Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4,2 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ćwiczenia statyczne
#81

Dzięki za odpowiedzi, mam jeszcze kilka pytań odnośnie statyki,
1.Czy trening elementów statycznych mogę zrobić 6 razy w tyg , czy te 5 razy to jakieś maksimum?
2.Czy mogę podzielić trening statyki w ten sposób że jedno ćwiczenie będę wykonywał przed treningiem ćwiczeń dynamicznych ,a drugie ćwiczenie po zakończeniu ?
Dodam że chcę wykonywać 2 ćwiczenia statyczne tzn zwis w wadze kucznej przodem i tyłem. (5-6 razy w tyg)
#82

1) Możesz nawet 7, ale na tym może cierpieć intensywność treningu. Jeśli nie rotujesz między większą ilością różnych statyków. To jednak zostałbym przy 5, a zwiększał intensywność - ale przetestuj sam jak ci się trenuje.
2) przeczytaj co Zahir napisał wyżej Tongue... ale jeśli chcesz tak robić, to zmieniaj kolejność ćwiczeń między treningami.
#83

Ja już mam zahamowanie przed statykami na początku treningu. Bawię się tym f1 i muszę przyznać, pozycje wydają się łatwe, ale jak się złoży w całość trening to już tak nie jest.
#84

Według mnie statyki lepiej dawać na koniec, bo robimy je na zmęczeniu i w moim mniemaniu to może pomóc w taki sposób, iż w przyszłości robiąc je same będzie nam łatwiej albo w różnych kombinacjach(setach) na kółkach.
#85

Przepraszam jeśli zaśmiecam temat, ale chyba nie sprecyzowałem pytania wystarczająco dlatego chcę wyjaśnić. Nie chodziło mi o to czy ogólnie lepiej robić statykę na początku czy na końcu treningu tylko o sytuacje kiedy mamy załóżmy 3 ćwiczenia pod wagę przodem i jedno ćwiczenie to statyka na czas, a 2 ćwiczenia są dynamiczne (np. ze zwisu przodem waga kuczna i opust do zwisu przodem). W takiej sytuacji nie wiem czy lepiej najpierw zrobić dynamiczne ćwiczenia, a potem statykę na czas (wtedy czas się na pewno trochę skróci) czy może najpierw czasówki, a potem dynamiczne (wtedy czas spoko, ale ćwiczenia już mogą być utrudnione). Chyba, że by jeszcze zrobić tak, że na początku treningu dynamiczne ćwiczenia pod wagę przodem, potem jakieś tam inne, a na sam koniec statyka na czas.

Może łatwiej będzie ogarnąć ten temat jeżeli będziemy kolejne pytania numerować i jak ktoś odpowiada na dane pytania to też podaję numerek?
Np.
Pyt1: Jak często trenować w tygodniu na siłę?
Odp1: Tyle i tyle... blablabla
#86

(2014-04-20, 12:43)Satetsu napisał(a):  Przepraszam jeśli zaśmiecam temat, ale chyba nie sprecyzowałem pytania wystarczająco dlatego chcę wyjaśnić. Nie chodziło mi o to czy ogólnie lepiej robić statykę na początku czy na końcu treningu tylko o sytuacje kiedy mamy załóżmy 3 ćwiczenia pod wagę przodem i jedno ćwiczenie to statyka na czas, a 2 ćwiczenia są dynamiczne (np. ze zwisu przodem waga kuczna i opust do zwisu przodem). W takiej sytuacji nie wiem czy lepiej najpierw zrobić dynamiczne ćwiczenia, a potem statykę na czas (wtedy czas się na pewno trochę skróci) czy może najpierw czasówki, a potem dynamiczne (wtedy czas spoko, ale ćwiczenia już mogą być utrudnione). Chyba, że by jeszcze zrobić tak, że na początku treningu dynamiczne ćwiczenia pod wagę przodem, potem jakieś tam inne, a na sam koniec statyka na czas.
Myślę, że nie ma tu złotego środka i warto na kolejnych treningach zmieniać podejście, co będzie mini periodyzacją. Na jednym treningu atakujemy organizm mocnymi statykami a co za tym idzie nie mamy siły na mocne ćwiczenia koncentryczne. Na nastęonym działamy więc ostro koncentrycznie a więc mamy mniej siły na statykę. Suma sumarum jednak w ten sposób optymalnie wykorzystujemy możliwości organizmu.
#87

Izometria na początku z prostego faktu, impuls elektryczny wymaga sporo energii by utrzymywał się stały poziom. Uczestnicy moich treningów wiedzą, że jak robiliśmy siłę to po 2 seriach wielu ćwiczeń statycznych możliwość napięcia drastycznie spadała, wynika po prostu z możliwości mięśni, natomiast koncentrycznie można lecieć przy dużych obciążeniach, aż wyczerpiemy fosfokreatynę i glikogen mięśniowy, potem spada do stałego poziomu, jednak można odbudowywać możliwości kiedy odpoczniemy dłużej by zregenerować substraty energetyczne. Dlatego na sam koniec treningów gimnastycznych zaleca się robić ćwiczenia koncentryczne
#88

czyli na początku lepiej po pracowć nad siłą izometryczną i pozycjami statycznymi a na koniec fazy koncentryczne takie jak podciąganie czy pompki ?


Cytat:Zwis wagą przodem (Front lever)
Porada używaj w treningu podciągnięć z wagą przodem.
Tydzień 1: Wskocz do wagi przodem.
Tydzień 2: Z zwisu przerzutnego opuść do wagi .
Tydzień 3: Z zwisu, podnieś do wagi.
Tydzień 4: Z zwisu przerzutnego opuść do wagi, utrzymaj, podnieś do zwisu przerzutnego.
Tydzień 5: Podciągnij się do zwisu przerzutnego, opuść do wagi przodem, utrzymaj.
Tydzień 6: Z zwisu, podciągnij się do wagi przodem, przytrzymaj, podciągnij do zwisu przerzutnego.
Tydzień 7: Podciągnij się do klatki piersiowej, przejdź w tej pozycji do wagi przodem na ugiętych rękach a następnie wyprostuj ręce, utrzymaj, po czym podciągnij się do klatki piersiowej.
Tydzień 8: Zwis przerzutny przejdź do wagi płynnym ruchem wróć do zwisu, przejdź do wagi na ugiętych rękach, utrzymaj na ugiętych rękach, wyprostuj ręce i utrzymaj (cały czas w wadze).
tego nie rozumiem, bo jak można wykonywać jedną progresję/jedną pozycję statyczną przez tydzień a na następny tydzień przechodzimy do kolejnej progresji, trudniejszego wariantu, ile razy w tygodniu pracować nad tym ?
albo źle to zrozumiałem
wiem, że to jest w książce Sommer'a na stronie 190 bodajże


"Bieganie to coś więcej niż sport, to styl życia!"
"Gry wymagają zręczności. Bieganie wymaga wytrzymałości, charakteru, dumy, odporności psychicznej. Bieganie jest testem, a nie grą. Testem wiary, przekonań, woli i pewności siebie."
#89

Nad pozycjami statycznymi pracuj maksimum 4 razy w tygodniu. Optymalnie 3 razy.
#90

wieści z kulturystyki:

Ćwiczenia izometryczne powodują zmniejszenie pojemności płuc oraz mogą doprowadzić do zachwiania przebiegu układu krążenia i uszkodzenia serca

Dzieje się tylko w momencie kiedy nadmiernie wykonujemy zbyt dużą ilość ćwiczeń statycznych lub trzymamy napięcie zbyt długo w ćwiczeniu.

Także system utrzymywania pozycji statycznej 5 x 60 s jak polecał Sommer to niebezpieczna forma, zalecam od 3-10 sekund przy trudnych formach do 30 sekund przy łatwiejszych ćwiczeniach, które już opanowaliśmy


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości