Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Trening siłowy w sportach drużynowych
#1

Witam wszystkich, bardziej poważnie zajmuję się treningiem kalisteniki od bardzo niedawna. Mimo to od dawna robiłem w domu pompki brzuszki itd. Jednak od mniej więcej dwóch tygodni codziennie ćwiczę i nie bardzo wiem jak najefektywniej ułożyć sobie plan treningowy. Dużo rozmawiałem z ludźmi mądrzejszymi w tych sprawach ode mnie. Przy okazji przeczytałem książki 'Skazany na trening' i 'Nagi wojownik'. W oparciu o to czego sie dowiedziałem robiłem różne ćwiczenia (bez żadnych rozpisanych treningów). Przy okazji od wielu lat gram w koszykówkę i zależałoby mi na tym, aby mój trening miał największe przełożenie na grę na boisku i mówiąc prosto na siłę Smile nie zależy mi na wyglądzie wielkiej łapie itp.
Moje pytania to:
- czy trenować krótkimi seriami po niewiele powtórzeń, ale które wymagają dużego wysiłku (na przykład pompki na rękach)?
- jaki polecacie ćwiczenia?
- czy trenować do 'spompowania mięśni'?

Z góry dzięki za odpowiedź, jeśli nie podałem jakiś istotnych szczegółów to dopiszę.
Pozdrawiam!
#2

trenuj jak koszykarz a nie jak gimnastyk

"Remember that almost right, is still wrong. In the long term, this pursuit of perfection will result in much greater strength development and technical refinement;" -Coach Sommer
#3

jak chcesz mieć dużą łapę idź na siłownię

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#4

rafal, podobno gimnastyka jest najlepsza do wszystkiego..
Newcio, pisał, że tego nie chce.
#5

Trening wstępnej adaptacji w celu przygotowania się do rozpoczęcia nowych ćwiczeń
Trening ogólnorozwojowy w celu zbudowania podstaw do treningu
Trening kierunkowy nastawiony na siłę ramion i nóg
Trening specjalny wykorzystujący elementy gry

Po krótko opiszę jaki mam zamysł

Wstępna adaptacja pozwoli na maksymalizację wyników poprzez opanowanie poprawnej techniki i zabezpieczenie przed kontuzjami wynikającymi z dużego obciążenia w części kierunkowej i specjalnej.

Ogólnorozwojowe przygotowanie pozwala na rozwój całego ciała nie tylko mięśni ale także układu nerwowego. "Spróbowanie czegoś nowego" Smile

Kierunkowe podejście pod koszykówkę ćwiczenia na mięśnie ramion i nóg z wykorzystaniem własnego ciała lub obciążenia zew. (Ćwiczenia stabilizacyjne przygotowawcze do plyometryki, poprawna technika wykonywania ćwiczeń).

Specjalne ćwiczenia z piłką i fragmentami gry, wszystko w formie ćwiczeń które poznałeś na początku.


Bardzo ważne aby rozpocząć taki trening od ćwiczeń izometrycznych, które wpłyną na stabilizację postawy i zabezpieczą przed kontuzjami.
Kolejna część to plyometryka która będzie kluczowa w tym wypadku.

Niestety ten temat jest bardzo szeroki i takimi czynnościami zajmuje się trener, danej dyscypliny. Z gimnastyki polecam część odnośnie stabilizacji i ćwiczeń ogólnorozwojowych których znajdziesz masę na forum, jeśli chodzi o dalszą część odsyłam do lektury :
Przygotowanie sprawnościowe w zespołowych grach sportowych - AWF Katowice
i wszelkich książek poświęconych przygotowaniu do kosza.

Cytat:Moje pytania to:
- czy trenować krótkimi seriami po niewiele powtórzeń, ale które wymagają dużego wysiłku (na przykład pompki na rękach)?
- jaki polecacie ćwiczenia?
- czy trenować do 'spompowania mięśni'?

W zależności od etapu treningowe, docelowo tak, ponieważ na tym polega trening plyometryki.
Odpisałem wyżej, głównie ćwiczenia stabilizacyjne i ogólnorozwojowe.
Masa jest twoim wrogiem Smile więc unikaj "pompowania mięśni"

Musisz mi wybaczyć pobieżną odpowiedź ale rozpisanie takiego planu jest czasochłonne a właśnie uczę się na egzamin Smile.
#6

(2014-06-24, 01:41)dom_cyl napisał(a):  rafal, podobno gimnastyka jest najlepsza do wszystkiego..
Newcio, pisał, że tego nie chce.

jest środkiem i podstawą sportu, a nie docelowym treningiem, nikt nigdy nie powiedział że trenując gimnastykę będziesz lepszy w koszykówce, będziesz miał ku temu lepsze podstawy, ale to Ci nie zastąpi prawdziwego treningu koszykarskiego

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#7

(2014-06-24, 08:19)Newcio napisał(a):  jest środkiem i podstawą sportu, a nie docelowym treningiem, nikt nigdy nie powiedział że trenując gimnastykę będziesz lepszy w koszykówce, będziesz miał ku temu lepsze podstawy, ale to Ci nie zastąpi prawdziwego treningu koszykarskiego

Najbardziej zależy mi na przypływie czystej siły, która przyda się na parkiecie, bo oprócz wyszkolenia typowo koszykarskiego, zawsze przydaje się przewaga fizyczna czy to jest wzrost, czy to jest właśnie siła.
Nie przekładam w żadnym wypadku treningu siłowego nad trening koszykarski, ale traktuję go jako bardzo ważny trening uzupełniający mający lepiej przygotować mnie na przyszły sezon
#8

Panowie, jak na razie jedynie Mrówek stanął na wysokości zadania i rozpisał trening uzupełniający ukierunkowany Sad
#9

Przykładowo podam trening jaki robie codziennie z rana przed treningami basketu. Czy możecie mi powiedzieć czy jest on w miarę poukładany i sensowny?

etap 1:
- 10 dipów
- 6 podciągnięć nachwytem
- 10 pompek
- 6 podciągnięć podchwytem z nogami w L
- plank przez minutę
x3

etap2:
- 10 wznosów nóg na poręczach do dipów
- nożyce w pozycji L na poręczach do dipów ( robię jakos przez 6 sekund, czasem więcej)
- 15 brzuszków
x3

etap 3:
- przysiady na jednej nodze po 6 na nogę
- skoki na ławkę obunóż 15
- wspięcia łydki 15 na nogę
- krzesełko przez minutę
x3


Nie wiem na ile dobrze to wymyśliłem, ale po takim treningu nie jestem ani wyczerpany, ani spompowany, tylko 'zdrowo zmęczony'. Po każdym takim treningu starcza mi spokojnie sił, żeby pójść oddać 100 rzutów i wrócić 3km do domu, także super ciężki to on nie jest Smile
#10

Ostatnio poruszane temat oddzielnej części dla SW
Miedzy innymi zeby ściągnąć ludzi
Jak przychodzą ludzie i pytają to cześć z was odsyła ich na drzewo
Ja nie mam wiedzy i wykształcenia zeby udzielić kompetentnej odpowiedzi na to pytanie
Ale niektórych to chyba troszkę pyszne podchodzą do tematu
Nie podoba mi sie iż w jednym wątku chwalicie sie certyfikatami edukacja itp a w drugim na konkretne pytanie splawiacie na drzewo
Wiec koledzy troszkę pokory
Dzieki Smile


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości