Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Trening unilateralny i bilateralny
#1

[MOD]Wątek wydzielony z tematu "Krótko i rzeczowo - Q&A"[/MOD]

To może teraz ja zadam pytanie Smile
Czemu trening bilateralny i unilateralny nie równoważą się ?
Zobaczmy przykład, załóżmy że osoba waży 50kg i robi przysiad na jednej nodze z 20kg obciążeniem czyli przeliczając to powinna zrobić zwykły przysiad z obciążeniem z zakresie 70-80kg ale tak nie jest, tak samo z podciąganiem w drugą stronę może podciągać się z obciążeniem nawet 60kg ale i tak nie jest w stanie podciągnąć się na jednej ręce, tak jest z wszystkim, więc czemu tak się dzieje czemu te dwa treningi nie mogą połączyć się czy nawet zgrać, wychodzi na to że jest to totalnie innych ruch i nic nie ma ze sobą wspólnego, pytanie dlaczego ?
#2

(2014-04-20, 10:43)armpower napisał(a):  To może teraz ja zadam pytanie Smile
Czemu trening bilateralny i unilateralny nie równoważą się ?
Zobaczmy przykład, załóżmy że osoba waży 50kg i robi przysiad na jednej nodze z 20kg obciążeniem czyli przeliczając to powinna zrobić zwykły przysiad z obciążeniem z zakresie 70-80kg ale tak nie jest, tak samo z podciąganiem w drugą stronę może podciągać się z obciążeniem nawet 60kg ale i tak nie jest w stanie podciągnąć się na jednej ręce, tak jest z wszystkim, więc czemu tak się dzieje czemu te dwa treningi nie mogą połączyć się czy nawet zgrać, wychodzi na to że jest to totalnie innych ruch i nic nie ma ze sobą wspólnego, pytanie dlaczego ?

Ponieważ dla człowieka bardziej naturalnym jest ruch unilateralny (jednostronny, naprzemienny). Większość naszych ruchów np. chodzenie do takich należy.Badania pokazują, że przy ruchu unilateralnym jesteśmy w stanie wygenerować około 10% więcej siły. Np. jeżeli dwoma rękami jesteśmy w stanie zgiąć ramiona z ciężarem 50 kg, to ze sztangielkami powinniśmy dać radę z 55kg (po 27,5kg na rękę). Bierze się to stąd, że jednym ze składowych siły jest koordynacja międzymięśniowa. Organizm łatwiej ogarnia skoordynowanie mięśni jednen ręki, niż dwóch.
#3

Fajnie ale jak działa teraz to w drugą stronę jeśli potrafimy wyciągnąć 10% więcej mocy to czemu jeśli podciągamy się z obciążeniem swojej wagi nie potrafimy podciągnąć się jednorącz ?
#4

(2014-04-20, 13:50)zahir napisał(a):  
(2014-04-20, 10:43)armpower napisał(a):  To może teraz ja zadam pytanie Smile
Czemu trening bilateralny i unilateralny nie równoważą się ?
Zobaczmy przykład, załóżmy że osoba waży 50kg i robi przysiad na jednej nodze z 20kg obciążeniem czyli przeliczając to powinna zrobić zwykły przysiad z obciążeniem z zakresie 70-80kg ale tak nie jest, tak samo z podciąganiem w drugą stronę może podciągać się z obciążeniem nawet 60kg ale i tak nie jest w stanie podciągnąć się na jednej ręce, tak jest z wszystkim, więc czemu tak się dzieje czemu te dwa treningi nie mogą połączyć się czy nawet zgrać, wychodzi na to że jest to totalnie innych ruch i nic nie ma ze sobą wspólnego, pytanie dlaczego ?

Ponieważ dla człowieka bardziej naturalnym jest ruch unilateralny (jednostronny, naprzemienny). Większość naszych ruchów np. chodzenie do takich należy.Badania pokazują, że przy ruchu unilateralnym jesteśmy w stanie wygenerować około 10% więcej siły. Np. jeżeli dwoma rękami jesteśmy w stanie zgiąć ramiona z ciężarem 50 kg, to ze sztangielkami powinniśmy dać radę z 55kg (po 27,5kg na rękę). Bierze się to stąd, że jednym ze składowych siły jest koordynacja międzymięśniowa. Organizm łatwiej ogarnia skoordynowanie mięśni jednen ręki, niż dwóch.

mi z kolei wydaje się, że łatwiej jest wycisnąć sztangę z 50kg niż dwie po 25kg bo przy sztangielkach więcej pracują stabilizatory, które większość ludzi ma słabe.

"Remember that almost right, is still wrong. In the long term, this pursuit of perfection will result in much greater strength development and technical refinement;" -Coach Sommer
#5

mi z kolei wydaje się, że łatwiej jest wycisnąć sztangę z 50kg niż dwie po 25kg bo przy sztangielkach więcej pracują stabilizatory, które większość ludzi ma słabe.
[/quote]

zdecydowanie latwiej wszystko robic dwiema nogami, dwoma rekoma (tworzy sie lancuch domkniety). ktos, kto np. wyciska 100 kg na klatke, na pewno nie wycisnie sztangielek po 50 kg. dlatego, ze przy sztangielkach trzeba uruchomic dodatkowe partie miesni, ktore przy sztandze nie pracuja w takim zakresie.

pozdrawiam
kp
#6

Rafał, przykład ze sztangą i sztangielkami miał tylko zobrazować temat. Dodam, że nie jest wymyślony przeze mnie, tylko zaczerpnięty z DelavieraWink
#7

Ja nogi osobno mam też silniejsze niż, gdy pracują razem. Wink
P.S. Myślę, że można wydzielić osobny wątek na temat treningu unilateralnego i bilateralnego. Smile


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości