Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Opis treningu.
#1

Cześć. Chciałbym uzyskać od kogoś kto trenuje z trenerem na sali gimnastycznej, jak wyglądają takie treningi? Ile razy w tygodniu max ćwiczycie, jak wygląda nauka różnych pozycji. I tak dalej, i tak dalej... Oczywiście nie wymagam opisywania wszystkiego ze szczegółami.
#2

Zawodnicy trenują codziennie, lecz w sekcjach prowadzących zajęcia dla dorosłych, treningi odbywają się 3 razy w tygodniu, choć można ćwiczyć częściej. Jak wygląda nauka poszczególnych pozycji ciężko opisać, bo do każdej z nich jest osobna progresja. W przyszłym tygodniu już na pewno ukaże się pierwszy tutorial, a po nim następne, więc będziesz mógł konkretnie zobaczyć jak to wygląda. Profesjonalna sala daje duże możliwości i pełne bezpieczeństwo, bo jeśli wykonujesz coś niebezpiecznego, to możesz to robić nad dołem z gąbkami. Do tego plansza i materace, więc można się naprawdę fajnie bawićSmile
#3

Progresje mniej więcej wiem z książek i z netu. Tylko, czy na przykład każda pozycja jest robiona na tym samym treningu? Czy może w każdy dzień jest to inaczej? Tutaj słyszałem, że progresje statyczne są na końcu treningu polecone. Można je też wykonywać w takich składankach jak przejście na kółkach z pozycji fronta do back'a.
Ja znam jedynie progresje z ksiażek overcoming gravity i building the gymnastic body, do nich też się stosowałem, a jak to wygląda na zajęciach?
#4

W głównej mierze to zależy od zaawansowania ćwiczącego oraz od tego, czy mowimy o początkujących zawodnikach (5-8 lat) czy początkujących dorosłych.

Róznica jest taka, że dorośli potrzebują trochę wiecej przygotowań sprawnościowych i gibkościowych oraz tzw przełamywania blokad, czyli skoków, upadków itd.

Część wspólna natomiast, to trening na możliwie najwięcej grup mięśniowych. Codziennie ćwiczone jest całe działo, oczywiście z dodatkiem kolejnych elementów technicznych, tak żeby potem można było swobodnie samemu (w sensie bez ciągłem asekuracji i pomocy) pracować na przyrządzie.

Troche inaczej sprawa się ma w treningach grup zaawansowanych. O ile jest pewien schemat co i kiedy robić i dzieli się to oczywiście na przyrządy na przestrzeni tygodnia, to z drugiej strony każdy zawodnik czy osoba trenująca do pełnego rozwoju musi być traktowana indywidualnie, z uwzględnieniem możliwości i umiejętności, tutaj nie mozna dac żadnego schematu.
#5

A jeżeli chodzi o ćwiczenia. To jest trenowane tak jak podałem na przykładzie, że od pozycji do pozycji(np. z front levera do back levera na kółkach), czyli dynamiczno statyczne, czy to jest poprostu typowy trening typu pompki, podciąganie? Dodawanie kolejnych technik domyślam się, że może chodzić właśnie o przechodzenie do coraz to nowszych(trudniejszych) pozycji statycznych, dobrze myślę?
#6

Tak, grupy początkujące dostają zestawy i jak wspomniałeś serie przejscia z BL do FL jak najbardziej, czy to w pozycji kulonej czy prostej ale seriami, seriami też ćwiczy sie inne elementy, np. podciąganie, wzniosy nóg, wyprosty na kółkach/poręczach itd...
Przypomina to troche siłownie i chodzenie od przyrządu do przyrządu. Dopiero jak już podstawy sa opanowane i zależnie od zawodnika w jakim stopniu (wiadomo, komuś coś wychodzi lepiej, komuć lepiej coś innego) wtedy zaczyna sie rozdział na elementy siłowo-techniczne, ale baza, czyli siła zostaje dla wszystkich taka sama. Wspomniałeś we wczesniejszym poście, że na końcu ćwiczy sie statycznie, również, ale przeważają tu już ćwiczenia głównie wytrzymałościowe na całe ciało, czyli wzniosy nóg, pompki w staniu na rekach, ugięcia na kółkach/poręczach itd.. wszystkie wersjie możliwie w najtrudniejszych wariantach lub z dodatkowym obciążeniem na nogach, rękach...
#7

No dobra, dziękuję za objaśnienia. Gdy jeszcze miałbym jakieś pytania to się tutaj wpiszę Smile
#8

Adam czy początkujący na każdym treningu ćwiczą to samo czy też może powinno się ćwiczyć różne ćwiczenia w poszczególne dni ?
#9

(2013-06-23, 12:03)Robert napisał(a):  Adam czy początkujący na każdym treningu ćwiczą to samo czy też może powinno się ćwiczyć różne ćwiczenia w poszczególne dni ?

Osoby początkujące powinny uruchamiać jak najwiecej grup mięśniowych na każdym treningu. Nie może być tu mowy o jakiejś izolacji, która jako taka w gimnastyce nie występuje w ogóle, ale jezeli już, to tylko dla wąskiej grupy ćwiczeń.

Ponadto, jest tyle rodzajów różnych ćwiczeń na np: mięśnie brzucha, ze nie widze potrzeby ani powodu, żeby na każdym treningu robić to samo.

Zostaje jeszcze kwestia, czestotliwości treningów. Jak początkujący ćwiczy codziennie, to fajnie ze ćwiczenia się przeplatają ze sobą, ale jeżeli jest to 1-2x w tyg to raczej nie ma większego znaczenia
#10

(2013-06-23, 00:29)Adam.Kalman napisał(a):  Tak, grupy początkujące dostają zestawy i jak wspomniałeś serie przejscia z BL do FL jak najbardziej, czy to w pozycji kulonej czy prostej ale seriami, seriami też ćwiczy sie inne elementy, np. podciąganie, wzniosy nóg, wyprosty na kółkach/poręczach itd...
Przypomina to troche siłownie i chodzenie od przyrządu do przyrządu. Dopiero jak już podstawy sa opanowane i zależnie od zawodnika w jakim stopniu (wiadomo, komuś coś wychodzi lepiej, komuć lepiej coś innego) wtedy zaczyna sie rozdział na elementy siłowo-techniczne, ale baza, czyli siła zostaje dla wszystkich taka sama. Wspomniałeś we wczesniejszym poście, że na końcu ćwiczy sie statycznie, również, ale przeważają tu już ćwiczenia głównie wytrzymałościowe na całe ciało, czyli wzniosy nóg, pompki w staniu na rekach, ugięcia na kółkach/poręczach itd.. wszystkie wersjie możliwie w najtrudniejszych wariantach lub z dodatkowym obciążeniem na nogach, rękach...

Adam trochę się pogubiłem, w pierwszej kolejności powinno się robić ćwiczenia dynamiczne, a po nich statyczne czy odwrotnie ? Nie rozumiem też o co chodzi z "ćwiczeniami wytrzymałościowymi na całe ciało" wydawało mi się że najtrudniejsze ćwiczenia lub ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem rozwijają głównie siłę, a wytrzymałość to może trochę łatwiejsze wersje z większą ilością powtórzeń.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości