Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mrowek - Dieta
#31

ryż biały i ryż brązowy prawie się niczym nie różnią oprócz tego, że brązowy ma więcej minerałów i błonnika - reszta jest porównywalna

ryż jest jednym z nielicznych produktów, którego nie musimy eliminować z diety i można go jeść co dziennie
jest lekko strawny (biały ryż), nie uczula, więc jest dobry dla alergików i nie zawiera glutenu, a ponad to szybko się przyrządza (biały ryż)

w zasadzie ryż nie ma wad, również ciężko do niego złapać tkankę tłuszczową, mimo iż są to węgle szybko uwalniane, więc dywagacje pod tytułem, jaki ryż jest lepszy są bez sensu - każdy jest świetny, w każdej diecie się sprawdza - a jaki rodzaj ryżu jeść, to już kwestia tylko i wyłącznie upodobań
#32

(2014-09-20, 10:55)Struc napisał(a):  ryż biały i ryż brązowy prawie się niczym nie różnią oprócz tego, że brązowy ma więcej minerałów i błonnika - reszta jest porównywalna

ryż jest jednym z nielicznych produktów, którego nie musimy eliminować z diety i można go jeść co dziennie
jest lekko strawny (biały ryż), nie uczula, więc jest dobry dla alergików i nie zawiera glutenu, a ponad to szybko się przyrządza (biały ryż)

w zasadzie ryż nie ma wad, również ciężko do niego złapać tkankę tłuszczową, mimo iż są to węgle szybko uwalniane, więc dywagacje pod tytułem, jaki ryż jest lepszy są bez sensu - każdy jest świetny, w każdej diecie się sprawdza - a jaki rodzaj ryżu jeść, to już kwestia tylko i wyłącznie upodobań
Zanim się wypowiesz na jakiś temat to zrób porządny research bo wprowadzasz ludzi w błąd.

http://www.marksdailyapple.com/is-rice-u...z3DqxadGrQ
http://butterbeliever.com/brown-rice-vs-...s-healthy/
http://ancestral-nutrition.com/why-white...rown-rice/
http://www.livestrong.com/article/290772...mati-rice/

"Phytate, or phytin in rice, binds to minerals, rendering them largely useless to any animal that consumes it. Well, rats can break through the phytate and get at the minerals fairly well, but they evolved that ability – we did not. Heat does little to phytate, but, since it’s located in the bran, physically removing the bran removes the phytate. That’s why brown rice eaters tend to have poorer mineral balances than white rice eaters."

Kwas fitynowy/fitowy jest problematyczny.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_fitowy
"Kwas fitowy tworzy trwałe i nierozpuszczalne sole z minerałami z pożywienia (żelazo, cynk, magnez, mangan) i może utrudnić ich przyswajanie i przez to prowadzić do braków żelaza i cynku u osób, których dieta opiera się głównie na zbożach i roślinach strączkowych."

Jednym z lepszych ryżów jest ryż basmati, bo nie dość że nie zawiera kwasu fitowego to jeszcze jest produktem o niskim indeksie glikemicznym.
"The different varieties of rice will have different glycemic index ratings. White rice has a glycemic index of 79, which makes it a high-glycemic index food. Brown rice has a glycemic index of 55, making it a low-glycemic index food. Basmati rice is 52 making it also a low-glycemic food."
#33

(2014-09-20, 13:17)Satetsu napisał(a):  
(2014-09-20, 10:55)Struc napisał(a):  ryż biały i ryż brązowy prawie się niczym nie różnią oprócz tego, że brązowy ma więcej minerałów i błonnika - reszta jest porównywalna

ryż jest jednym z nielicznych produktów, którego nie musimy eliminować z diety i można go jeść co dziennie
jest lekko strawny (biały ryż), nie uczula, więc jest dobry dla alergików i nie zawiera glutenu, a ponad to szybko się przyrządza (biały ryż)

w zasadzie ryż nie ma wad, również ciężko do niego złapać tkankę tłuszczową, mimo iż są to węgle szybko uwalniane, więc dywagacje pod tytułem, jaki ryż jest lepszy są bez sensu - każdy jest świetny, w każdej diecie się sprawdza - a jaki rodzaj ryżu jeść, to już kwestia tylko i wyłącznie upodobań
Zanim się wypowiesz na jakiś temat to zrób porządny research bo wprowadzasz ludzi w błąd.
Otoz to. Zreszta nie pierwszy raz struc przytacza jakies pakerniane mity i przypowiesci bez pokrycia w faktach.

O kwasie fitynowym szerzej: http://www.tlustezycie.pl/2013/09/kwas-f...oslin.html

Autorytety są główną przyczyną tego, że ludzkość stoi w miejscu Johann Wolfgang von Goethe

#34

(2014-09-20, 10:55)Struc napisał(a):  w zasadzie ryż nie ma wad

no prócz gotowania 40 minutowego ale to kwestia przyzwyczajenia, brązowy poza tym jest moim zdaniem mniej smaczny jednak jest to kwestia przyzwyczajeniaSmile

Czyli trzeba na struca uważać?Big Grin
#35

brakuje wam zdrowego rozsądku

badań jest mnóstwo
jedne mówią, że ryż jest jedną z najlepszych skrobi a dowodzą tego badania Azjatów, którzy dożywają 100 lat w zdrowiu, sprawności i szczupłości
inne badania mówią o kwasie fitynowym a inne o arsenie...

to samo jest z dietami... furorę robi Paelo, które też się opiera na pewnych teoriach, że pradawni jedli tylko mięso i byli zdrowi... nie prawda... śmiertelność była nieporównywalnie większa, ludzie ginęli w średnim/młodym wieku z powodu urazów i wielu chorób (nie wiadomo jakich, być może również z powodu marnego odżywiania się, głównie mięso w każdej postaci, surowe, padliny itp.)

można się kłócić, niech każdy uważa co chce, ale badania nie są jednoznaczne i często sprzeczne więc, uważam, że nie brakuje mi researchu tylko wam Tongue

Mizi, a czytać umiesz? Tongue
przecież napisałem, że "szybko się przyrządza (biały ryż)" :p
a ryżu bronię ogólnie jako dobre źródło węgli

jednak kłócił się dalej nie będę

pozdro Smile
#36

(2014-09-20, 14:52)Struc napisał(a):  jedne mówią, że ryż jest jedną z najlepszych skrobi a dowodzą tego badania Azjatów, którzy dożywają 100 lat w zdrowiu, sprawności i szczupłości
Mowisz o aktualnych badaniach? O jakich konkretnie Azjatow chodzi, bo srednia tam spada dramatycznie od wielu lat.

Na tej samej zasadzie mozna powiedziec, ze duzo lepszym zrodlem sa ziemniaki, bo nie dosc, ze sa weglowodanymi zlozonymi to maja duzo wiecej witamin i zwiazkow mineralnych. No i sa duzo tansze i nie pryskane.

Autorytety są główną przyczyną tego, że ludzkość stoi w miejscu Johann Wolfgang von Goethe

#37

Struc, nie napisałem żeby nie jeść w ogóle brązowego ryżu więc mi nie wmawiaj, że brakuje mi zdrowego rozsądku. Trzeba mieć tylko świadomość żeby nie jeść codziennie dużo niekorzystnych kwasów (np. fitowy) lub białek (np. gluten, awenina) dlatego dobrze wiedzieć jaki ryż co zawiera i który jest lepszy w danej sytuacji (biały po treningu bo wysoki indeks glikemiczny, basmati w dni w które nie trenujemy bo niski indeks itp.). Można czasem zjeść brązowy ryż dla smaku albo w połączeniu z jakimś tłuszczem jako pre-workout (bo należy do grupy "slow carbs") ale to już każdy sobie musi indywidualnie odpowiedzieć czy warto.
#38

skasowałem posta
nie istotne
#39

Jugger, bardzo Cię proszę o zaniechanie wycieczek osobistych do Struca. To forum ma służyć wymianie poglądów a nie zajemnym atakom.

Satetsu, swą ostatnią wypowiedzią idealnie podsumowałeś dyskusję. W zasadzie Struc miał rację "nie ma złego ryżu". Warto jednak wiedzieć więcej i mieć świadomość kiedy jeść dany rodzaj. Każda z odmian ma swoje zady i walety.
#40

Spoko, nie bylo moim zamiarem atakowanie struca Big Grin Podsumowalem tylko i nic wiecej i nie chce mi sie rozwlekac tematu, ale pare razy po prostu uzyl podobnych argumentow, ktore sa w powszechnym obiegu od lat i sa po prostu wyswiechtanymi banalami, ktore kraza na silowniach bez pokrycia w faktach i prawdzie.

Autorytety są główną przyczyną tego, że ludzkość stoi w miejscu Johann Wolfgang von Goethe



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości