Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Trening dla początkującego "oldboja"
#1

Właśnie kończę kompletować domowy sprzęt do treningu.
Mam już "profesjonalne" poręcze do pompek , drążek do podciągania oraz "kółka" gimnastyczne własnej konstrukcji.
Z racji swojego wieku (40-tka na karku) ,nie wiem od czego( i w ogóle jak) zacząć, żeby nie nabawić się kontuzji .Jakieś sugestie?
Dodam ze podciągam sie kilkanaście razy na drążku,zrobię kilka pompek w staniu na rekach przy ścianie,ale to wszystko na co mnie stać .
#2

Teraz zachodzi pytanie jak wygląda te kilkanaście podciągnięć. W gimnastyce bardzo ważna jest technika. Począwszy od ugięć ramion w podporze przodem (pompek), poprzez ugięcia na poręczach-> kółkach -> przy ścianie w staniu na rękach itp itd.

I oczywiście nie napisałeś, jakie masz cele, co chcesz osiągnąć? do czego dążysz?
#3

Jak już pisał Chudini, ważne by podciągać się w sylwetce gimnastycznej. Przeszukaj forum, to na pewno znajdziesz krótki film z instruktażem. Nie zapomnij o sylwetkach gimnastycznych. Nie tylko dadzą inną stymulacje mięśni (izometryczną) ale tez wyrobią nawyki, które pomogą w dalszym progresie. Jednym z najczęstszych błędów popełnianym przez początkujących jest skupienie się tylko na sile i to samymi ćwiczeniami koncentrycznymi. Dlatego dodaj coś na koordynację (np. wymyk) i trochę ćwiczeń statycznych np. podpór na kółkach, poziomka itp.
#4

(2014-02-25, 07:43)Chudini napisał(a):  Teraz zachodzi pytanie jak wygląda te kilkanaście podciągnięć. W gimnastyce bardzo ważna jest technika. Począwszy od ugięć ramion w podporze przodem (pompek), poprzez ugięcia na poręczach-> kółkach -> przy ścianie w staniu na rękach itp itd.

I oczywiście nie napisałeś, jakie masz cele, co chcesz osiągnąć? do czego dążysz?


Dzięki za odpowiedz.


Sprawdziłem.Wyszło mi ledwo 11 podciągnięć w sylwetce gimnastycznej oraz 5 pompek w staniu na rekach przy ścianie (styl rozpaczliwy)
Dodam ,że po kilkunastoletniej przerwie wróciłem na siłownie.Jednak po czterech "treningach" doszedłem do wniosku ,że już mnie to nie bawi.

Chciałbym zacząć od treningu wstępnego adaptacyjnego. W czasie tego okresu wystarczy mi,że nauczę się stać/chodzić na rekach.To jest cel minimum.
Po przeczytaniu tego wątku
gimnastycy.pl/forum/watek-gimnastyczne-abc-czyli-jak-ułożyć-plan-bez-spamowania-na-forum
myślę że jakoś poradzę sobie z ułożeniem programu .

(2014-02-25, 11:07)zahir napisał(a):  Jak już pisał Chudini, ważne by podciągać się w sylwetce gimnastycznej. Przeszukaj forum, to na pewno znajdziesz krótki film z instruktażem. Nie zapomnij o sylwetkach gimnastycznych. Nie tylko dadzą inną stymulacje mięśni (izometryczną) ale tez wyrobią nawyki, które pomogą w dalszym progresie. Jednym z najczęstszych błędów popełnianym przez początkujących jest skupienie się tylko na sile i to samymi ćwiczeniami koncentrycznymi. Dlatego dodaj coś na koordynację (np. wymyk) i trochę ćwiczeń statycznych np. podpór na kółkach, poziomka itp.



Mam takie pytanie .Czy mogę swój pierwszy program skonstruować z samych ćwiczeń statycznych? Czy jest to błąd.

Cytat:Dlatego dodaj coś na koordynację (np. wymyk)
.
Z wymykiem będzie ciężko.Nie mam jak tego zrobić w domu.
#5

Możesz zacząć od samych ćwiczeń statycznych, bo doskonale budują one siłę. Jednak po jakimś czasie dodaj ćwiczenia koncentryczne by Twoja siła była wszechstronna i budowana różnymi bodźcami. Ćwiczenia statyczne budują siłę statyczną, która jest chyba najczęściej wykorzystywana w życiu codziennym (np. podnosisz coś ciężkiego i idziesz z tym), więc na pewno warto się do niej mocno przyłożyć.
#6

Masz odpowiednia siłę do wykonywania wielu ćwiczeń, ale twój wiek już wymaga rozważniejszych treningów.

Obowiązkowo musisz się rozgrzewać przed treningiem. Rozruszać wszystkie stawy, bo bez tego łatwo o kontuzje.
Mimo że potrafisz robić pompki w staniu na rękach, to może przez pierwsze dwa miesiące nie rób tego ćwiczenia, żeby się nie uszkodzić.
Pisze tak tylko dlatego, ponieważ twoje mięśnie i stawy mogą nie być odpowiedni przygotowane do takich ćwiczeń.
Zacznij może od "Pike Push-Ups" zamiast tego stania. Więcej powtórzeń, ale mięśnie i stawy będa miały czas, by sie przygotować na kolejne wyzwania.

Co do rozgrzewki, to pamiętaj że to co innego niż rozciąganie.
Rozciąganie wykonujemy dopiero po rozgrzewce.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości