Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jak utrudnić lub ułatwić podciąganie na drążku
#8

Dziękuje za książkę na pewno zajrzę co tam Delavier wymyślił. Smile Nie mam nic do stosowania gum, sam mam cały komplet i towarzyszą mi i moim podopiecznym prawie na każdym treningu.

To co powyżej napisałeś o ruchu ekscentrycznym też jest prawidłowe, zresztą wspomniałem o tym post wcześniej.

"Tak więc jeśli jesteśmy w stanie choć raz się podciągnąć, to do budowania siły w ruchu ekscentrycznym powinniśmy dodać ciężar (...) albo właśnie dodać gumę."
Tak, zrobiliście to w pierwszej części poradnika Smile

"Wówczas w ruchu ekscentrycznym musimy wykonywać pracę i wręcz odpychać się od drążka, natomiast ruch koncentryczny jest łatwiejszy i praca mięśniowa polega bardziej na hamowaniu pędu wynikającego z gumy. Nie rozumiem więc Twojego zarzutu, że "właśnie przez dodanie gumy ruch staje się jałowy"

No właśnie Pan Mirosław się od drążka dosłownie odpycha by wyprostować ramiona, bo jego swobodny zwis kończy się w okolicach kąta prostego. Wink W tym wypadku jego wyprost ramion jest działaniem nie ekscentrycznym, a koncentrycznym przeciwstawnych grup mięśniowych. Ta zmiana pracy jest zupełnie nieprzydatna dla umiejętności podciągania.

"Co do braku pełnego zakresu ruchu, to według mnie Pan Mirek prostuje ręce w stawie łokciowym. Jeśli jest inaczej, to znaczy, że zawodzą mnie moje stare oczy"

Jacku, naprawdę w migawce którą podałem ramiona Pana Mirosława są proste? Pan Mirek powinien mieć możliwość wykonania swobodnego zwisu z gumą bez odpychania się od drążka. Tutaj wygląda jak by takiej możliwości nie miał stąd przypuszczenie wyżej wspomnianej pracy koncentrycznej przeciwstawnych grup mięśniowych.

"W gimnastyce praca pod różnymi kątami jest wręcz wskazana i w wielu ćwiczeniach, jak np. "Amerykany", czy podciąganie w wadze ciało będzie wręcz poziomo ustawione pod drążkiem. Ważniejsze będzie spięcie mięśni brzucha, rotacja miednicy, napięcie nóg i obciągnięcie palców, by zaangażować jak najwięcej grup mięśniowych w ćwiczenie."

Nie mam możliwości się nie zgodzić. Big Grin Jednak sylwetka ćwiczącego jest przegięta w pół i nie ma nic wspólnego z żadną z cech które wymieniłeś.

"Co do inwersji mięśniowych, to sprawa jest dużo bardziej złożona. Może do niej dojść, bo opuszczając się aktywnie pchamy."
No i chyba mamy sedno dyskusji. W podciąganiu przy opuszczaniu się aktywnie nie pcha. Jak by ktoś aktywnie pchnął to by zrobił tak dynamicznego finiszera w dół, że by mu chyba ręce urwało. To co ma miejsce do zmniejszanie napięcia mięśni zaangażowanych w podciąganie, powolne wygasanie siły skurczu. Mięśnie mają jedną właściwość - kurczą się, a po skurczu rozkurczają. Gdyby te same grupy mięśniowe, które biorą udział w podciąganiu mogły się odepchnąć od drążka no to ktoś by otrzymał nagrodę za odkrycie mięśni potrafiących się samemu rozciągać. Big Grin

"Jednak to jakie mięśnie pracują w danym ćwiczeniu zależy od wielu czynników. Między innymi od techniki wykonania, predyspozycji konkretnej osoby która będzie angażowała te mięśnie które ma najmocniejsze a z kolei największe napięcia będą w tych które są najsłabsze."
Jasne, ale tutaj mamy do czynienia z ruchem odwrotnym, i antagonistycznymi grupami mięśniowymi, nie z synergistami ruchu.

"W innym przypadku będą to tylko dywagacje. (...) Osobiście uważam, że nie jest to jednak możliwe, by całkowicie wyeliminować dane grupy mięśniowe a zaangażować inne."

To trochę tak jak by spróbować wyprostować ramię bicepsem. Albo zgiąć tricepsem... Oczywiście są mięśnie, które poprzez swój przebieg włókien bądź budowę aktonową pracują czasem nawet w sposób sprzeczny jak ostatnio wspominana przeze mnie tylna część m. naramiennego.

"Jako przykład podałeś tu zresztą mięśnie przedramion"
Zginaczy przedramion, nie przedramion. Jako najbardziej widoczny przykład, tj prostowanie ręki, odpychanie się od drążka.

Ogólnie to możemy porobić różne testy i porozmawiać o tym przy najbliższym spotkaniu. Może uda mi się dotrzeć do Gdańska ale nie obiecuje. Wink


Wiadomości w tym wątku
Jak utrudnić lub ułatwić podciąganie na drążku - przez zahir - 2016-01-22, 12:09
RE: Jak utrudnić lub ułatwić podciąganie na drążku - przez Predi - 2016-02-16, 23:44
RE: Jak utrudnić lub ułatwić podciąganie na drążku - przez zahir - 2016-02-18, 01:21
RE: Jak utrudnić lub ułatwić podciąganie na drążku - przez Predi - 2016-02-18, 12:47
RE: Jak utrudnić lub ułatwić podciąganie na drążku - przez zahir - 2016-02-18, 23:11
RE: Jak utrudnić lub ułatwić podciąganie na drążku - przez Predi - 2016-02-19, 01:17
RE: Jak utrudnić lub ułatwić podciąganie na drążku - przez zahir - 2016-02-19, 13:15
RE: Jak utrudnić lub ułatwić podciąganie na drążku - przez Predi - 2016-02-19, 16:31
RE: Jak utrudnić lub ułatwić podciąganie na drążku - przez zahir - 2016-02-19, 18:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości