Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: Metody treningu siły mięśniowej (by Robert)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Możecie podać parę przykładów ćwiczeń gdzie występuję skurcz izotoniczny obciążony i nieobciążony? Łatwiej byłoby to sobie poukładać w głowie wtedy : )
Też poproszę o kilka przykładów ćwiczeń ze skurczem izotonicznym i dodatkowo mam pytanie co znaczy zapis "90-100% 6-10 PM"?
Dzięki za wyjaśnieniaSmile

skurcz izotoniczny obciążony występuje na przykład w sylwetkach dynamicznych (np. kołyski). Mamy tam stałe napięcie i dochodzi do skracania mięśni.
Jeśli podejdziemy ortodoksyjnie do sprawy to o przykłady będzie ciężko ponieważ jak podaje Traczyk w praktyce nigdy nie mamy do czynienia z czystym skurczem izotonicznym i prawie nigdy w z czystym izometrycznym. Najczęściej są to skurcze auksotoniczne. Jeśli nie będziemy ortodoksyjni, a chyba nie ma to sensu bo rozmawiamy o treningu a nie laboratorium to moim zdaniem sprawa wygląda tak:
- skurcz izotoniczny nieobciążony to np. taki w którym ktoś zgina w kolanie nogę innej osoby - czyli będą to wszystkie ruchy bierne wykonywane np. podczas rehabilitacji osób będących w śpiączce.
- skurcz izotoniczny obciążony to właściwie każdy skurcz mięśnia powodujący zmianę jego długości np. podczas podciągania na drążku ponieważ podczas trwania ruchu dopóki nie dojdzie do jego zatrzymania napięcie mięśnia w zasadzie nie będzie się zmieniać -jeżeli będziemy bardzo rygorystyczni to nazwiemy taki ruch auksotonicznym ponieważ tak naprawdę praca mięśnia podczas podciągania wygląda tak:
- najpierw wykonujemy zwis, zwiększamy napięcie mięśnia jednak dopóki siła skurczu jest mniejsza od naszej wagi przyczepy mięśnia nie zbliżają się do siebie i mięsień ma stałą długość - mamy więc tu fazę izometryczną.
- w chwili gdy siła skurczu będzie większa od ciężaru ciała zaczniemy się podciągać, mięsień będzie się skracał i jeśli będziemy podciągać się ze stałą szybkością to napięcie mięśnia nie będzie już wzrastać - mamy tu fazę izotoniczną
- osiągnęliśmy punkt końcowy, wisimy na zgiętych ramionach, mięśnie nie ulegają dalszemu skracaniu - mamy więc znowu fazę izometryczną tym razem przy skróconym mięśniu.

Zaznaczam, że przykłady są nie są wzięte z książek tylko mojego pomysłu a opinia Jacka o "mojej wiedzy fachowej" bardzo miła ale przesadzona.
(2014-04-30, 09:47)Michał napisał(a): [ -> ]Też poproszę o kilka przykładów ćwiczeń ze skurczem izotonicznym i dodatkowo mam pytanie co znaczy zapis "90-100% 6-10 PM"?

Obciążenie zewnętrzne 70-80% CM, Intensywność wysiłku 90-100% 6-10 PM

70%-80% CM - 70-80% ciężaru maksymalnego, PM oznacza maksymalną ilość powtórzeń którą jesteś wstanie wykonać z takim obciążeniem - powinieneś dobrać takie aby maksymalnie móc wykonać od 6 do 10 powtórzeń. Jeśli potrafisz wykonać mniej to ciężar jest za duży jeśli więcej to za mały. Całe ćwiczenie stanowić będzie dla ciebie 90-100% twojego wysiłku maksymalnego.

Marcin88

Czy w każdej serii ćwiczenia muszą być wykonane co najmniej 3 ciężkie powtórzenia dla zmaksymalizowania efektu hipertrofii?

Drugie pytanie dotyczy powtórzeń.Czy w każdej serii musi zmieniać się ich liczba?
Np: 6,8,8,10 czy może być 8,8,8,8?
1) Generalnie to myślę, że nie muszą - choć może się przydadzą jeśli masz dłuższy staż treningowy i przestałeś robić postępy lub chcesz zyskać na sile.
2) Myślę że nie ma to większego znaczenia - bardziej chodzi o to aby tak manipulować ciężarem i ilością powtórzeń żeby mieścić się w wartościach które podajesz i ostanie powtórzenie w serii było wykonywane z duża trudnością. Hipertrofia nie interesowała mnie jako cel sam w sobie. Na forach kulturystycznych pewnie mają większe doświadczenie więc w razie czego możesz tam popytać

Marcin88

Dla mnie też jest nie istotna Smile Zapytałem ponieważ koledzy z pracy chcą zyskać masy.
Często można spotkać przedział 6-12 lub 8-12 powtórzeń jeśli chodzi o hipertrofię.Więc czy to 12 powt.traktować jako rozgrzewkę?

I jeszcze pomęczę..Czy po okresie wytrzymałości można zacząć cykl treningu hipertrofii?
1)Te 12 powtórzeń nie zastąpi rozgrzewki - jak już to jako jej uzupełnienie.
2) Jeśli mówisz o wszechstronnym treningu wytrzymałości mięśniowej to moim zdaniem można, jeśli o biegowym to lepiej zacząć od wstępnej adaptacji .
(2015-03-07, 18:19)Marcin88 napisał(a): [ -> ]Często można spotkać przedział 6-12 lub 8-12 powtórzeń jeśli chodzi o hipertrofię.Więc czy to 12 powt.traktować jako rozgrzewkę?

Te 8-12 powtórzeń to takie uogólnienie. Poczytaj o składzie mięśni. Tu dwa moje posty na ten temat:
http://gimnastycy.pl/forum/watek-cwiczen...94#pid1794
http://gimnastycy.pl/forum/watek-nowy-ro...17#pid7817
Stron: 1 2 3