Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wprowadzenie do świata B-Boyingu.
#1
Exclamation 

B-Boying nie jest tylko tańcem, czy formą aktywnego spędzania czasu. Jest to tętniąca życiem idea rządząca się swoimi prawami. Sama nauka kroków bez znajomości tych praw daleko Cię nie zaprowadzi. To tak jak byś grał w piłkę nożną, potrafiąc kopać, ale nie znając zasad, nie wiedząc czym jest aut, spalony itd.
Zanim przystąpimy do treningu dobrze jest zaczerpnąć podstawowej wiedzy z tej dziedziny by ułatwić sobie start i nie nabierać od początku błędnych nawyków.

W pierwszej kolejności napiszę dlaczego "B-Boying" a nie "Breakdance". Nazwa "Breakdance" została nadana przez media kiedy to ten styl był na topie i tak oto większość ludzi go określa. Nie jestem fanatykiem odnośnie nazewnictwa, ale są tacy co by oczy wydłubali więc warto na to zwrócić uwagę i stosować oryginalne określenie. Facet tańczący ten styl to b-boy a dziewczyna to b-girl. Samo określenie b-boy sięgając źródeł wywodzi się od muzyki do której tańczono a jest nią breakbit.
Break-boy, break-girl.

Początki tego tańca mają miejsce około lat 70'. Narodził się on w Stanach Zjednoczonych na dzielnicy Nowego Jorku noszącej nazwę Bronx. Początkową formą tego tańca był Uprock Battle. Z czasem dodawano co raz to nowe patenty aż do obecnej formy.

B-Boying składa się z kilku podstawowych elementów które łączy się w całość tworząc tzw. sety.

Brooklyn Rock- od tego stylu wszystko się zaczęło. Na początku tańczono naprzeciwko siebie w tym samym czasie w tzw. "apach line". Polegało to na wykonywaniu różnych gestów, markując uderzenia, strzały cięcia i pchnięcia. Z czasem zaczęto schodzić do parteru i zaniechano tańca na przeciwko siebie bo nie było już miejsca w kole dla dwóch tancerzy.

Top Rock- taniec w pozycji stojącej, ewoluował z Brooklyn Rocku.

Drop- połączenie Top Rock z krokami parterowymi.

Footwork- kroki w parterze.

Floorwork- kroki, oraz przetaczanie się po podłodze.

Freeze- figury polegające na zastygnięci w różnych pozycjach, np. stanie na jednej ręce.

Power Move- rotacyjne ewolucje bardzo charakterystyczne dla B-Boyingu, np. kręcenie się na głowie.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze elementy gimnastyczne, akrobatyka, joga, sztuki walki. Ten taniec nie ma ograniczeń dlatego tak szybko się rozwija. Nie można go się w pełni nauczyć bo wciąż dochodzą nowe kroki więc jest to przygoda na całe życie. Ten taniec żyje! I z każdym oddechem staje się silniejszy.

Ponadto B-Boying ma swoją filozofię określaną mianem "foundation", którą szeroko opisuje w mojej książce.

Fragment książki B-Boy Foundation

Polecam zapoznać się z filmem dokumentalnym dotyczącym tego tańca "The Freshest Kids"
#2

Ciekawy post. Można y go rozbudować przez wrzucenie paru filmików prezentujących style o których piszeszSmile
#3

Super opisane, kiedyś sam trochę tańczyłem Smile
Pozdrawiam.
#4

Dzięki Smile Powoli będę ogarniał temat. Na weekend będzie więcej czasu to poświęcę go na rozbudowę tego działu Smile
#5

Miałem swoją przygodę z b-boying'iem i faktycznie power move'sy są widowiskowe i trudne do wykonania, ale dla mnie dopracowany footwork z płynnymi przejściami do freeze i tak wymiata. Ten sport daje mnóstwo frajdy i świetną koordynacje, ale oprócz siły trzeba mieć mnóstwo luzu, to jest super.

Nie dowiesz się dopóki nie spróbujesz.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości