Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zrównoważenie podciągania
#2

Z punktu widzenia gimnastyki nie bardzo to ma jakikolwiek sens, z punktu widzenia "podwórkowego" ma sens jeśli chodzi o utrzymanie równowagi i harmonii rozwoju mięśni i ciała, biorąc tylko i wyłącznie rozumowanie na tzw. chłopski rozum ( jak pcham to potem muszę ciągnąć ). Niestety muszę przyznać, iż są to naleciałości z doktryn prosto z siłowni, w celu harmonijnego rozwoju ciała, który w Street Workoutcie czy w gimnastyce niekoniecznie przekłada się na sprawność, ale na jakąś proporcję ciała być może.
Rozbijając ćwiczenia na ruch anatomiczny, to jeśli robisz podciąganie na drążku to pracujesz głównie plecami ( kwestia wykonania techniki ) i uginasz ramię ( biceps ), jeśli robisz pompki w staniu na rękach również większość pracy wykonują plecy i prostujesz ramiona ( triceps ), więc nie do końca to jest prawda jak nam się wydaje. Zakładamy, że wyjściowym ćwiczeniem jest podciąganie, więc jeśli się podciągasz to angażujesz głównie plecy + biceps/przedramiona to opozycją do ruchu będzie ruch gdzie zaangażujesz klatkę piersiowa + triceps ewentualnie barki zgadza się ? Wtedy jakie ćwiczenie będzie opozycją do podciągania spełniająca? A no na przykład ugięcia ramion w podporze w szerszym podporze czyli dipsy. W przypadku "podwórkowego" myślenia rzeczywiście jeśli zrobimy podział stron na linii drążka to logicznie ma to sens, ale według anatomicznego podziału ciała robisz powyższe dwa ćwiczenia ( podciąganie i pompki w staniu na rękach ) które de facto wykonujesz w ten sam sposób tyle, że siła grawitacji ciągnie Cię w podciąganiu od głowy do stóp a w pompkach w staniu na rękach od stóp do głowy.

W tym momencie z punktu widzenia gimnastyki ograniczając się tylko i wyłącznie do myślenia pchanie i przyciąganie, nie rozwiązuje problemu jakim jest uzyskanie wszechstronności i przede wszystkim sprawności pamiętajmy, że Street Workout różni się od gimnastyki tym, że wykonuje się niestandardowe ruchy nieoparte o symetrię ciała np. bar dance. lub CTI na poręczach. W gimnastyce jeśli chodzi o ogólny rozwój pracujemy w pełnym zakresie pracy anatomicznej danego stawu. Jeśli uznamy staw za punkt wyjściowy to barki ćwiczymy w kilku ruchach, odwodzenie ramion, unoszenie ramion i opuszczanie ramion, krążenia ramion, jak również oporowanie i utrzymywanie pozycji

Problemem w zrozumieniu gimnastyki z punktu widzenia Street Workout, siłowni czy "kalisteniki" jak zwał tak zwał ćwiczenia w obrębie ciężaru ciała, jest to że spogląda się tylko na jeden aspekt ruchu głównie koncentryczny czyli ściąganie, niektórzy dodają odpychanie czyli ruch ekscentryczny, a my w gimnastyce jeszcze robimy izotoniczny ( np. oporowanie ) i izometryczny. O te dwie prace Street Workout, siłownia i kalistenika jest uboższa jeśli skupimy się tylko na odpychaniu i pchaniu.

Ps. Pompki w staniu na rękach głównie angażują plecy nie barki, jeśli chcemy zmusić barki do pracy to trzeba to zrobić na wyższych poręczach tak aby głowa była poniżej poręczy wtedy opuścimy barki poniżej poziomu gdzie rozciąga się mięsień. Powyżej poziomu natomiast naramienny w ruchu zostaje zastąpiony górnym aktonem czworobocznego pleców. W tym czasie naramienny zwiększa swoje napięcie mięśniowe i nie wykonuje innej pracy poza izometryczną pracą ( stąd szybkie zmęczenie tego mięśnia i uczucie braku siły ). Pompki w staniu na rękach z tego powodu są trudne, że właśnie dochodzi aspekt pracy izometrycznej, które w gimnastyce często występują i stąd gimnastyka pod kątem pracy mięśniowej jest trudna i wyczerpująca a jednocześnie dają najlepiej zbilansowany rozwój mięśniowy. Street Workout jest blisko do gimnastyki stąd podziwiana jest sprawność ludzi ćwiczących street workout ale daleko im do gimnastyków.

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.


Wiadomości w tym wątku
Zrównoważenie podciągania - przez blackram - 2015-07-31, 08:00
RE: Zrównoważenie podciągania - przez Newcio - 2015-08-01, 01:15
RE: Zrównoważenie podciągania - przez Chudini - 2015-08-01, 11:01
RE: Zrównoważenie podciągania - przez Marcin88 - 2015-08-02, 10:00
RE: Zrównoważenie podciągania - przez blackram - 2015-08-03, 09:50
RE: Zrównoważenie podciągania - przez Newcio - 2015-08-03, 11:23
RE: Zrównoważenie podciągania - przez Struc - 2015-08-03, 23:30
RE: Zrównoważenie podciągania - przez zahir - 2015-08-04, 11:58
RE: Zrównoważenie podciągania - przez Newcio - 2015-08-03, 23:45
RE: Zrównoważenie podciągania - przez Struc - 2015-08-04, 18:04

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości