Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Koordynacja
#1

Koordynacja motoryczna
Co należy rozumieć pod pojęciem koordynacja motoryczna ? Słowo "koordynacja" wywodzi się z łacińskiego "cum ordo" i oznacza "porządkiem". Także w polskim języku spotkamy zbliżone formy - "ordynek", czyli "porządek", "ład" oraz "ordynować", tzn "uporządkować".[...] Najogólniej więc "koordynacja oznacza uporządkowanie, zharmonizowane współdziałanie".[...] Globalne ujęcie "porządku", a tym samym "koordynacji" uległo poważnym zmianom [...] "porządek" był utożsamiany z równowagą, do nowych orientacji (systemy otwarte, niestabilne), dla których powszechne stały się pojęcia synergetyki, samoorganizacji czy nielinearnej dynamiki.
Prof. zw. dr hab Joachim Raczek "Antropomotoryka"

Koordynacja - to względnie utrwalone i uogólnione formy przebiegu psychofizycznych procesów regulacji ruchowej. Określające możliwości organizmu w zakresie wywoływania dokładnych precyzyjnych ruchów w zmieniających się warunkach zewnętrznych.
Pisząc o koordynacji warto wspomnieć o równowadze która jest odpowiedzialna za utrzymywanie pozycji ciała, bądź jej odzyskiwaniu czy zachowywanie jej w trakcie ruchu. Czynniki odpowiedzialne za utrzymywanie równowagi to układ westybularny, błędnik, wzrok, dotyk i czucie głębokie (propriocepcja).

Zdolności koordynacyjne:
1. Sprzężanie ruchów
Zdolność łączenia ruchów, celowa organizacja ruchów części ciała, prowadząca do integracji czasowo przestrzenych.
2. Orientacja czasowo przestrzenna
Zdolność określania zmian w czasie i przestrzeni względem konkretnego pola działania.
3. Rytmizacja ruchów
Powtarzanie i uczenie, zapamiętywanie specjalnych czasowo-dynamicznych ruchów. Rytm może być wewnętrznym bądź nadany z zewnątrz.
4. Szybka reakcja motoryczna
Szybkie zainicjowanie i wykonanie krótkiego ruchu na sygnał, może być zaangażowane całe ciało.
5. Różnicowanie ruchów
Dostosowanie precyzyjnie określonych parametrów siły, czasu i przestrzeni aktualnie wykonywanego ruchu, porównanie go z istniejącym w wyobraźni i jego przebiegiem.
6. Dostosowanie motoryczne
Zdolność przebudowy, określa się jako możliwość szybkiego przekształcenia aktualnie opanowanych form ruchów lub przejścia od 1 do następnych, (odpowiednio dostosowanych) przy zmieniających się warunkach zewnętrznych.
7. Częstotliwość ruchów
Maksymalna ilość ruchów całym ciałem lub jego częścią bez ograniczeń czasowych.


Wiadomości w tym wątku
Koordynacja - przez Mrowek - 2013-06-19, 10:56
RE: Koordynacja - przez zahir - 2013-06-19, 12:31
RE: Koordynacja - przez nielat07 - 2015-01-19, 19:56

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości