Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Trochę o rozgrzewce, czyli "po co się rozgrzewać".
#1

Często rozgrzewka jest porównywana do działania auta, jeśli odpalimy samochód i od razu wciśniemy gaz do dechy na zimnym silniku, nie pojedziemy zbyt szybko a co najwyżej uszkodzimy mechanizm. Z naszym ciałem jest podobnie, nasz organizm na początku nie pracuje na pełnych obrotach potrzeba mu trochę czasu aby zaczął poprawnie pracować.
W dzisiejszych czasach treningi są co raz krótsze z faktu pogoni za czasem, co raz mniejszą rolę przykładamy do odpowiedniego przygotowania naszego ciała przede treningiem. Co niewątpliwie jest olbrzymim błędem który może skutkować w późniejszym czasie pojawieniem się nie tylko kontuzji ale także obniżeniu wyników treningowych.
W większości przypadków czas na rozgrzewkę nie jest efektywnie rozłożony ,że nie powiedzieć zmarnowany, z tego powodu tracimy spora część treningu na ćwiczenia które nie przynoszą rezultatów. Jednak najpierw skupimy się na osobach które uważają rozgrzewkę za zbędną:

Czemu warto się "rozgrzewać"
-Rozgrzewka przyśpiesza funkcje adaptacyjne organizmu a także przygotowuje nasze ciało do podjęcia aktywności fizycznej, przestraja wszystkie procesy fizjologiczne na wyższy poziom.
-Przyśpiesza proces termoregulacji który jest kluczowy podczas aktywności fizycznej z powodu zarządzania gospodarką cieplną czyli oddawaniem nadmiaru ciepła poprzez skórę do otoczenia lub pobieraniem ciepła.
-Pobudzenie układu oddechowego odpowiedzialnego za wentylację minutową płuc, wydalanie dwutlenku węgla, szczytowy pochłanianie tlenu itp.
-Pobudzenia procesów zapotrzebowania energetycznego
-Poprawa działania gospodarki wodno-elekrtolitowej
-Aktywacja gruczołów wewnątrz wydzielniczych
-Pobudzenie układu nerwowego do pracy w tym dróg nerwowo-mięśniowych a także osiągnięcie optymalnego pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego
-Przygotowanie mięśni, więzadeł, przyczepów do wzmożonej aktywności.
-Odpowiednie nastawienie psychiczne pozwala na osiąganie lepszych rezultatów na treningu.

*Dostępne badania wskazują na wzrost szybkości skracania mięśnia jest uzależniony od jego temperatury co za tym idzie ma to wpływ na moc maksymalną mięśnia która wzrasta o 15-20% w porównaniu do mięśni nie rozgrzanych około 5% za każdy 1C poniżej optymalnego poziomu.

Ile powinna trwać rozgrzewka min. to 15min docelowy czas 30-45 min.
Dlaczego tak długo ? Ponieważ zrealizowanie wszystkich celów rozgrzewki wymaga czasu, najważniejsze jest jednak pobudzenie naszego organizmu do wysiłku.


Z czego powinna składać się rozgrzewka z 3 części - Lokalnej - Ogólnej - Specyficznej a także 6 etapów po 2 na każdą część :
1. Ćwiczenia koncentryczne
2. Ćwiczenia ekscentryczne
3. Dynamiczne ćwiczenia rozciągające
4. Ćwiczenia koordynacyjne
5. Ćwiczenia specyficzne
6. Ćwiczenia eksplozywne
wg. książki " "Przygotowanie Sprawnościowe w Zespołowych Gra Sportowych"

Siedem części prawidłowego treningu funkcjonalnego:
1)Przygotowanie do ruchu
2)Ćwiczenia zapobiegające urazom
3)Kształtowanie stabilizacji centralnej
4)Elastyczność (plajometryka i gibkość)
5)Siła (moc)
6)Poprawa systemu sercowo-naczyniowego
7)Regeneracja (odnowa biologiczna )

Moja autorska rozgrzewka zbudowana na podstawie wcześniejszych.
1. Rozruch
2. Część biegowa
3. Ćwiczenia rozciągające dynamicznie
4. Ćwiczenia statyczne
5. Ćwiczenia koordynacyjne
6. Maksymalne pobudzenie organizmu

*Dobra rozgrzewka powinna zawierać ćwiczenia wprowadzające do wysiłku w celem których będzie pobudzenie układu krwionośnego, nerwowego a także oddechowego co doprowadzi do podwyższenia temperatury ciała i pozwoli na zwiększenie intensywności rozgrzewki.
*Ćwiczenia z akcentem rozciągającym w tym wypadku dynamicznym, taka forma rozciągania pozytywnie wpływa na nasz zakres ruchomości ponieważ szarpnięcia wymuszają większy zakres a niżeli w normalnych warunkach, jednocześnie nie tracąc na sile .
*Sylwetki, sylwetki i jeszcze raz sylwetki czyli ćwiczenia stabilizacyjne w ruchu. Wyrabianie nawyku utrzymywania poprawnej sylwetki w trakcie przemieszczania, bardzo dobrze wpływa na wyrabianie odruchu stabilizacji, wyrabia propriocepcje a także wzmacnia mięśnie w sposób izometryczny.
*Ćwiczenia koordynacyjne bo rozwój jest najważniejszy, wszechstronne przygotowanie naszego układu nerwowego a dodatkowo rozwój zdolności kompleksowych.
*Ostatnia część ma na celu pobudzenia jeszcze większej ilości jednostek motorycznych i układu nerwowego.

Najczęstsze błędy w rozgrzewce:
-Brak uwzględnienia ćwiczeń występujących w części głównej
-Niewłaściwy stosunek wypoczynku do pracy
-Zbyt duża intensywność w początkowych ćwiczeniach
-Zbyt Krótka rozgrzewka nie spełnia wszystkich celów rozgrzewki
-Rozgrzewka powinna być dostosowana indywidualnie do zawodnika/grupy
-Zbyt długa przerwa między rozgrzewką a częścią główną
-Brak uwzględnienia warunków pogodowych Smile
-Brak nawadniania organizmu w trakcie rozgrzewki
-Nie poprawne wykonanie ćwiczeń

Na podstawie:
"Przygotowanie Sprawnościowe w Zespołowych Gra Sportowych"
Tudor Bompa, Adam Zając, Zbigniew Waśkiewicz, Jan Chmura.
"Modelowanie sylwetki metodą Delaviera"
Frederic Delavier , Michael Gundill
#2

(2015-01-14, 20:34)Mrowek napisał(a):  1. Rozruch
2. Część biegowa
Rozruchem może być przykładowo sam bieg lub marsz, a część biegowa, to ćwiczenia w biegu (typu krążenie ramion, wysokoki itd)?
#3

1. Rozruch to marsz z pracą ramion w podstawowych pozycjach - przód , góra, bok itd.
2. Część biegowa to ćwiczenia koncentryczne i ekscentryczne głównie skipy itp.
3. Rozciąganie tutaj wchodzą krążenia i ćwiczenia rozciągające w miejscu lub w ruchu
4. Od pkt 3 zależy czy statyka będzie w miejscu czy w ruchu
5. Koordynacja - skoki zajęcze, przewroty, przerzuty itp.
6. Sprinty z różnych pozycji
#4

(2015-01-14, 20:34)Mrowek napisał(a):  Brak uwzględnienia ćwiczeń występujących w części głównej

Tyczy się to wszystkich ćwiczeń? Czyli jeśli w części głównej treningu robię dipy, to w czasie rozgrzewki powinienem robić dipy z asystą? Czy odnosi się to raczej do bardziej "skomplikowanych" ćwiczeń (przykładowo na rozgrzewce waga tyłem i krzyż, jeśli ćwiczę przejści między tymi pozycjami <- przykład z czapy)?

I taka prywata (choć może powinienem wylądować w "Naszych planach treningowych" Wink ). Jak dotąd robiłem rozgrzewkę w stylu krążenia, krążenia w biegu, rowerke 7-12min. Robiłem tak gł. dlatego, że rowerek mnie świetnie rozgrzewa (dosłownie), a poza tym kolarstwo jest kolejnym ze sportów, który uprawiam, a ponieważ teraz jest za ciemno na jazdę, to postanowiłem pedałować przed treningiem. Rozciągania na rozgrzewce nie robię (chyba, że delikatne po rowerku). Rozciągam się po treningu.
Jak złe jest takie podejście? Big Grin

Od następnycch treningów dorzucę trochę ćwiczeń koordynacyjnych, bo mam z tym problem i widzę, że wbrew wcześniejszym planom będą one częścią rozgrzewki, a nie sekcji "potreningowej". Rozciąganie też powinienem przerzucić? Smile

Z góry dzięki Wink
#5

Jeśli twoim celem będzie np. siła na kółkach - to rozgrzewka powinna zawierać w większej przewadze ćwiczenia rozciągające i angażujące mięśnie górnej części ciała - mięśnie ramion, obręczy barkowej, pleców, klatki piersiowej.
Przykład : moim celem treningu będzie drążek - dlatego muszę dobrze rozgrzać mięśnie obręczy barkowej a także je porozciągać, następnie muszę pamiętać o mięśniach w obrębie lędźwiowej części kręgosłupa a także podnieść temperaturę mięśni nóg. Tak samo w rozgrzewce powinny znaleźć się ćwiczenia techniczne które pomogą nam w późniejszej części głównej np. przewrót w tył o rękach prostych, z pół obrotem, z całym obrotem itp.

Nie piszę tutaj o podciąganiu na drążku tylko o zamachach, olbrzymach, pół obrotach itp.

To jest schemat rozgrzewki zawodniczej, tak aby trener nie zapomniał o elementach które powinna zawierać.
Czy twoja rozgrzewka jest zła? Jeśli nie podnosi temperatury ciała i nie uwzględnia pracy w obrębie mięśni, stawów itp jaką będziesz wykonywać to jest zła.
#6

Dzięki za wyjaśnienie Wink


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości