Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Al Kavadlo - Podnoszenie poprzeczki
#11

gimnastyka jako ćwiczenía a nie jako rodzaj sportu. Bo możma uprawiać gimnastykę poranna,szkolną,wojskową w parku na basenie itp. O to mi chodziło.

nie twierdze że książki są złe bo kupię knigę Ala lecz ktoś kto jest na tym forum raczej chce czegoś więcej niż street workout bynajmiej ja tak mam i mi nie wystarczy zwykłe ćwiczenie skoro wiem że jert jego poprawna i trudniejsza forma gimnastyczna. Dodam iż dzięki tym książkom jestem tu- taka progresja
#12

(2013-10-07, 18:53)Tomo Bird napisał(a):  gimnastyka jako ćwiczenía a nie jako rodzaj sportu. Bo możma uprawiać gimnastykę poranna,szkolną,wojskową w parku na basenie itp. O to mi chodziło.
A no chyba, ze tak, gimnastyka jako forma cwiczen, ruchu, to ok, moge sie zgodzic.

Choc moim zdaniem ksiazki Caculina akurat odstaja tutaj od tego trendu "user friendly gymnastic" , bo sa dosc uniwersalne i wielodziedzinowe, wszak sila jest umiejetnoscia, ktora mozna zastosowac w wielu dziedzinach, to tylko narzedzie a jak kto wykorzysta to jego sprawa.

Mam zreszta znajomego ciezarowca, ktory mowi, ze Caculin wydobyl to wszystko ze starych radzieckich ksiazek poswieconych podnoszeniu ciezarow.
#13

(2013-10-07, 13:38)Tomo Bird napisał(a):  ludzie z natury idą na łatwizne lecz jest wielu którzy chcą zagłębić tajniki kalisteniki w domowych/podwórkowych warunkach lub nie mają dostępu do literatury gimnastycznej nad czym ja sam ubolewam a szkoda koślawić ćwiczenie nie znając jego poprawnego gimoastycznego wykonania. Ja na takie pozycje jak skazany,nagi wojownik i ta mówie soft/comercial gymnastic.

wynika to tylko i wyłącznie ze złej polityki finansowej PZG no i Ministerstwa Sportu ( degradacja do brązowej ligi gimnastyki ). Efekt jest taki publikacje dot. gimnastyki skończyły się na końcu lat 80-tych, natomiast Rosjanie poszli na przód i o tyle jest to śmieszne, że nie chcą swoich książek przekładać na język angielski. Mam dostęp do takiej encyklopedii gimnastyki sportowej, no ale 450 stron cyrylicą, ktoś się podejmie z przetłumaczeniem ?

Osobiście zjadłem całą bibliotekę AWFu odnośnie gimnastyki. Mam parę zagranicznych książek nawet japońską Wink
#14

Jugger, nie zgadzam się z tym, że podejście proponowane przez Tsatsoulina jest uniwersalne. nie istnieje coś takiego jak uniwersalna siła! Jest wiele jej rodzajów i każdy z nich służy do czegoś innego. Siła to umiejętność bo z 5 rzeczy które na nią wpływają 4 są związane z centralnym układem nerwowym. Jedną z najważniejszych jest koordynacja międzymięśniowa. Twoje mięśnie uczą się współpracy W DANYM ĆWICZENIU! Czyli jeżeli dźwigasz sztangę, będziesz dobry w dźwiganiu sztangi! Jeżeli machasz kettlem, będziesz dobry w machaniu kettlem!

Jesli więc chcesz zrobić np. wagę na kółkach, to trenuj wagę na kółkach.

Oczywiście trening siłowy może poprawić wyniki w treningu gimnastycznym i każdym innym przez rozwój masy mięśniowej (czyli jedynego parametru siły nie związanego bezpośrednio z centralnym układem nerwowym). Ciężko jednak mówić w tym przypadku o uniwersalności.

Sorki za off top ale powoli wyczerpuje się moja cierpliwość co do uniwersalności i wszechstronności PavlaWink te książki są bardzo dobre ale do treningu siłowego i tylko i wyłącznie do niego!
#15

No ja akurat nie jestem znanym obronca Pavla Big Grin ale w tym wypadku bronic go musze. Znam pakerow, ktorzy sobie poczytali "Nagiego" i sprobowali zastosowac te jego "zapinanie sie" do wyciskania sztangi. Byli w szoku ile wiecej weszlo. Mam znajomego ciezarowca, ktory tez z ciekawosci poprobowal to z MC i tez wyszlo. Inny kumpel probowal scyzorykow na "kolku do brzucha" i sie zdziwil jak skupienie na sile przelozylo sie na osiagi. Jak sie nawet robi pompki na kolkach to tez sie to przydaje jego podejscie. Abstrahujac za rodzajami sily to jednak kwestia podejscia mi sie wydaje.
Zreszta za "bronieniem Pavla" kryje sie raczej obrona starej, radzieckiej mysli szkoleniowej a jak wiadomo oni rzadzili i dzielili przez wiele lat w dziedzinach silowych. Tylko u Pavla mozna znalezc takie rzeczy jak podnoszenie sztangi stojac w rzece etc.
#16

Jugger, nie twierdzę, że Pavel pisze bzdury. Zebrał i opublikował mnóstwo świetnych technik. Problem w tym, że są to metody treningu siłowego! Klasyczna ciężka atletyka. Jego metody jak najbardziej przełożą się na martwy ciąg, wyciskanie sztangi itp. Jednak wbrew temu co twierdzą niektórzy, nie przełożą się na skuteczność w ćwiczeniach gimnastycznych ( a jeśli nawet to w BARDZO ograniczonym zakresie). Z faktu, że Strongfirst zaczerpnął z gimnastyki techniki wysokiego napięcia nie wynika jeszcze, że ich metody są takie same. Ten rodzaj treningu może być jedynie treningiem uzupełniającym dla gimnastyka. I w żadnym wypadku nie jest wszechstronny.
#17

No, moze uzylem zlego slowa. Zamiast wszechstronny moze powinno byc "do zastosowania w roznych dziedzinach" czy cos w tym stylu. Absolutnie nie twierdze, ze we wszystkich Wink
#18

Tak. W wielu dziedzinach można go zastosować jako trening uzupełniający. Treningiem siłowym z powodzeniem można uzupełniać też gimnastykę. Natomiast nie jest prawdą, że doskonale buduje wytrzymałość ogólną, dzięki niemu wzrasta każdy parametr itp.
#19

Dziś nabyłem książkę Al Kavadlo " Podnoszenie poprzeczki" . Dużo zdjęć obrazujących ćwiczenia w teorię jeszcze się nie zagłębiałem - relacja na szybko ;-p Niedługo napisze coś na jej temat .
#20

Fajnie Smile Ja też postaram się szybko przeczytać i wrzucić jakąś recenzję.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości