Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: Trening brzucha i grzbietu - kolejność
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
[MOD]Temat wydzielony z wątku Rozgrzewka by Adam Kalman i inne.[/MOD]

Cytat:Seria 20 pompek, 20 przysiadów na początek, potem mamy ćwiczenia w leżeniu:
- brzuch (nożyce 20s, skłony 20x, scyzoryki 20x, kołyski 20x, unoszenie nóg w leżeniu 20-50x itp...)
- plecy (unoszenie nóg w leżeniu na brzuchu 20x, unoszenie rąk i głowy 20x, obie te wersje naraz 20x, kołyski 20x)

Według Ryszarda Rećki to nieprawidłowa kolejność. Ćwicząc brzuch, rozciągamy mięśnie grzbietu. Wykonanie później ćwiczeń na grzbiet może prowadzić do wypadnięcia dysku.
Z wymienionych tutaj ćwiczeń na brzuch tylko skłony rozciągają mięśnie grzbietu, w scyzorykach zasadniczą pracę wykonują zginacze stawu biodrowego, a długość mięśni brzucha i grzbietu istotnie się nie zmienia. Nożyce, kołyski oraz wznosy nóg powinno się wykonywać dociskając odcinek lędźwiowy do podłoża aby właśnie wzmocnić mięśnie i zminimalizować ryzyko kontuzji w tym odcinku - jeżeli nie jesteśmy w stanie docisnąć kręgosłupa przerywamy takie ćwiczenie
Kim jest Pan Ryszard Rećko?
Trenerem kulturystyki Big Grin
Ale kulturystyki wg starej szkoły, to chyba ziomek Jana Łuki. Wink

np: https://www.youtube.com/watch?v=l1blu4ueJNw
Ok. Teraz rozumiem.
(2014-07-27, 17:05)zahir napisał(a): [ -> ]Kim jest Pan Ryszard Rećko?

A co za różnica? Czy 2+2 będzie 4, jeśli powie to matematyk, a jeśli ktoś, kto matematykiem już nie jest, to nie?
(2014-07-29, 12:18)Przemek napisał(a): [ -> ]
(2014-07-27, 17:05)zahir napisał(a): [ -> ]Kim jest Pan Ryszard Rećko?

A co za różnica? Czy 2+2 będzie 4, jeśli powie to matematyk, a jeśli ktoś, kto matematykiem już nie jest, to nie?

Merytoryczną odpowiedź na twierdzenia Pana Rećki dał Robert kilka postów wyżej. Brzuch w gimnastyce budujemy zupełnie innymi ćwiczeniami niż w kulturystyce co wynika z faktu, że bardziej niż na wyglądzie zależy nam na sile brzucha. Podobnie jest z lędźwiami które nie muszą być masywne ale silne i dynamiczne. Pytanie zadałem bo chciałem zrozumieć skąd zastrzeżenia. Już zrozumiałem.

dom_cyl

bo ciężkie przysiady i martwe ciągi nie budują nam silnego korpusu. wygląd brzucha to przede wszytskim ciężkie wielostawy. a cwiczenia takie jak unoszenie nog jest tylko dla "dopieszczenia" brzucha w okresie przedstartowym.
dom_cyl, ja mam wrażenie, że Ty trafiłeś na nieodpowiednie dla siebie forum. o.O
(2014-07-29, 16:09)dom_cyl napisał(a): [ -> ]bo ciężkie przysiady i martwe ciągi nie budują nam silnego korpusu. wygląd brzucha to przede wszytskim ciężkie wielostawy. a cwiczenia takie jak unoszenie nog jest tylko dla "dopieszczenia" brzucha w okresie przedstartowym.
Wątek dotyczy rozgrzewki a nie budowania siły.

(2014-07-29, 12:18)Przemek napisał(a): [ -> ]
(2014-07-27, 17:05)zahir napisał(a): [ -> ]Kim jest Pan Ryszard Rećko?

A co za różnica? Czy 2+2 będzie 4, jeśli powie to matematyk, a jeśli ktoś, kto matematykiem już nie jest, to nie?

Różnica jest zasadnicza ponieważ ćwiczenia gimnastyczne które tutaj zostały wymienione w znacznie mniejszym stopniu obciążają kręgosłup lędźwiowy niż ćwiczenia ciężkoatletyczne. Uważam , żę zastrzeżenia Pana Rećki są słuszne w przypadku ćwiczeń ciężkoatletycznych np takich jak martwy ciąg ale w przypadku tych wymienionych przez Krzyśka martwisz się na zapas.
Stron: 1 2