Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1000 ruchów Amosova
#1

[MOD]Wydzielony z wątku Rozgrzewka w domu by Jakub[/MOD]

A co sądzicie o programie "1000 ruchów Amosova"?
Jest opisany m.in. w "Superstawach" Pavla jako rutynowy zestaw ćwiczeń na zachowanie sprawności i wzmocnienie stawów, parę razy stosowałem ten schemat, ale nie robiłem wszystkich powtórzeń, bo nie dałbym rady. Tongue
Obcinałem część powtórzeń i fajnie mnie to rozgrzewało. Brzmi on tak:

"1. Squat -100 repetitions
2. Side bends -100 repetitions
3. Pushups on the floor -50 repetitions
4. Forward bends -100 repetitions
5. Straight arm lateral raises overhead -100 repetitions
6. Torso turns -50 repetitions
7. Roman chair situps -100 repetitions
8. One legged jumps in place -100 repetitions per leg
9. Bringing the elbows back-100 repetitions
10. ‘The birch tree’ - hold for the count of 100
11. Leg and hip raises. Lie on your back and bring your feet behind your head while keeping your legs reasonably straight. -100 repetitions
12. Sucking in the stomach -50 repetitions"

Birch tree to jest świeca, a tego ostatniego to chyba sam do końca nieogarniam. Tongue
#2

(2014-09-14, 20:31)zahir napisał(a):  Zgadzsm się z Sethem, by wrócić do tematu. Tym bardziej, że nikt tu nie krytykuje Ido Portala. Gdyby ktoś mnie nazwał "rewolucjonistą" gimnastyki uznałbym to za komplement (niezasłużony)Wink
Tyle, że w tym konkretnym kontekście, niestety nie był to komplement...

(2014-09-14, 20:41)Newcio napisał(a):  Marcin88 po co ? Skoro masz Sommera, metody Pavla Tsatsouline'a wszystko zostało powiedziane, polska gimnastyka jest 100 lat za murzynami, nic dziwnego że umiera
Ty to jednak uwielbiasz...

(2014-09-14, 20:31)zahir napisał(a):  Nie kłóćmy się więc i wracajmy do tematu, bo Kuba nakręcił świetny tutorialSmile
To prawda! Najrozsądniej wróćmy do tematu, a ponieważ to ja rozpocząłem ten off-top, to teraz ja pozwolę sobie go zakończyć. No chyba, że któryś z obecnych tu "autorytetów" chce ciągnąć temat dalej?

(2014-09-14, 17:33)Seth napisał(a):  A co sądzicie o programie "1000 ruchów Amosova"?
Jest opisany m.in. w "Superstawach" Pavla jako rutynowy zestaw ćwiczeń na zachowanie sprawności i wzmocnienie stawów, parę razy stosowałem ten schemat, ale nie robiłem wszystkich powtórzeń, bo nie dałbym rady. Tongue
Obcinałem część powtórzeń i fajnie mnie to rozgrzewało. Brzmi on tak:

"1. Squat -100 repetitions
2. Side bends -100 repetitions
3. Pushups on the floor -50 repetitions
4. Forward bends -100 repetitions
5. Straight arm lateral raises overhead -100 repetitions
6. Torso turns -50 repetitions
7. Roman chair situps -100 repetitions
8. One legged jumps in place -100 repetitions per leg
9. Bringing the elbows back-100 repetitions
10. ‘The birch tree’ - hold for the count of 100
11. Leg and hip raises. Lie on your back and bring your feet behind your head while keeping your legs reasonably straight. -100 repetitions
12. Sucking in the stomach -50 repetitions"

Birch tree to jest świeca, a tego ostatniego to chyba sam do końca nieogarniam. Tongue
Osobiście codziennie wykonuję rutynę opartą na "Super Stawach" - nazywam to mobility complex. Staram się codziennie wykonywać ruchy w pełnym zakresie możliwie każdym stawem w ciele. Jak na chwilę obecną bardzo sobie chwalę i widzę same pozytywne efekty. Co do samego "1000 ruchów Amosova" to jednak trochę za dużo i monotonnie jak dla mnie.

[Obrazek: logo.png]
#3

(2014-09-14, 20:45)BeF1990 napisał(a):  Co do samego "1000 ruchów Amosova" to jednak trochę za dużo i monotonnie jak dla mnie.
No dla mnie też Tongue
Dlatego robiłem mniej więcej połowę (w niektórych ćwiczeniach nawet mniej) tego. Smile
Myślę, żeby do tego wrócić dodając jeszcze parę ćwiczeń z gumami itp. Smile
#4

No a czemu, nie próbujesz programu z "Super Stawów"? Po niewielkich modyfikacjach jest naprawdę bardzo dobry.

[Obrazek: logo.png]
#5

a dlaczego 100 tych przysiadow, a nie np. 130, albo 85?
czy dlatego, ze "100" ladnie wyglada, tak ladnie, ze kiedys, dawno temu, kto zrobil 100 pompek to byl gosc.

kp
#6

O to byłoby trzeba zapytać Mykola Amosov'a... Ale niestety nie ma już na to szansy.

[Obrazek: logo.png]
#7

Jest to po prostu jakiś punkt odniesienia. Gdyby napisał, że trzeba robić po 97 powtórzeń, to nic by nie zmieniło praktycznie ale 100 łatwiej zapamiętać i nieźle brzmi. Jesteśmy wychowani na klasycznej matematyce, gdzie ciągle funkcjonuje system dziesiętny i setny 100gr = 1 zł, 1000gr.=1 kg itp. itd. Mamy to tak wdrukowane, że podświadomie nam to pasuje i robiąc 97 czulibyśmy dyskomfort, że nie dobiliśmy do 100. To taki trochę dzień świra. Dlatego właśnie programy treningowe robi się typu "100 pompek" a nie 99. Co innego w cenach, bo przecież 0,99 to nie cała złotówka. Mamy więc wrażenie "taniości" i niepełności. A przy wykonaniu programu treningowego chcemy mieć obfitości.
#8

Brak uzasadnienia by robić tyle powtórzeń. Stawów wzmocnić się nie da poza obudową ich mięśniami ( za tym będzie przemawiać ich gęstość i elastyczność ) + wytrzymałość ścięgen które jako ostatnie najwięcej "po tyłku dostają", ponieważ są ostatnią deską ratunku jak mięśnie nie poradzą sobie z pracą. Ścięgna pracują tylko przy napięciach izometryczmych i ekstrymalnej pracy np. plyometryka ( koncentryczno-ekscentryczna) oraz przy ekscentr. w końcowej fazie ruchu

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#9

Głównym założeniem programu jest zapewnienie pełnej ruchomości w stawach.
Pavel też pisze, że im się jest starszym, tym więcej ruchów w stawach należy wykonywać, żeby zapewnić sobie ich pełną sprawność i mobilność.
#10

Tak, jak pisze Seth, w tym programie chodzi o zachowanie sprawności ogólnej do późnej starości, a nie o osiągnięcia sportowe. Amosow był kardiochirurgiem, czynnym zawodowo podobno jeszcze sporo po 70 rż. więc chyba to działa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Myko%C5%82a_Amosow


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości