie trenerach ogólnorozwojowych i fizjoterapeutach. Być może mój AWF wybrał kanon innych trenerów godnych naśladowania, więc o nim nie słyszałem.

Może stosował rozciąganie przy kształtowaniu siły, ale krótkotrwałe by nie było tak drastycznych skróceń mięśnia kiedy głównie pracuje na elastyczności gry drużynowe. Nie wiem każdy ma jakiś cel w tym co robi inny

Faktycznie moze tak byc. Co do dlugosci rozciagania to chyba pisal o okolo 30s na cwiczenie.


(2014-05-18, 01:00)dom_cyl napisał(a):  Ja słyszałem opinię na potreningu i pokazywali też badania, że rozciąganie statyczne przed treningiem zmniejsza Naszą siłę i moc.

(2014-05-18, 06:55)Newcio napisał(a):  no to powiedz to gimnastykom, którzy często robią rozciąganie statyczne przed treningiem, i jakoś na tym nie tracą. Ale w teorii owszem jest niewskazane, raczej dynamiczne, po treningu statyczne i pewnie tutaj chodzi o długotrwałe statyczne rozciąganie i owszem po 30 sekundach może być problematyczne

Co do rozciaganie przed to sie w pelni z Newcio zgadzam.

Dom cyl, czytalem jakis czas temu wyniki tych badan, chyba na tnation, chodzilo o rozciaganie statyczne i faktycznie spada sila, ale wg badan jest to glownie widoczne dla 1RM, czyli ujemnie bedzie oddzialywalo zasadniczo na sporty typu podnoszenie ciezarow i to sa rzedy wielkosci 2-8 % w zaleznosci od zawodnika i czasu rozciagania.

W praktyce dla niezawodowcow to nie ma znaczenia, bo czy np. podciagniesz sie podchwytem 1RM majac podwieszone 30kg, czy 28,5kg (przyjmujac 5% spadku) to nie ma wiekszego znaczenia.

Dlatego tez tak jak pisze Newcio gimnastycy nie beda na tym tracic.

"Pasja jest absolutnie konieczna do osiągnięcia długotrwałego sukcesu jakiegokolwiek rodzaju" Donald Trump


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości