Forum Gimnastycy.pl
łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - Wersja do druku

+- Forum Gimnastycy.pl (https://gimnastycy.pl/forum)
+-- Dział: Teoria Treningu Sportowego (https://gimnastycy.pl/forum/forum-33.html)
+--- Dział: Metodyka (https://gimnastycy.pl/forum/forum-11.html)
+--- Wątek: łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych (/thread-607.html)

Strony: 1 2


łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - rafal - 2013-12-31

wątek zainspirowany wpisem na forum gymnasticbodies. Proszę ewentualnie ludzi znających się na anatomii o uściślenie lub poprawienie mnie w tych kwestiach.

Podstawowe ruchy łopatek (scapula), które nas interesują:
- przywodzenie (adductio) ang. adduction/retraction - łopatki się zbliżają do siebie
- odwodzenie (abductio) ang. abduction/protraction - łopatki się oddalają od siebie
- unoszenie (levatio) ang. elevation - łopatki unoszą się do góry w stronę uszu
- opuszczanie (depresio) ang. depression - łopatki "schodzą" w dół

położenie łopatek w przykładowych ćwiczeniach statycznych:
waga przodem (front lever) - przywodzenie + opuszczanie
waga tyłem (back lever) - odwodzenie + opuszczanie
waga w podporze przodem (planche) - odwodzenie + opuszczanie

na filmie prezentacja tych ruchów:

i na żywym człeku:



RE: łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - zahir - 2014-01-01

Rafał, wielki rep za ten post. Ułożenie łopatek jest niezwykle ważne w pozycjach statycznych. Od tego zależy, czy mamy prawidłową sylwetkę i czy kontrolujemy napięcie mięśniowe. Chyba najczęściej problemy z utrzymaniem pozycji statycznych u silnych ludzi wynikają właśnie z tego.


RE: łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - Chudini - 2014-01-07

Wczoraj się przekonałem, że ułożenie łopatek to najważniejszy punkt pozycji statycznych, ważniejszy niż sama pozycja. Bez tego się męczyłem bez efektów.


RE: łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - zahir - 2014-01-07

To prawda. Każdy biorący się za pozycje statyczne powinien wziąć sobie do serca rady z tego wątku.


RE: łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - Kello - 2014-01-07

Wziąłem sobie do serca, zauważyłem przy staniu na rękach. Nie dość że teraz wyglądają lepiej, to zwiększyla się trudność (w moim odczuciu bo po prostu źle wykonywałem). Muszę poczytać o tym więcej. Dzięki Rafal!


RE: łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - rafal - 2014-01-07

Cieszę się, że się przydało Smile
Poprawiłem linka w pierwszym poście bo nieopatrznie wstawiłem link do drugiej strony i niektórzy mogli pominąć bardzo ważny początek wątku.

W staniu na rękach łopatki są uniesione i skręcone zewnętrznie (ruch "upward rotation" na pierwszym filmiku nazywany też "lateral rotation").
Skręcenie zewnętrzne jest ruchem naturalnym dla tej pozycji i skupić się należy głównie na uniesieniu (poza jeszcze kilkoma ważnymi aspektami stania na rękach oczywiście, ale to nie o nich jest ten wątek).


RE: łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - MatiPK - 2014-01-11

Fajna rzecz ale cięzko mi określić czy robie to dobrze podczas np front levera bo ciezko wyczuc ruch lopatek wtedy


RE: łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - rafal - 2014-01-11

(2014-01-11, 00:52)MatiPK napisał(a):  Fajna rzecz ale cięzko mi określić czy robie to dobrze podczas np front levera bo ciezko wyczuc ruch lopatek wtedy

Nagraj się i wrzucić do "okiem trenera" bo właśnie po to powstał ten dział


RE: łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - zahir - 2014-01-11

(2014-01-11, 00:52)MatiPK napisał(a):  Fajna rzecz ale cięzko mi określić czy robie to dobrze podczas np front levera bo ciezko wyczuc ruch lopatek wtedy

Łopatki ustaw w zwisie przerzutnym i dopiero opuść do pozycji.


RE: łopatki - ułożenie w pozycjach statycznych - Mrowek - 2014-01-12

Dlatego polecamy zestaw opracowany przez Sommera, jak sam sprawdzisz to przy wykonywaniu ćwiczeń z zwisu podciągnij się do wagi odczujesz prace łopatek. Smile