Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

GIMNASTYKA IZOMETRYCZNA
#1

Bardziej dociekliwi użytkownicy wiedzą zapewne, że rozróżniamy fazę koncentryczną, ekscentryczną i izometryczną ćwiczenia. Ta ostatnia ma miejsce wtedy, gdy mięsień jest napięty, lecz nie zmienia swojej długości. Ten rodzaj treningu rozpowszechniła w latach 50-tych ubiegłego wieku Ilse Buck, która założyła w Wiedniu szkołę gimnastyczną dla kobiet w której prowadziła zajęcia nastawione na utrzymanie zdrowia i sylwetki. Organizowała również szereg seminariów i akcji promocyjnych tego rodzaju treningu, łącznie z opracowywaniem programów dla różnych grup zawodowych.

Według Ilse Buck poważne zainteresowanie wysiłkiem izometrycznym zaczęło się, gdy w latach dwudziestych ubiegłego, wieku uczeni skrępowali jedną nogę badanej przez siebie żabie. Po pewnym czasie zdumieni stwierdzili, że właśnie ta kończyna jest grubsza i silniejsza, gdyż żaba próbowała się uwolnić, napinając tym samym mięśnie.

Podstawowe techniki gimnastyki izometrycznej polegają na naciskaniu ćwiczoną partią ciała na nieruchomy przedmiot, napinając w tym momencie mięśnie. Jedno powtórzenie (czyli utrzymanie napięcia) powinno trwać 5 - 6 sekund. Należy unikać nagłego zrywowego napięcia.

Ilse Buck podaje wiele przykładów ćwiczeń, które można wykonać praktycznie w każdych warunkach, bez specjalistycznego sprzętu. Z tego powodu, ten rodzaj ruchu możemy uprawiać nawet za kierownicą, stojąc w korku, co w długiej podróży jest zresztą bardzo wskazane.

Gimnastykę izometryczną można polecić jako substytut treningu, gdy nie mamy innej możliwości wykonania ćwiczeń. Nie oznacza to jednak, że w normalnym cyklu nie warto o niej pamiętać. Systematycznie stosowana nadaje mięśniom objętości, jędrności i elastyczności. Po intensywnym treningu na daną partię ciała również zaleca się wykonanie kilku powtórzeń ćwiczenia izometrycznego tej grupy mięśniowej. Jest to bardzo pożyteczne, gdyż wspaniale poprawia ukrwienie mięśni. Z tego samego powodu można te ćwiczenia stosować rozgrzewkowo, gdy nie mamy czasu na pełną rozgrzewkę a chcemy szybko doprowadzić nasze mięśnie do elastyczności.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie tak zwanych "wstawek izometrycznych". Na przykład wykonując zwykłe podciągnięcia na drążku w pewnym momencie zatrzymujemy ruch na około 5 sekund. Następnie kontynuujemy ćwiczenie i w wyższym położeniu znowu przechodzimy do izometrycznego przytrzymania. Zachęcam do spróbowania tej metody.

Oczywiście wysiłek izometryczny występuje również w innych rodzajach ćwiczeń, np. w wielu ćwiczeniach statycznych ale to już materiał na inny postWink

Jeśli ktoś jest zainteresowany książką Ilse Buck pt. " Gimnastyka izometryczna dla zdrowia i sylwetki" wydanej w 1975r. odsyłam do chomika.

http://chomikuj.pl/z-wodniczka/Zdrowie/*...729475.doc

Moim zdaniem warto zapłacić za jej ściągnięcie.

Jako ciekawostkę podaję też informację o Aleksandrze Zassie, legendarnym atlecie stosującym trening izometryczny

http://www.sandowplus.co.uk/Competition/...sintro.htm
#2

Zdaje się, że Max Sick też opierał się na treningu izometrycznym.

A propos materiałów na ten temat, znalazłem jakiś czas temu taką książkę:
[Obrazek: isorev.png]

Udało mi się ją znaleźć w necie, aczkolwiek nie przeczytałem, bo za cienki z angola na razie jestem. Wink
#3

Szkoda, że nie przeczytałeś Set, bo jestem jej ciekawy.
#4

Czytam tą książkę Ilse Buck i coraz bardziej jestem pod wrażeniem. Proponowane tam ćwiczenia, to świetne rozwiązanie, gdy nie mamy czasu, miejsca itp. Dodatkowo mój znajomy - świetny fizyko terapeuta poleca ćwiczenia izometryczne na rozgrzewę. Twierdzi, że jest to najszybszy znany mu sposób na przygotowanie mięśni do wysiłku. Jako ciekawostkę dodam, że Ilse Buck proponuje ćwiczenia na wszystkie partie mięśni, łącznie z ćwiczeniem mięśni twarzy. Podobno jest tam 18 mięśni. Nietrenowane, powodują opadanie policzków i tym podobne efekty spotykane u ludzi starszych. Myślę, że to ciekawa alternatywa do operacji plastycznych i botoksu a zdecydowanie tańszaWink


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości