Forum Gimnastycy.pl
Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - Wersja do druku

+- Forum Gimnastycy.pl (https://gimnastycy.pl/forum)
+-- Dział: Teoria Treningu Sportowego (https://gimnastycy.pl/forum/forum-33.html)
+--- Dział: Odżywianie (https://gimnastycy.pl/forum/forum-43.html)
+--- Wątek: Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) (/thread-1582.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - Hannibal - 2015-02-19

Spotkałem pewny wzór na spożywanie wody, oczywiście to był wzór ogólny, temperatura/wilgotność/praca fizyczna/wysiłek fizyczny etc... były bez zmian. Przy tych zmiennych środowiskowych dodaje się ml do zapotrzebowania.
Gdzieś na youtube ktoś o tym wspominał.
Szukam tego wzoru, może ktoś zna, nie chodzi mi o kalkulatory on-line.

I czy istnieje przewodnienie organizmu i poczym to poznać ?
Wiem tyle, że jak mocz jest przezroczysty to jesteśmy dobrze nawodnieni, a jak jest ciemno-żółty i zamach nieprzyjemny to brakuje nam wody i jesteśmi odwodnieni.
I wodę spożywa się z pokarów około 700ml / dobe

Wiadomo, nie można byle jakiej wody spożywać. I czy warto dodawać soli morskiej bądź himalajskiej do wody gdy się uprawia sport w dni chłodne / ciepłe.

CZy wagę masy w kg podzielić na 30 daje ten wynik co trzeba, ogólne dzienne zapotrzebowanie ?

Czy ktoś notuje ile wody spożywa dziennie ? Smile


RE: Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - mlody1410 - 2015-02-19

należny spożywać około 3-4 litrów dziennie do tego woda z kawy czy herbaty lub zupy wiec niemało, wodę należy spożywać regularnie, a nie na raz 5 litrów Smile
nie dodajemy soli
oczywiście istnieje ryzyko "przedawkowania" wody np. gdy wypijemy jednorazowo te 5 litrów, następuje wówczas uszkodzenie gospodarki jonami ( elektrolitem w organizmie ) co powoduje obrzęk mózgu i często śmierć Smile


RE: Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - Hannibal - 2015-02-19

NO tak, boje się o te przedawkowanie wody, i nie chodzi o wypicie 5 litrów jednorazowo, przez cały dzień się popija, od wstania z łóżka aż do pójścia spać Smile
Bo ostatnio wypijam 3,5-4,2 l wody

I nie wiem jakie mogą być objawy przewodnienia, prócz tych co napisałeś.


RE: Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - Kubus Puchatek - 2015-02-20

4 litry dziennie to jakies szalenstwo!!! chyba, ze zyjesz na przyslowiowej afrykanskiej pustyni. I wydaje Ci sie, ze czlowiek w rozwoju ewolucyjnym mial kiedykolwiek tyle czasu i mozliwosci, zeby caly dzien chodzic z kolejna porcja wody i o niej "pamietac"?

kp


RE: Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - Hannibal - 2015-02-20

(2015-02-20, 09:25)Kubus Puchatek napisał(a):  4 litry dziennie to jakie szalenstwo!!! chyba, ze zyjesz na przyslowiowej afrykanskiej pustyni. I wydaje Ci sie, ze czlowiek w rozwoju ewolucyjnym mial kiedykolwiek tyle czasu i mozliwosci, zeby caly dzien chodzic z kolejna porcja wody i o niej "pamietac"?

kp
Dla mnie to nie problem, butelka 0,5l nie jest taka ciężka Smile Napełnić też nie długo.


RE: Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - Kubus Puchatek - 2015-02-20

ale Ty caly dzien pijesz i sikasz... a z nadmiernym sikaniem pozbywasz sie wielu mineralow.

kp


RE: Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - Hannibal - 2015-02-20

Aha, dzięki, cenna uwaga Smile


Ale z drugiej strony znalazłem takie coś:
Cytat:Zapotrzebowanie na wodę

Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę mieści się w szerokich granicach od 30 do 45 ml na kilogram masy ciała, zależnie przede wszystkim od aktywności fizycznej, a także temperatury, wilgotności i ruchu otaczającego powietrza oraz rodzaju pożywienia. Waha się od 2 litrów u osoby o masie ciała 50 kg i lekkiej aktywności fizycznej do 12 litrów i więcej u osoby o masie ciała 90 kg i wytężonej aktywności fizycznej. W wysokiej temperaturze człowiek w stanie spoczynku może tracić nawet pół litra wody na godzinę. W tej sytuacji do utrzymania równowagi wodnej konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości wody i soli mineralnych, zwłaszcza chlorku sodu (nawet do 30 g dziennie).
źródło: http://www.alergia.org.pl/pacjent/profilaktyka/woda.htm


RE: Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - mlody1410 - 2015-02-20

Kubus takie zapotrzebowanie nie jest szaleństwem
3-4 litry zalecane sa przez lekarzy w przypadku osób o zwiększonym wysiłku fizycznym
Ja ćwiczę codziennie po 2h i w ciagu samego treningu potrafię wypić min 1 litr
Włączyłem rowniez suplementację wysokobiałkowa i zalecane jest spożywanie rowniez wody w celu filtracji nerek by nadmiary np. Białka nie obciążały ich
Nerki filtrując krew usuwają z niej substancje szkodliwe lub nadmiary
Nalezy pamietać iż pocąc sie usuwamy wodę podskórna która jest ważna wiec uzupełnianie tego jest rzeczą obowiązkowa
Powiem inaczej ja pije i bede tyle pił - przetestowałem to na sobie i jest oki
Znacznie gorsze wyniki miałem będąc na pograniczu niedoboru wody


RE: Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - Seth - 2015-02-20

Nie lepiej po prostu pić tyle, na ile ma się ochotę zamiast zajmować się liczeniem każdej kropli? Tongue


RE: Ile wody należy spożywać oraz czy istnieje przewodnienie ? :) - Hannibal - 2015-02-20

TAk pije się tyle ile trzeba, organizm traci wodę i trzeba tę wodę uzupełniać...Jak się liczy to ma się świadomość tego że woda odgrywa ważną rolę w organizmie.
Tak jak widzisz, matematyka jest nawet w sporcie Smile
Żebyś widział, ile jest liczenia w bieganiu, niby się biega, ale liczby robią swoje. Tongue

Cytat:Ilość wody potrzebna organizmowi w warunkach tropikalnych waha się w szerokich granicach, zależnie od warunków otoczenia, natężenia pracy fizycznej i właściwości osobniczych. Ilość 4 l dziennie wody może wystarczyć dla człowieka lekko pracującego w temperaturze powietrza do 35°C, ale przy ciężkiej pracy przy tej temperaturze zapotrzebowanie wzrasta do 7 l. W temperaturze ok. 40°C zapotrzebowanie podczas pracy ciężkiej wynosi odpowiednio 6 i 9 l, a w temperaturze 45°C nawet 10 i 13 l dziennie.
źródło: http://www.zdrowie.med.pl/woda/w_4.html