Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

plan treningowy na dłuższy czas
#11

Darren, podciąganie na linie jest dużo trudniejsze niż na drążku, czy kółkach. Siłą rzeczy musisz w pewnych momentach pracować jednorącz. Dzięki temu funduje ostrzejsze bodźce i efektowniej buduje siłę. Jest też wiele możliwości progresji na linie. Co do rękawiczek, to nie polecam ich do żadnego przyrządu. Trening gołymi rękami lepiej wyrabia chwyt a to niezwykle ważny element siły. Dlatego właśnie ciężarowcy nigdy nie dźwigają sztangi w rękawiczkach. Oczywiście na początku lina masakrycznie harata ręce ale szybko można się przyzwyczaić. Bardzo też pomaga magnezja.
#12

dobra wiem o linie ale czy zrobie siłę na normalnego muscle-upa wyciskając póki co lewa a potem prawa?
#13

Zahir, dziekuje za wyjasnienia.

"Pasja jest absolutnie konieczna do osiągnięcia długotrwałego sukcesu jakiegokolwiek rodzaju" Donald Trump
#14

(2013-11-24, 23:05)bajka1998 napisał(a):  dobra wiem o linie ale czy zrobie siłę na normalnego muscle-upa wyciskając póki co lewa a potem prawa?

Do tego potrzebujesz siły eksplozywnej, trenuj eksplozywne podciąganie.
#15

(2013-11-24, 23:05)bajka1998 napisał(a):  dobra wiem o linie ale czy zrobie siłę na normalnego muscle-upa wyciskając póki co lewa a potem prawa?

Oczywiście, że tak. Lina wyrabia znacznie więcej sił niż drążek
#16

jeszcze coś : czy trening brzucha można zwęzić do 1 ćwiczenia na wałku?
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qc-WfQHOJiI [/video]
wiem że jest to trudne ćwiczenia ale chcę już spróbować bo męczą mnie troche takie absy w domu Smile
#17

Brzuch, to jedna z najważniejszych partii mięśniowych, więc nie ograniczaj. Poza tym każda grupa mięśniowa powinna być atakowana różnymi bodźcami. W przypadku brzucha bardzo ważne jest by ćwiczyć go zarówno ruchami koncentrycznymi jak i izometrycznymi.
#18

A ja na przykład jestem zdania, że koncentryczne jako zdecydowana mniejszość: zatem spięcia, unoszenia bioder etc. odpadają.
Brzuch to jest mięsień stworzony do trzymania prawidłowej postawy. Ćwiczenia oparte o fleksję kręgosłupa (np. wyżej wspomniane) nadużywają funkcji oddechowej brzucha. Jeśli trening oprzemy w zbyt dużej części na nich, ABS może i będzie ładnie wyglądał, ale niekoniecznie będzie dobrze spełniał swoje funkcje.
Z kolei izometria w stylu deski (plank) czy różnorakich pozycji gimnastycznych (i wspominam o nich zawsze, nie tylko ze względu na forum, na którym się znajdujemy Wink) to wykorzystanie realnej i najważniejszej funkcji brzucha - trzymania postawy. W desce korpus będzie wtedy zapobiegał opadaniu bioder, w poziomce trzymał nogi i względnie wyprostowany tułów, w flagach będzie to utrzymywanie prostej sylwetki itd. Taki trening może zapewnić nie tylko fenomenalnie wyglądający brzuch, ale też ogromną i faktycznie istniejącą jego siłę. Faktycznie istniejącą, bo zdatną do wykorzystania w najczęściej używanej funkcji brzucha.
Jednocześnie nie ma sensu się martwić, że trening izometryczny osłabi brzuch w spięciach koncentrycznych. Przykładowo, przy okazji ubiegłomiesięcznych konfrontacji (na które niestety filmiku nie udało mi się nagrać, jak wiecie Sad ) postanowiłem się sprawdzić w spięciach przy hollow body position. Mimo że nie ćwiczyłem w sten sposób brzuch od naprawdę dawna, moje mięśnie poradziły sobie w tej sytuacji całkiem nieźle.

Podsumowując - jestem ogromnym zwolennikiem izometrii i ćwiczeń "naturalnych" (choćby unoszenie nóg w zwisie). Nie przepadam za ćwiczeniami z fleksją kręgosłupa i tysiącami brzuszków.
#19

Bylon, w gimnastyce wykorzystuje się różne wzorce ruchu i dlatego warto ćwiczyć brzuch różnymi metodami. Oczywiście, że izometria jest podstawą ale dbając o wszechstronność warto dorzucić także ruch koncentryczny. Jeśli zadbasz o rozciągnięcie tych mięśni i trening mięśni antagonistycznych, to nie obawiał bym się żadnych anomalii. niekoniecznie trzeba tez wykonywać setki powtórzeń, bo wiele ćwiczeń jest naprawdę wymagających.
#20

Oczywiście, Zahir, w większości się z Tobą zgadzam. Mój post miał tylko za zadanie przypomnieć, że ważniejszy jest trening izometryczny, a do tego, że w oparciu tylko o niego możemy zbudować bardzo silny brzuch (czego nie można powiedzieć o treningu koncentrycznym).
Ruchy koncentryczne można dodać, ale nie powinny one - moim zdaniem - stanowić zbyt dużej części treningu. Tylko dodatek, tylko "szlif". Smile

No i jeszcze jedno - w dobie tysięcy osób, które nagle zapragnęły mieć kaloryfer i zabierają się do tego celu poprzez miliardy brzuszków - izometrię po prostu TRZEBA propagować. Wink


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości