Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

10 największych mitów na temat gimnastyki dla dorosłych
#1

1) Gimnastyka jest trudna

Faktycznie patrząc na złożoność elementów gimnastycznych można odnieść takie wrażenie. Jednak trenerzy potrafią uczyć tych skomplikowanych i złożonych ruchowo umiejętności nawet dzieci w wieku 5 - 6 lat, choć takie maluchy mają problem z odwzorowaniem pokazywanego im ruchu. Jak to jest możliwe? Po prostu gimnastyka ma doskonałą metodykę, która rozkłada każdy element na części pierwsze i uczy ich po kolei intuicyjnie. Dzięki temu jest możliwa nauka nawet małych dzieci. Osoby dorosłe które potrafią wiele rzeczy odwzorować i zwizualizować dzięki gimnastycznym metodom treningowym mogą rozwijać się jeszcze szybciej.

2) Nie będę już gimnastykiem

Jeśli jako "gimnastyka" definiujemy tu wyczynowego sportowca, to faktycznie jeżeli nie rozpocząłeś treningu w wieku wczesnoszkolnym nie masz szans na karierę sportową w tej dyscyplinie sportu. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz gimnastykiem. Nigdy nie jest za późno, by zrobić coś z własnym ciałem i nie ma sensu patrzenie na to przez pryzmat wyczynowego sportu. Przecież przed pograniem w piłkę z kolegami nie powstrzymuje Cię fakt, że nie zostaniesz już piłkarzem. Pamiętaj jednak, że nawet zaawansowany wiek nie przekreśla kariery zawodniczej w rywalizacji dla amatorów:

3) Gimnastyka niszczy stawy

Opinia bardzo powszechna ale niestety najczęściej wypowiadana przez "znawców" na zasadzie "nie znam się, to się wypowiem". Wielokrotnie słyszeliśmy komentarze, że "na starość gimnastycy płaczą po nocach z bólu". Opinie te najczęściej biorą się stąd, że zawodnicy wiele elementów wykonują na prostych rękach co zdaniem "specjalistów" jest niebezpieczne. Tymczasem proste ręce gwarantują bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń ponieważ ramiona są w sposób naturalny zablokowane w najbardziej anatomiczny sposób. Podczas treningu gimnastycy przykładaj olbrzymią wagę do pracy w pełnym zakresie ruchu i wzmacniania przyczepów mięśniowych, by praca na prostych ramionach była bezpieczna. Jest cały dział gimnastyki zwany "siłą prostych ramion" który przygotowuje do takich elementów. Tak więc gimnastycy zamiast "oszczędzać' stawy jak robi się to w sportach siłowych, skupiają się na ich wzmacnianiu i przygotowywaniu ich do pracy w pełnym, anatomicznym zakresie ruchu. Kontuzje stawów które tak często zdarzają się przy treningu z ciężarami wynikają najczęściej z pracy w niepełnym zakresie ruchu i nagłego obciążenia nieprzygotowanego stawu dużym obciążeniem zewnętrznym. Przy umiejętnie prowadzonym treningu z masą własnego ciała takie niebezpieczeństwo nie istnieje. Aby ostatecznie Państwa przekonać zachęcamy do obejrzenia poniższego filmiku z Andrzejem Szajną - byłym Mistrzem Europy w roli głównej. Pan Andrzej w 1974r. był V-ce Mistrzem Świata na kółkach gimnastycznych. Film jest kręcony równo 40 lat później. Pomimo 65 lat na karku mistrz wciąż jest sprawny i nie obawia się wykonywania elementów na prostych ramionach.

https://www.facebook.com/gimnastycypl/vi...2392950137

4 Jestem zbyt wysoki, zbyt ciężki na gimnastykę

To prawda, że niscy zawodnicy maj łatwiej, ograniczenia te jednak zupełnie nie dotyczą amatorów. Poza tym wysoki wzrost który utrudnia niektóre elementy (np. pozycje statyczne) ułatwia inne i jest olbrzymim plusem np. przy koniu z łękami czy drążku. Więc jeśli jesteś wysoki po prostu ćwicz to do czego masz naturalne predyspozycje. Wysoki wzrost nie utrudnia również budowania siły metodami gimnastycznymi, choć wiele izometrycznych pozycji będzie ciężkie do wykonania. Jeśli natomiast chodzi o nadwagę, to gimnastyka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę ze zbędnymi kilogramami. W tym przypadku dojście do pełnej sprawności może potrwać trochę dłużej, lecz jest jak najbardziej możliwe.

5 Jestem za stary na gimnastykę

Obejrzyj filmik z 90 letnią Johann Quass i wymyśl inna wymówkę Wink


6 Mój kręgosłup tego nie wytrzyma

Jeśli należysz do tej grupy społeczeństwa która ma problem z kręgosłupem, to nie wpadaj w panikę. 2/3 społeczeństwa w wieku 40+ jest w tej samej sytuacji. Nie jest to przeszkodą do treningu gimnastycznego a wręcz przeciwnie. Zwłaszcza "sylwetki" - gimnastyczne wunderwaffe, opierające się na izometrycznej pracy mięśniowej i stymulacji mięśni głębokich wytworzą gorset mięśniowy chroniący Twój kręgosłup. Jednak jeśli masz jakąś zdiagnozowaną wadę kręgosłupa koniecznie powiedz o tym trenerowi, on będzie wiedział jakie ćwiczenia są dla Ciebie niewskazane. Jeżeli ćwiczysz sam skonsultuj sprawę z ortopedą lub (jeszcze lepiej) fizykoterapeutą.

7 Nie potrzebuję gimnastyki by być sprawnym

No tak, przecież, dwa razy w tygodniu chodzisz na siłownię, pracujesz fizycznie, chodzisz na spacery z psem itd. itp. Powiedzmy otwarcie, praca fizyczna, siłownia, bieganie itp. rozwiązują tylko część problemów.By utrzymać swoje ciało w formie niezbędne jest fundowanie mu różnych bodźców. Nie wystarczy trening ze sztangą, gdyż jeśli nie rozciągasz po nim mięśni, nie dbasz o mobilność, kondycję itp. to zamiast polepszyć swój stan zdrowia i samopoczucia, może się okazać że go pogarszasz (bo np. zmniejszyłeś swój zakres ruchu). Również tak popularne ostatnio bieganie nie rozwiązuje wszystkich problemów, jeśli ten trening nie jest wzbogacony o dodatkowe elementy jak np. rozciąganie. Co do pracy fizycznej, to ona rzadko wiąże się z wykonywaniem prawidłowych wzorców ruchowych w pełnym zakresie i z reguły nie zapewnia wszechstronności. Na marginesie pracownicy fizyczni wykonujący najcięższe prace są bardzo często klientami fizykoterapeutów. Reasumując: nie potrzebujesz regularnych treningów gimnastycznych jeśli regularnie dbasz o swoje ciało, wykonując ćwiczenia które 50 lat temu wszyscy nazwaliby gimnastyką, Ty możesz to nazywać jak chcesz.

8 gimnastyczne "fikołki" nie są mi potrzebne w realnym życiu

Nic bardziej mylnego. Wspomniane fikołki uczą nie tylko koordynacji ruchowej ale i wzmacniają wyczucie równowagi a jest to jeden ze zmysłów człowieka! Z pewnością wiele razy zdarzyło Ci się potknąć. To właśnie przewroty, salta, ćwiczenia równoważne itp. nauczą Cię bardziej kontrolować równowagę, by się nie przewrócić a jeśli już do tego dojdzie pomogą bezpiecznie upaść. Inne umiejętności gimnastyczne również są bardzo pożyteczne. Np. dzięki treningowi gibkości pomimo upływu lat będziesz w stanie sam zawiązać sznurówki a Twój kręgosłup nie będzie bolał. Będziesz tez dużo silniejszy, sprawniejszy i z lepszą sylwetką niż Twoi rówieśnicy.

9 Gimnastyka nie da mi siły

Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie siłę względną wyrażającą się np. w wyciśniętych na ławeczce kilogramach, to przedstawiciele sportów siłowych będą zdecydowanie silniejsi niż gimnastycy. Wynika to przede wszystkim z ich specjalistycznego treningu. Jest jednak drugi powód: w gimnastyce wyznajemy zasadę, że jesteś tak słaby jak Twoje najsłabsze ogniwo. Jeżeli Twoja siła jest np. budowana kosztem sprawności i masz przykurcze mięśniowe, to szkoda twoich starań. Gimnastyka sportowa to trening wszechstronny który ma Ci pomóc po mistrzowsku panować nad swoim ciałem. Wracając do porównania z wciskaniem sztangi. Gdybyśmy zmienili jej tor ruchu, to nagle okaże się że gimnastycy zdecydowanie górują, bo ich trening głównie opiera się na łamaniu schematów ruchowych.


10 Gimnastyka nie da mi świetnej figury

Jeśli Twoim celem jest tylko i wyłącznie umięśniona sylwetka, to faktycznie są lepsze sposoby na jej zdobycie. W gimnastyce mięśnie są wyłącznie efektem ubocznym treningu. Co więcej dąży się do jak największej mocy przy jak najmniejszej masie, więc nawet wyczynowi zawodnicy nie będą najczęściej imponować olbrzymimi rozmiarami. Są jednak plusy. Gimnastyka sportowa to trening o olbrzymiej objętości i ciężko zjeść tu więcej niż się spali (oczywiście przy naprawdę solidnym treningu), ponadto stosuje się tu każdy rodzaj pracy mięśniowej co zdecydowanie wpływa na gęstość masy mięśniowej. W efekcie gimnastycy zawsze maj dobrą "rzeźbę" i nie występują u nich cykle: "masa", "rzeźba". Jak to wygląda w praktyce można zobaczyć na poniższym filmiku. W akcji Patryk Rabstajn i Sebastian Gawroński:

#2

Co do tematu, to guru polskiego fitnesu Mariola Bojarska ostatnio wróciła z Kongresu z USA i podobno najnowszym trendem w fitnes jest gimnastyka i balet dla osób dorosłych, oby ten trend rozpowszechnił się w Polsce ....Smile
#3

Ad. 1)

Popatrz na dziewczynę z zespołem Down'a i wymyśl inna wymówkę Wink



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości