Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Moja obecna droga do podciągnięcia na jednej ręce
#1

http://speedy.sh/CCXXg/MOV-0520.mp4

Ćwiczę od niedawna do podciągnięcia na jednej ręce. Napiszę od czego zacząłem.
2 tyg - same negatywy (po 3 sek)
2 tyg - przytrzymanie w gorze 2-3 sek + negatyw 3 sek
2 tyg - przytrzymanie w gorze 2-3 sek + do kata prostego zejscie 2-3 sek + negatyw 3 sek

Jestem na etapie podciągnięcia do połowy, co już nie robi na mnie tak tego wrażenia, bo jest płynny ruch, lecz wydaje mi się, że też nie powinienem się obkręcać jak na filmiku (ale nie umiem tego opanować) - wtedy czuję jakby blokady w najszerszym grzbietu po tej stronie, którą ręką się podciągam.
Nie wiem jakie ćwiczenie teraz katować, aby pokonać te przejście z połowy do góry.
Dodam, że 2 x w tyg to ćwiczę po 2-3 serie

Napiszcie jakbyście to zrobili. Z góry dzięki za odpowiedź.
#2

Bo widzisz, podciągasz się wolno, a właśnie ten ruch na samej górze(tak jak w podciąganiu nachwytem oburącz) potrzebuje lekkiej dynamiczności. Widac też, że nie opanowałeś całego ruchu i chcesz od razu się podciągnąc, ale niestety jeszcze jesteś na to za słaby.
Po pierwsze zdobądź trochę więcej siły, poprzez negatywy z dowieszonym obciążeniem. Po drugie, ruch zaczynasz z pełnego zwisu, a nie z ugiętej ręki.
#3

Nie będę się mądrzył, bo sam nie zrobię tego ćwiczenia. Zamiast tego wrzucam tutorial Ryśka, który po wyczerpującym układzie na drążku potrafi zrobić po kilka powtórzeń na każdą rękę. Myślę, że rozwieje Ci wszelkie wątpliwościSmile

http://gimnastycy.pl/forum/watek-one-arm...-negatives
#4

"poprzez negatywy z dowieszonym obciążeniem." - Śmierć w oczach....
Jeśli niema siły wykonywać poprawnie ruch to jak ma zakładać obciążenie.

Wykonuj ćwiczenia od połowy do góry z wykorzystaniem ręcznika, gumy czy drugiej ręki.

Podciąganie na jednej ręce można rozpocząć po opanowaniu 10 dokładnych powtórzeń na dwóch, zwisie na dwóch rękach min 60s. Specjalnie podana jest liczba 60s aby organizm a szczególnie tkanka łączna miała czas na adaptację.

Zaczynamy od zwisu na jednej ręce - 10s x 6
Podciąganiu oburącz z przeniesieniem ciała na jedną stronę - suma 20 powtórzeń.
Podciąganie dowolnym chwytem z 2s wstawkami izometrycznymi (broda nad drążkiem, na zgięciu ramienia z przedramieniem 90 stopni, pełny wyprost) - suma 30 powtórzeń.

Przerwy i ilość powtórzeń ustalamy pod siebie tak aby nie przekroczyć 5 powtórzeń w serii i wypoczywać min. 2min.
W następnym tygodniu zwiększamy ilość powtórzeń o 10%

Zwis 12x5
Suma 22 i 33

W następnym tygodniu zwiększamy ilość powtórzeń o 10%

15x4
Suma 25,35

Jeśli czujemy ,że siła ciągle wzrasta i trening staje się łatwiejszy przechodzimy do trudniejszych wariantów. Jeśli nie wykonujemy plan z pierwszego tygodnia i powtarzamy całą sekwencję tak długo aż nie osiągniemy 15x4, 25 i 35 powtórzeń.

Zwis pozostaje bez zmian, można wydłużyć czas albo wykonywać go w poziomce.
Nowe ćwiczenia:
Podciąganie z asystą jednej ręki - łapiemy za ręcznik, framugę itp. wykonujemy podciągane trudność regulujemy od wysokości umiejscowienia ręki wyżej łatwiej niżej trudniej.

To ćwiczenie możemy rozbić na trzy sposoby podciąganie z zwisu po kąta 90 stopni, od kąta 90 stopni do brody nad drążkiem i podciąganie w pełnym zakresie. Ostatni sposób jest najcięższy więc polecam go wykonywać na początku treningu.

Podciąganie z gumą - wsadzamy nogi do gumy i wykonujemy podciągnięcia stopniowo zmniejszamy siłę gumy. Możemy wykonywać również na 3 warianty.

Podciąganie z jedną ręką odwiedzioną do boku - łapiemy drążek szerzej niż barki i przenosimy ciężar na jedną stronę, druga ręka pomaga nam w podciągnięciach stopniowo zmniejszamy pracę drugiej ręki. Możemy to także wykonać poprzez zmniejszenie ilości palców które trzymają drążek czyli podciągać się na 4-3-2-1 palcu ( ręki asystującej ).

(doszedłem do wniosku ,że rozpisze plan jak jest podany w treningu siłowym (%CM))

Trening siły maksymalnej :
Stałe : 80%-80%-80%-80%-80%-80% itd.
Wzrasta stopniowo :80%-85%-90%
Wzrasta krokowo : 80%-80%-90%-90%-100%
Wzrasta stopniowo, maleje skokowo: 70%-75%-80%-85%-75%
Wzrasta falowo : 80%-90%-85%-90%-100%-95%-100%-90%

Jak zwiększać obciążenie treningowe - utrudniając ćwiczenie, zwiększając ilość powtórzeń lub serii.

-Współczesny trening siły mięśniowej / Adam Zając [i in.] ; Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.
#5

Nie trzeba umiec się podciągac by robic negatywy. Jeżeli umie się kontrolowanie opuszczac(!), a umie i to z zatrzymaniami izometrycznymi to spokojnie może dołożyc ten kilogram, czy więcej do negatywów. Jedna z lepszych metod dla zwiększenia siły.
Wiele już razy radziłem osobom, które potrafią się z kontrolą opuszczac, by wprowadziły negatywy. Po paru treningach potrafiły się już podciągac.
#6

Dom_cyl, ruch ekscentryczny jest bardzo dobry dla budowania siły, zwłaszcza dla osób początkujących. Problem polega na tym, że aby ten ruch był skuteczny potrzebne jest większe obciążenie. Trzeba by więc dodać obciążenie zewnętrzne a podciąganie (w zasadzie opuszczanie się z nim) jest niebezpieczne gdyż w dolnej fazie łatwo uszkodzić rotatory. Dlatego Mrówek słusznie zauważył, że nie poleca tej metody dla osoby które jeszcze nie mają opanowanego tego ruchu, zwłaszcza, że Frantic długo borykał się z kontuzją barków spowodowaną właśnie podciąganiem się z obciążeniem. Podałem mu szczegółowo opisany program przygotowany przez bardzo doświadczonego użytkownika. dodatkowo rozbudował i uszczegółowił go Mrówek (który tak na marginesie też na jednej ręce się podciąga). Oba programy są przemyslane tak, by były nie tylko skuteczne ale i bezpieczne.
#7

Jeśli ktoś miał problemy z barkami to musi uważac. Ja akurat nie musiałem wiedziec o tej kontuzji Smile Nic o tym nie pisał.
A jeżeli ktoś potrafi się kontrolowanie opuszczac(już nie odnoszę się do frantica, ze względu na przebytą kontuzję), to te parę kilo w negatywach nie zrobią krzywdy. Bałbym się polecac dodatkowe obciążenie osobie, które bezwładnie opada po podskoku do drążka, wtedy należy wybrac inne metody.
#8

tutorial Starego Człowieka podlinkowany przez zahira daje największą mierzalność efektów i najdokładniejsze progresje, tylko trzeba sprzęcik sobie ogarnąć. Jest to na pewno bezpieczniejsze od dodawania ciężaru.

"Remember that almost right, is still wrong. In the long term, this pursuit of perfection will result in much greater strength development and technical refinement;" -Coach Sommer
#9

To, że bezpieczniejsze nie znaczy, że nic stac się nie może. Nie należy popadac w panikę. Drobne obciążenie nie spowoduje od razu kontuzji, gdyby każdemu od razu przydarzały się kontuzje to nikt by nie cwiczył.
#10

Dom_cyl nie rozumiesz chyba o co się rozchodzi :
Źle ci idzie, nie potrafisz, za mało siły itp = dołóż ciężar taki post mogę pisać zawsze i wszędzie.

Uważam ,że dodawanie ciężaru do ruchu w którym bardzo są narażone stawy barkowe na kontuzje szczególnie przy nauce gdy technika nie jest do końca poprawne jest błędem.
Kolejna sprawa ruch negatywny jest dobry jako wstęp do ćwiczenia, a nie jego rozwinięciem. Wiesz dlaczego ruch ekscentryczny jest najlepszy do nauki elementów ?


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości