Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Salto w tył - początki
#1
Video 

Witam

Przedstawiam moje pierwsze wprawki do salta (od 0:25) Cool . I od razu pytam: co robię źle i jak mogę to poprawić? Nie mam, niestety dostępu do żadnej sali/trenera, tylko to, co widzicie. Wink

Pozdrawiam
#2

W skazanym na trening 3 masz ladnie opisane salta i inne elementy eksplozywne zachęcam do kupna książki. Nie musisz miec ani sali ani trenera wystarczy troche wolnego miejsca.
#3

@Pavel2000 - Nie wiedziałem. Dzięki, sprawdzę Wink.
#4

Brexxxer, nie jest źle. Nie robisz najczęstsze go błędu jakim jest "ciągnięcie głową". Jedną wprawka salta nie zrobisz, postaraj się ćwiczyć w następujący sposób:
1) Wybicie i lądowanie, wysokie wybicia ze zgrupowaniem, wskoki na przeszkodę i zeskoki z wysokości.
2) Wprawka podobna do tej którą masz na filmiku z tym, że materace rozłożyć na czymś wyższym i staraj się na nie wskoczyć tak byś na nie usiadł (bez żadnych przewrotów)
3) Przewroty w tył (salto to nic innego jak przewrót, tyle że w powietrzu)
4) Grupowanie na ziemi (leżysz na plecach i starasz się jak najszybciej podciągnąć kolana i złapać je rękami)

Gdy opanujesz te wszystkie ćwiczenia możesz spróbować salta ale najlepiej z wybicia. W domowych warunkach masz następujące możliwości:
1) Trampolina ogrodowa
2) Wkopana w ziemię piłka gimnastyczna i sterta materacy.
3) Lonża z pasa na siłownię, linki i dwóch bloczków

W każdym przypadku wskazana jest osoba do asekuracji.Nie musi to być trener, może to być kolega pod warunkiem, że będzie znał zasady asekuracji.

P.S. Darowałbym sobie rady ze "Skazanego". Nie czytałem wprawdzie 3 części ale po tych wszystkich bzdurach wpisanych w dwóch poprzednich chyba nawet nie chcę jej oglądać.
#5

@zahir - Dzięki. Wdrożę w życie, jak tylko mnie zakwasy puszczą Big Grin. Z przewrotem w tył mam jeszcze problem, często zatrzymuję się w pozycji świecy i naciągam mięśnie karku (na szczęście jestem dobrze rozciągnięty). Dodam wskoki na wysoką przeszkodę i zeskoki tyłem oraz inne podane wprawki.
Co do techniki, to zauważyłem, przeglądając youtube, że wykonujący salto, w momencie zgrupowania mają już tułów równolegle do ziemi. U mnie z tym gorzej, pewnie to kwestia lepszej techniki i pozbycia się strachu.
Wkrótce będę dysponował trampoliną, wtedy zobaczymy Wink.
#6

w przewrocie w tył postaraj się przerzucić biodra za głowę i odepchnij się rękami (ręce przy uszach). Polecam tutorial Mrówka z przewrotu. Co do zgrupowania to masz rację. Ręce idą najpierw do góry by wyskok był jak najwyższy. Gdy się grupa jeszcze jesteś już równolegle do podłoża. Nie ma sensu się jednak na tym skupiać, bo wychodzi to samoistnie jeśli dobrze się wybije i zapracujesz rękami będzie ok.
#7

[Obrazek: fzapw7.jpg]

Teraz trzy ćwiczenia które możesz wykonać w domu / na dworze.
Wyskoki w tył w górę z miejsca połączone z pracą rąk, przewroty w tył, wznosy nóg w zwisie na drabince/ drążku ( kolana pod pachy).

Super wykonana wprawka, jedynie trochę pracy rąk brakuje.
(zielona strzałka - ręce)
(pomarańczowa - wyskok w "górę")

Jeśli masz możliwość postaraj się o większy materac, reszta bardzo fajnie !
Na koniec dodam tylko żebyś wpadł na seminarium i robimy salto ! Smile

P.s masz dostęp do trenera ! Big Grin

(2016-03-25, 07:00)Pavel2000 napisał(a):  W skazanym na trening 3 masz ladnie opisane salta i inne elementy eksplozywne zachęcam do kupna książki. Nie musisz miec ani sali ani trenera wystarczy troche wolnego miejsca.


Ładnie może i są opisane jednak wiedzy to nie znajdziemy tam zbyt wiele, gdy miałem 14lat w taki sposób uczyliśmy się salt całkowicie nieproduktywne i dodatkowo stwarzające bardzo dużą ilość błędów które później ciężko wyplenić.
1. Nauka w salta w tył w skazany jest poprzez wykonywanie flicka oba te elementy różnią się jak woda i ogień jedyne co mają wspólnego to fakt ,że oba to akrobatyka tył.
2. Flick polega na wytraceniu równowagi mniej więcej pod kątem 45 a następnie ułożeniem ciała w łuk i wylądowaniu na rękach. W salcie w tył nie możemy sobie na coś takiego pozwolić ponieważ w ten sposób wyrobimy nawyk "szarpania głową" i wyginania się w plecach.
3. Salto w tył polega na wyskoku w górę i lekko w tył a rotację nadają nam nogi, gdzie ten element nie występuje w flicku.
4. Nie jestem zwolennikiem nauczania błędów (np. MU na jedną rękę) szczególnie ,że oba te elementy są dość proste i wymagają jedynie odrobiny czasu aby się ich nauczyć.
5. W przypadku połączenia rundak - flick - salto będziemy mieli znowu ręce pełne roboty z oduczaniem wcześniej wymienionych błędów.
#8

(2016-03-25, 07:00)Pavel2000 napisał(a):  W skazanym na trening 3 masz ladnie opisane salta i inne elementy eksplozywne zachęcam do kupna książki. Nie musisz miec ani sali ani trenera wystarczy troche wolnego miejsca.

litości proponować skazanego na forum gimnastyki gdzie są trenerzy i instruktorzy, to tak jak w serwisie BMW namawiać klienta do naprawy swojego samochodu u Pana mietka za rogiem

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#9

@Newcio - Wink
@Mrówek - Dzięki za rady, rzeczywiście, po to jest to forum, żeby trenerzy pomagali Big Grin. Materac pójdzie w górę, muszę jeszcze popracować nad koordynacją wyskok+wymach.
Na razie szlifuję przerzut bokiem, za jakiś czas się za flicka wezmę.
Co do wyskoków to robić je na plecy, czy do siadu, jak pisał zahir?
#10

Wskoki na materac do siadu to tak jakby "prostsza/wcześniejsza" wersja wprawki polegającej na wskoku na materac i zrobieniu przewrotu w tył Smile

Od siebie dorzucę, że gdy opanujesz przewroty w tył, to możesz je spróbowacl robić bez rąk, aby poćwiczyć kręt. Możesz je robić również po wskoku na materac.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości