Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: Podciąganie gimnastyczne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jakie są korzyści z podciągania w tzw. hollow body i co w praktyce daja obciagniete paluchy u stop?
Pińcet razy wałkowane na forum...

Przede wszystkim napięcie całego ciała i zwiększony nacisk na pracę mięśni najszerszych grzbietu.
Dodatkowo tyra brzuch.
A obciągnięte palce powodują napięcie całych nóg.
Jasne, że obciągnięte palce dają napięcie całych nóg, ale jakie to ma zastosowanie praktyczne dla podciągania, ani utrudnia ani ułatwia, sprawdzałem to z kilkoma osobami i niezależnie od tego czy mieliśmy paluchy obciągnięte czy nogi luźno zwisały wyprostowane to taka sama ilość podciągnięć.

Co do wypowiedzi Setha tzn. napięcia całego ciała to faktycznie i na pewno przekłada to się na późniejsze elementy, ale akurat żaden z nas nie czuł, żeby w tej pozycji bardziej pracowały najszersze grzbietu. Czuć brzuch, pośladki, znikają dolegliwości bólowe z dolną częścią kręgosłupa (jeden kumpel miał przy zwyczajnym podciąganiu), ale akurat na pracę najszerszych nie zauważyliśmy wpływu. Wpływ miał szerokość uchwytu, a nie pozycja hollow body.
To nie kulturystyka, to że nie czujesz, to nie znaczy, że nie pracuje.

Siłą rzeczy bardziej pracuje najszerszy niż zwykle, bo ruch następuje dokładnie w pionie względem ciała, przy "zwykłych" podciąganiach wypina się klatę do przodu i ruch zbliża się trochę do poziomego
(2015-12-06, 13:19)Darren napisał(a): [ -> ]Jasne, że obciągnięte palce dają napięcie całych nóg, ale jakie to ma zastosowanie praktyczne dla podciągania, ani utrudnia ani ułatwia, sprawdzałem to z kilkoma osobami i niezależnie od tego czy mieliśmy paluchy obciągnięte czy nogi luźno zwisały wyprostowane to taka sama ilość podciągnięć.

Jak sama nazwa wskazuje jest to podciąganie gimnastyczne czyli jego wytyczne mają zastosowanie w gimnastyce. Prócz wartości estetycznej, czyli cechy gimnastycznej, której nigdy zawodnik odpuścić nie może, uczy zawodnika utrzymywania prawidłowego napięcia ciała. Podciąganie odbywa się w pozycji hollow body co nie oznacza, że "dam nogi do przodu i będzie git" tylko wiążę się z całą gamą szczegółów, które sprawiają, że pozycja hollow jest faktycznie pozycją hollow takich jak odpowiednia rotacja miednicy (czego dopiero następstwem jest przednie ustawienie nóg) czy ustawienie ramion. Przekłada się to oczywiście na wytrzymałość zawodnika, lekkość i estetykę ruchu oraz co wynika samo z siebie - na jakość wykonywanych elementów.

W praktyce samego podciągania najważniejszymi rzeczami z techniki gimnastycznej IMO są nogi z przodu i przywiedzione łopatki. Te dwie czynności w żadnym wypadku nie zapewniają nam pozycji, którą można nazwać pozycją hollow body ale zabezpieczają ćwiczącego przed urazami, co zresztą zauważył Twój kolega. Wink
Do tego co napisał Predi dodam, że warto cały czas uczyć się napięcia, bo to się przełoży na dalsze elementy. Prawidłowa sylwetka też się przekłada na ilość powtórzeń, bo nawet jeśli masz silne plecy i ramiona a słaby brzuch, to stracisz sylwetkę i powtórzenie niezliczone. W trudniejszych elementach utrzymanie napięcia całego ciała będzie niezwykle ważne.
A ja jeszcze dodam, że abstrahując od gimnastyki, to nawet Tsatsouline, który przecież się zajmuje brutalną ( Big Grin ) siłą, zaleca tylko ten typ podciągnięć. Wink
Bardzo dziękuje za wyjaśnienia. Pozdrawiam