Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Punktacja w gimnastyce
#1

Ponieważ nie wszyscy się orientują, chciałbym opisać Wam skąd i dlaczego i jakie punkty biorą się w gimnastyce. Wiem, że w porównaniu do innych sportów, np. piłka nożna, gimnastyka wydaje się rządzić skomplikowanymi regułami i ta wiedza nie jest powszechna ale mam nadzieję, że zrozumienie zasad punktacji pozwoli się Wam cieszyć tą dyscypliną przy następnych oglądanych zawodach.
Pominę takie niuanse jak sędziowie liniowi i powstała po Olimpiadzie w Londynie komisja rewizyjna ® aby nie wprowadzać na początku za dużo zamieszania, skupię się tylko na samej metodzie punktacji, jeżeli ktoś będzie chciał poznać więcej szczegółów, może znaleźć w internecie albo zapytać tutaj.

Mówiąc o gimnastyce sportowej (na świecie występuje pod nazwą Artistic Gymnastics) kobiet i mężczyzn na różnych przyrządach, występują różne reguły przyznawania punktów. Najczęściej jest to liczenie poszczególnych elementów, które wykona zawodnik oraz sumowanie tych wartości, jedynym wyjątkiem jest tutaj skok przez stół gimnastyczny, ale o tym powiem na końcu.

Układ
W zależności od rangi zawodów (Mistrzostwa Kraju, Mistrzostwa Europy, Świata, Olimpiada) zawodnik jest zobligowany do wykonania odpowiedniej grupy ćwiczeń opatrzonej odpowiednim poziomem trudności zależnie od przyrządu. Zawody innej rangi mogą mieć te wartości ustalane na własne potrzeby. Zawodnik nie potrzebuje zgłaszać swojego układu do komisji sędziowskiej. Komisja obserwuje to, co robi zawodnik i wg tego ocenia układ bazując na kodeksie punktowym (MAG CoP oraz WAG CoP, czyli Mens Artistic Gymnastics Code of Points i Woman Artistic Gymnastics Code of Points).

Komisja sędziowska
Komisja składa się z 2 grup sędziów, komisja E (execution) odpowiedzialna za jakość wykonania ćwiczenia odejmuje punkty za każdy błąd, który zawodnik wykona w robionym elemencie, zadaniem tej komisji jest kontrolowanie sylwetki zawodnika oraz jego zachowania w ewolucjach podczas ćwiczenia. Komisja ta ocenia między innymi takie obszary jak: sylwetka w locie, lądowania, zaliczenie elementów wymaganych, sylwetka w pozycjach statycznych. Wartość odejmowanych punktów za wykonanie jest różna i zależy od błędu, jaki popełni zawodnik podczas każdego elementu w ćwiczeniu. Komisja D (dificulty) zajmuje się rozpoznaniem elementów wykonywanych przez zawodnika, oraz ich odpowiednim sumowaniem, które finalnie składa się na wartość ćwiczenia. Wartość ta jest tym wyższa, im więcej zawodnik wykonał trudniejszych, tym samym bardziej punktowanych elementów w całym ćwiczeniu.

Komisje te startują od różnych wartości punktowych. Komisja E zaczyna od wartości 10.0 i odejmuje punkty za błędy w wykonaniu (nie ma dla niej znaczenia jaki element wykonuje zawodnik, jeżeli się potknie lub podskoczy przy lądowaniu zabierana jest taka sama ilość punktów w zależności od rozmiaru pomyłki a nie wykonywanego elementu), komisja D zaczyna od 0 i sumuje każdy prawidłowo wykonany element przez zawodnika wg punktacji danego ćwiczenia, opisanego w CoP (komisja D może nie zaliczyć ćwiczenia, jeżeli nie zostanie ono rozpoznane jako ćwiczenie, np. zawodnik podczas próby stawania na rękach przewróci się lub spadnie z drążka podczas próby jego złapania po jakimś elemencie, wówczas nie otrzyma punktów za to ćwiczenie, natomiast komisja E dodatkowo odejmie punkty za upadek).

Rezultat
Wynik jaki uzyskuje zawodnik to suma punktów obu komisji.

Jak wspomniałem wcześniej, skok jest jedyną konkurencją która różni się w ocenianiu od pozostałych. Jest tu wykonywany tylko jeden element a nie grupa elementów jak na pozostałych przyrządach, stąd również wartość punktowa prezentowanego przez zawodnika elementu mocno różni się od np. "podobnego" elementu ale wykonanego na planszy.

Została niedawno powołana komisja R (revision), która nadzoruje prace obu komisji aby uniknąć pomyłek lub faworyzowania zawodników.

Informacje nt wartości punktowych poszczególnych elementów oraz wartości odjętych i za co można znaleźć pod tym linkiem:
http://www.fig-gymnastics.com/vsite/vnav...st,00.html
#2

Adam, dzięki za cenna wiedzę. Opisałeś to bardzo czytelnieSmile
#3

przeniósłbym to do nowego działu i stworzył nowy dział Przepisy FIG PZG i sędziowanie
#4

Nie wiem czy tego nie mylę, ale przeglądam jakiś MAN COP (tutaj link nie działa, ja ściągłem z http://www.upag-gymnastics.com/en/index....&Itemid=22 ).

Był tam zapis w stylu:
A = 0,1
B = 0,2
C = 0,3
D = 0,4
E = 0,5
F = 0,6

Czyli, w dużym skrócie (rozumiem, że są tam bardziej skomplikowane reguły, łączenie elementów, bonusy za 'stick dismount' - sklejone zejście Big Grin )

Jeśli zawodnik wykona 10 elementów kategorii D (biorąc pod uwagę, że też są jakieś dodatkowe reguły, coś się nie może powtarzać, mają być chyba w miarę różnych typów...) to może osiągnąć mniej więcej 10 (E) + 10*0,4 (D) ~= 14 punktów? Do tego jakieś kary, od tego jakieś minusy.

Głównie pytam czy taka jest właśnie interpretacja tych kategorii A,B,...,F,(G?)
#5

z tego co pamiętam to:
G= 0.7
max 10 elementów się liczy plus zeskok. za wykonanie elementów z danej grupy (opisane w CoP jako EGR I-IV) jest dodatkowe 0.5pkt (od 1 do 4 elementów z każdej grupy musi się znaleźć w układzie). Zeskok C to 0,3pkt a powyżej D to 0,5pkt.

"Remember that almost right, is still wrong. In the long term, this pursuit of perfection will result in much greater strength development and technical refinement;" -Coach Sommer
#6

Na każdym przyrządzie nie licząc skoku mamy tzw. FIGi czyli wymogi dla każdego przyrządu, takich wymogów mamy 4 plus zeskok. Dodatkowo zawodnicy są zobowiązani w zależności od kategorii wiekowej wykonać daną ilość elementów.

Wymóg Jednorazowa premia 0,5pkt z wykonanie elementu z danego bloku
Blok Klasyfikacja elementu pod względem rodzaju.
Punktacja elementów/Grupa Wycena punktowa

Ćwiczenia wolne:
Wymogi (FIGi)
- Elementy nie akrobatyczne
- Elementy akrobatyczne w przód
- Elementy akrobatyczne w tył
- Elementy akrobatyczne bokiem lub z pół obrotem do salta w przód lub w tył
- Zeskok (Może być tylko i wyłącznie elementem akrobatycznym)
Ang.

1. The Element Groups are:
I. Non-acrobatic elements
II. Acrobatic elements forward
III. Acrobatic elements backwards
IV. Acrobatic elements sideways, backward jumps with ½ turn to saltos forward, and forward jumps with ½ turn to saltos backward

Punktacja elementów

A = 0,1
B = 0,2
C = 0,3
D = 0,4
E = 0,5
F = 0,6
G = 0,7

Bonus za ilość elementów

- 7 lub więcej elementów 10.00 p.
- 6 elementów 6.00 p.
- 5 elementów 5.00 p.
- od 1 do 4 elementów 2.00 p.
- brak elementów 0.00 p.

Dodatkowo istnieje zasada ,że w przypadku powtórzenia się elementów tego samego bloku/wymogu są one usuwane w kolejności w jakiej zostały wykonane (3 elementy tego samego bloku mogą się powtórzyć), czyli jeśli skoczymy 4 razy pod rząd śrubę w przód to nasz pierwszy skok będzie usunięty z punktacji, tak samo jeśli naszym pierwszym skokiem będzie pół śruby, dwa obroty itd.

Przykład:

- Elementy nie akrobatyczne
- Elementy akrobatyczne w przód
- Elementy akrobatyczne w tył
- Elementy akrobatyczne bokiem lub w przód i w tył z pół obrotem
- Zeskok (Nie jest opisany, ponieważ wlicza się do elementów akrobatycznych).

Zawodnika wykonuje:
A A B B C D D E G

Nasz zawodnik skoczył 4 elementy w tył czyli pierwszy element odpada na szczęście jest to A grupa więc traci tylko 0,1 pkt jest to tzw. "błąd kompozycji".

Policzmy:
A - 0,1 pkt
A - 0,1 pkt
B - 0,2 pkt
B - 0,2 pkt
C - 0,3 pkt
D - 0,4 pkt
D - 0,4 pkt
E - 0,5 pkt
G - 0,6 pkt
Wykonanie wszystkich wymogów 0,5 pkt x 5 = 2,5 pkt
7+ elementów - 10pkt
Brak połączeń
Błędy kompozycyjne - 0,1pkt ( pierwsza A grupa)
Błędy


2,7 + 10 + 2,5 = 15,2 pkt Smile

(4,7 pkt - jest to baza elementów)

Dodatkowo w ćw. wolnych istnieje dodatkowa zasad bonus za połączenia, czyli jeśli połączymy dowolny element z D grupowym zyskujemy +0,1 jeśli będą to dwa elementy minimum D grupowe zyskujemy +0,2 pkt.

Jak widzicie sędziowanie jest bardzo obszerne w gimnastyce a gdzie jeszcze błędy Smile skok i wolne są liczone inaczej niż pozostałe przyrządy. Mam nadzieję ,że nie popełniłem nigdzie błędów i trochę przybliżyłem sędziowanie.

Jeszcze tylko nie jestem pewien czy zeskok jest uznawany na wolnych jako powtórzenie elementu i liczony do błędów kompozycyjnych Smile.
#7

muszę przyznać, że nie do końca rozumiem tą zasadę kompozycji
- bonus za wypełnienie wymogu dostaje się raz, niezależnie ile wykonam elementów spełniających wymaganie
- ale i tak pakuję tych elementów do 7-miu min, żeby mieć maksymalny bonus za ilość
- no więc mogę stracić na punktach za dany element, tylko teraz za które? za pierwszy z danych wymagań, czy wszystkie poza ostatnim?
są 4 elementy w tył twoim przykładzie, ale minus naliczasz tylko za pierwszy? za powtórzenie się elementów nie-akrobatycznych (B i D) nie naliczasz
żadnego minusa?

Jeśli chodzi o zeskok to czym on jest w kontekście ćwiczeń wolnych? w sensie, tutaj np. dziewczyny często sobie jeszcze potańczą coś po ostatnim przejściu/przebiegu planszy - to jest po prostu ostatni przebieg, jakikolwiek by nie był?
#8

Wymóg to premia jednorazowa 0,5pkt w zależności od przyrządu jest ich więcej lub mniej.
Możesz nawet za wszystkie stracić punkty Smile jeśli będą się powtarzać, w gimnastyce każdy element jest pogrupowany pod dany wymóg ( blok ) w tym przykładzie nasz zawodnik wykonał 4 elementy klasyfikowane do bloku "Elementy akrobatyczne w tył" z tego powodu pierwszy jaki wykonał nie został naliczony a pozostałe 3 przeszły normalnie.
W ćwiczeniach wolnych "zeskok" jest to element akrobatyczny, w klasie mistrzowskiej min. D grupa.
#9

no więc wciąż nie rozumiem, za które się traci punkty, a za które nie Tongue
#10

No za pierwszy czyli jeśli wykonasz kolejno elementy A B C D to tracisz A grupę.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości