Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zakwasy, czyli czym jest praca beztlenowa
#1

W Bydgoszczy wpadł mi taki dialog do ucha, chyba Newcia lub Jordana, ale nie jestem pewien, biegając tu i tam, czasami gubi się wątek.
Wysłuchałem opinii trenera Sławka, jednak wydaje mi się, sądząc po odzewie z sali, że nie do końca wszyscy wiedzą czym jest praca beztlenowa.
W skrócie chciałbym wyjaśnić o co chodzi i jakie to ma konsekwencje, przy czym postaram się to opisać tak, aby każdy zrozumiał. Pewne mechanizmy biochemiczne pominę, bo chciałbym aby przekaz był zrozumiały, jeżeli ktoś będzie chciał zgłębić temat dalej, zalecam fachową literaturę.

Ludzki organizm wymaga tlenu co 1,5 s w stanie aktywnym, spoczynkowym.
Tzn, że w ciągu dnia, nie śpiąc ale siedząc na 3 sekundy mamy 1 wdech i wydech. Co sie dzieje z tlenem to raczej wiadomo, skupię się bardziej na etapie w którym tlen znajduje się we krwi i zasila komórki mięśniowe.

Każdy mięsień jest w stanie pomieścić ograniczoną ilość substancji, które potrzebne mu są do pracy, czyli skurczów albo nawet do pracy spoczynkowej (mięśnie jeżeli nie pracują, np. podczas snu, również zużywają energię na podtrzymanie procesów katabolicznych), również i tlenu. Tlen natomiast jest dość specyficzny, ponieważ jest katalizatorem wszystkich zdarzeń w komórkach ciała. Tych dobrych dla organizmu jak i tych złych niestety. Skupimy się jednak na tych dobrych i złych z perspektywy treningowej.

Ogólne pojęcia:

Praca tlenowa mięśni jest wtedy, kiedy nasz organizm zużywa mniej lub tyle samo tlenu co okład oddechowy i krwionośny potrafi go dostarczyć.

Praca beztlenowa mięśni rozpoczyna się, kiedy wysiłek fizyczny powoduje większe zużycie tlenu w komórkach mięśniowych, niż poprzez oddychanie jesteśmy w stanie tlen do tych właśnie komórek dostarczać

Przy czym nie ma tu znaczenia czy dostajemy zadyszki po bieganiu, czy wstrzymujemy oddech w ćwiczeniach statycznych. Chodzi o pojemność mięśnia, który jest w stanie zaabsorbować na teraz x cząsteczek tlenu i nie więcej.
Zużycie tlenu można natomiast porównać do napompowanego materaca z którego wyjęto korek. Podskakując na nim, zużywasz mnóstwo zapasów kiedy go naciskasz, mniej kiedy go nie dotykasz. Skacząc na nim wypompujesz kiedyś całe powietrze ale odbywa się to w interwałach czasowych. Pozycje statyczne można porównać do położenia się na materacu, powietrze ucieka szybko i cały czas bez przerwy.
Dokładnie to samo dzieje się z mięśniami.

Co to oznacza?
Jeżeli skończy się tlen w mięśniach, zaczynają się procesy chemiczne, które powodują rozbicie białek mięśni na potrzebne organizmowi elementy (również nie chcę się zagłębiać na co są rozbijane białka itd. można doczytać). Rozpad tych białek powoduje tworzenie się kwasu mlekowego, który popularnie, w odczuciu trenującego nazywa się zakwasami. I tutaj dochodzimy do sedna, czym tak naprawdę jest wykorzystanie pracy beztlenowej

Zakwasy powodują wzrost, jednak zatrzymują metabolizm i regenerację, praca tlenowa, nie ma takich skutków, ale jednocześnie nie uniemożliwia treningu.

Tym samym, jeżeli ktoś od lat nie biegał i raptem przebiegnie się 2 km, będzie czuł zakwasy, ponieważ jego mięśnie ograniczyły pojemność tlenową tylko do codziennego zużycia. Co nie znaczy ze się nie zaadoptują, trening powoduje, że zwiększają swoją pojemność (nie objętość, chociaż pośrednio) i dlatego jesteśmy w stanie trenując często biegać coraz więcej, tak samo jak podciągać się więcej, tak samo jak dłużej stać na rękach. Natomiast jak zrównoważyć prace tlenową i beztlenową, Pan Sławek odpowiedział perfekcyjnie Smile


Wiadomości w tym wątku
Zakwasy, czyli czym jest praca beztlenowa - przez Adam.Kalman - 2014-09-07, 21:22
RE: Zakwasy, czyli czym jest praca beztlenowa - przez Stefania - 2014-09-08, 15:03
RE: Zakwasy, czyli czym jest praca beztlenowa - przez Predi - 2014-09-08, 17:40
RE: Zakwasy, czyli czym jest praca beztlenowa - przez zahir - 2014-09-08, 22:03
RE: Zakwasy, czyli czym jest praca beztlenowa - przez Stefania - 2014-09-08, 21:41
RE: Zakwasy, czyli czym jest praca beztlenowa - przez Tullar - 2014-09-08, 21:58

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości