Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Przerwy między seriami
#1

Od razu przejdę do sedna. Wiem, że w treningu siłowym (a taki mnie interesuje), przerwa pomiędzy seriami powinna wynosić 3-5 minut. Jednak w przypadku dwóch różnych ruchów (np. push/pull lub leg/core) czy można by było przyjąć następujący schemat: 1seria pull - 2 minuty odpoczynku - 1 seria push - 2 minuty itd. Czy będzie miało to taki sam efekt jak w przypadku dłuższej przerwy? Pytam, bo zazwyczaj przy każdym ćwiczeniu napinam całe ciało (odkąd zacząłem czytać Pavla), nie wiem więc czy np. taki brzuch lub pośladki zdążą się zregenerować. Dodam także, że każdego dnia staram się trenować całe ciało. Z góry dziękuję za odpowiedź.
#2

a ile potrafisz zrobić pompek w serii czy tam podciągnięć ? Jeśli więcej niż 5 to znaczy, że nie kształtujesz siły i trenowanie w obrębie ciężaru swoje ciała niestety, ale siła bardzo szybko wzrasta i bardzo szybko kończy się ta możliwość kształtowania. Jedynie utrudniając dane ćwiczenia pod trudniejszym kątem bądź pozycji można dalej kształtować siłę. Przerwa ma znaczenie, ale jeśli zmieniamy ćwiczenie przynajmniej w gimnastyce i robimy do 5 powtórzeń, to czas odpoczynku nie będzie miał znaczenia jeśli angażowaliśmy inne aktony mięśniowe w innej pozycji. Przerwa między jednym ćwiczeniem i tym samym rzeczywiście powinna wynosić przynajmniej 3 minuty, natomiast między innym ćwiczeniem typowo siłowym wcale nie musi przerwa występować.

Regeneracja to co innego, przerwa między ćwiczeniami to przerwa która ma pomóc odbudować ATP i co nieco fosfokreatyny, 95% fosfokreatyny odbudowuje się dopiero po 8 minutach odpoczynku. Natomiast regeneracja następuje po treningu i rzeczywiście wymaga ok 48 h przynajmniej odpoczynku między kolejnym treningiem siłowym, gdzie występują te ćwiczenia które wykonaliśmy na pierwszym treningu

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#3

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Staram się wykonywać po 5 w serii (przy ok 7 powtórzeniach maksymalnie). Push - progresja do pompki na jednej ręce, jeśli chodzi o podciąganie to robię zwykłe, czasem z ciężarem. Pytam o to, gdyż ostatnio mam mniej czasu na trening, a chciałbym realizować moje cele.

"Jeśli więcej niż 5 to znaczy, że nie kształtujesz siły i trenowanie w obrębie ciężaru swoje ciała niestety, ale siła bardzo szybko wzrasta i bardzo szybko kończy się ta możliwość kształtowania" - czy mógłbyś przeredagować to zdanie, gdyż nie do końca je zrozumiałem?

Ogólnie, mam rozumieć, że moja propozycja z postu pierwszego jest akceptowalna, tak?
#4

jeśli robisz więcej niż 5 powtórzeń to już nie jest kształtowanie siły, a robienie 5x5 oznacza, że jesteś wstanie spokojnie zrobić więcej niż 5 powtórzeń w serii. Siłę robimy wtedy, kiedy piąte powtórzenie robi się z ledwością, my idziemy tutaj systemem jeśli już 3 x 3 lub 3 x 5, więcej nie trzeba ale tutaj mówimy o bardzo trudnych elementach, bo na serio nauczenie się 5 pompek to jest krótka droga co innego zrobić w sylwetce 5 samolotów miazga

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#5

Nie do konca rozumiem frazy "ostatnio mam mniej czasu na trening". Czyzbys szukal powodu, aby poleniuchowavmc wiecej? Smile ja pracuje po 11h, mam trzymiesieczna corke i 1.5h sesje nie sa problemem. Zamiast katowac TV po powrocie z pracy ubieram spodenki i zaczynam. Czesto "podlogowe" cwiczenia robie przy zonie i malej, aby spedzic nieco czasu z nimi. I tak wieksza czesc treningu to odpoczynek.
Szukaj sposobu, aby sie udalo, a nie powodu, aby wytlumaczyc porazke.

Jesli nie masz faktycznie czasu, to trening odbedzie sie w pospiechu, na odwal lub go nie dokonczysz. Podziel sobie trening na 1 ruch w ciagu dnia, wtedy skrocisz trening o polowe. A chyba kazdego dnia wygospodarujesz 30-40min? Jesli nie to wstawaj wczesniej Smile cos za cos.

Mozesz tez zrezygnowac z 5x5 i zaczac robic drabiny 1,2,3,4,5 z wymienianymi cwiczeniami push pull, czyli 1 pompka, 1podciagniecie, 2pompki, 2 podc… i tak do 5pompek i 5 podciagniec i dopiero przerwa. Ilosc drabin wtedy uzalezniasz od posiadanego czasu.

Wysłane za pomocą TapaTalk
#6

Leniuchowanie - skądże! Big Grin Chciałbym jednak najlepiej wykorzystać przeznaczony na trening czas. Dziękuję za odpowiedzi, teraz wiem, że mogę sobie skondensować trochę ten trening bez strat względem celu.
#7

no tak to fakt, jeszcze są piramidy odgórna i oddolna

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości