Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna
#9

jest kilka kwestii do których można się przyczepić choćby źródło informacji jak dla mnie, kto się głęboko tematyką zajmuje "Modelowanie sylwetki metodą Delaviera" F.Delavier M.Gundill poza tym tytułem reszta źródeł nie jest merytoryczna, bo nie ma podstaw przy oparciu badań naukowych lub powołania się na autorytety. Co to jest za źródło internet ? Na mojej uczelni za takie źródło wyrzucają z zajęć. Na co mógłbym zwrócić uwagę np.

"Mało skutecznie będziemy pracować z siłą negatywną, gdy mięsień nie jest zmęczony."

Tutaj widać, że słowa są zaczerpnięte z "doświadczenia", a nie z procesów fizjologicznych. Jeżeli wiemy, iż praca ekscentryczna generuje moc, dzięki której możemy uzyskać 120% siły mięśniowej ( nie 1,5 raza ! To jest informacja, która może doprowadzić do tragedii, powyżej 130% CM jest ogromne ryzyko zerwania przyczepów ! - Jak będzie trzeba poproszę prof. mojego o źródło do tych badań ), to absurdem jest robienie tego na zmęczeniu z chwilą gdy pracujemy na ciężarze podczas ćwiczenia, który przekracza 100% możliwości mięśnia. Zawsze zaczynamy od najtrudniejszego ćwiczenia, gdzie jest angażowane najbardziej ciało, żeby wykonać dokładnie ruch i mieć do dyspozycji całe substraty energetyczne zmagazynowane w mięśniach i w organizmie.

Na czym polega praca ekscentryczna by bardziej to zobrazować ? Na przykładzie ugięcia ramion w podchwycie ze sztangą łamaną w pozycji stojącej ( ćwiczenie na biceps jakby ktoś się nie zorientował ). I tutaj np. bierzemy CM ( ciężar maksymalny ) i wynosi 40 kg, to żeby zrobić pracę ekscentryczna bierzemy 50 kg, których nie daje rady podnieść z pomocą podnosimy do maksymalnego ugięcia ramion i powoli opuszczamy do pełnego wyprostu.

Jeśli rozumiemy ruch, to wiecie skąd ta krytyka, jak dla mnie szkoda zdrowia. Metoda ekscentryczna źle prowadzona jest niebezpieczna. Nie wiem czy już gdzieś pisałem, ale prawdopodobnie niedługo napiszę tutorial do Muscle up'a, ale zanim to zrobię czekam na Zahira, aż się nauczy, żeby mieć solidny dowód, iż moje metody działają. Naczytałem się bzdur na grupach SW i czas to zmienić dzięki mojemu tutorialowi. I tam właśnie uwzględniam warianty jak ćwiczyć muscle up'a, tam jest zastosowana metoda ekscentryczna i wstawki izometryczne. Szeroko o tym mówiłem na seminarium jak to działa i ważne są moje zalecenia, gdzie bezpieczeństwo jest wprowadzone do przesady, czyli odpoczynki i liczba powtórzeń.

Nie chcę dalej analizować tekstu, by nie wyjść na jakąś kanalię która do wszystkiego się przyczepia.

Co do dyskusji:

- Fakt, 10 sekund jest optymalnym rozwiązaniem dla fazy ekscentrycznej. Zaleca się od 5 do 10 sekund
- Siła eksplozywna - jest to praca EKSCENTRYCZNA DO KONCENTRYCZNEJ nie na odwrót w jak najszybszy możliwy sposób np. zeskok z klocka na ziemię i wyskok.
- Praca izotoniczna występuje w ruchach wahadłowych np. wymachy nóg i dotyczy w tym przypadku np. mięśni biodrowych gdzie stałe napięcie ( unoszenie nogi lub opuszczanie ) powoduje skracanie lub rozciąganie mięśnia w zależności jaki mięsień biodrowy weźmiemy pod uwagę. Generalnie to z ramieniem siły to jest związane, gdzie jeden przyczep utrzymany jest w miejscu, a drugi się skraca, choćby w leżeniu na plecach skłony ugiętych nóg do klatki piersiowej ( kolana dotykają barków ), wtedy mamy do czynienia z skracaniem jednego przyczepu, a drugi nie zmienia pozycji, lub dojście do sławnej poziomki Smile

Adam oczywiście podał sedno sprawy można tylko połączyć koncentryczną lub ekscentryczną z pracą izometryczną.

połączenie pracy koncentrycznej z izometrią - w zwisie na drabince wymachy prostych nóg do głowy - odbywa się praca prostego uda i biodrowo-lędźwiowego


Wiadomości w tym wątku
Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Michał - 2013-11-27, 16:52
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Darren - 2013-11-27, 21:01
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Adam.Kalman - 2013-11-27, 21:40
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez zahir - 2013-11-27, 22:32
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Adam.Kalman - 2013-11-27, 23:10
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Robert - 2013-11-28, 00:03
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Adam.Kalman - 2013-11-28, 00:20
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Seth - 2013-11-28, 00:50
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Newcio - 2013-11-28, 00:55
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Chudini - 2013-11-28, 01:18
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Newcio - 2013-11-28, 01:35
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Darren - 2014-01-01, 17:32
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Michał - 2013-11-28, 12:31
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Newcio - 2013-11-28, 12:45
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Adam.Kalman - 2013-11-28, 13:27
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Michał - 2013-11-28, 16:29
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez zahir - 2013-11-28, 13:47
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Darren - 2013-11-28, 15:23
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Adam.Kalman - 2013-11-28, 15:50
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Robert - 2013-11-28, 17:46
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Newcio - 2013-11-29, 21:13
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Darren - 2013-11-29, 23:16
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Newcio - 2013-11-30, 03:17
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez zahir - 2013-11-30, 00:52
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Newcio - 2014-01-01, 17:49
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez rafal - 2014-01-01, 18:01
RE: Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna - przez Mrowek - 2014-01-01, 19:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości