Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Odciążanie się - jak trenować
#1

Nie chciałem już robić w temacie Unbroken offtopu ( http://gimnastycy.pl/forum/watek-kamizel...cie?page=3 ) i wypisze tutaj kilka pytań co do treningu z odciążeniem.
Z tematu Unbroken
(2015-01-05, 14:29)zahir napisał(a):  Nie bardzo nadążam za Twoją argumentacją Czy chcesz mnie przekonać, że trening w uprzęży odejmującej 50% Twojego ciężaru ciała jest bardziej kontuzjogenne od treningu z obciążeniem?! To prawda, że uczymy się nowych ruchów ale właśnie dlatego zmniejszamy o połowę! masę ciała.

Parę pytań co do metod takiego treningu

Jeżeli dajmy na to mamy (a właściwie to potrafimy użyć) 90% siły potrzebnej do jakiegoś elementu. Odciążanie się o 50% pozwoli nam wykonać wiele powtórzeń ( 20?) To w takim treningu chodzi o ty, by nauczyc się ruchu dokładnie? Samo takie powtarzanie wielokrotne pozwoli nam użyć większej siły i mamy nowy element?

A może zaczynamy z tym odciążeniem 50% potem sobie dokładamy odpowiednio i lecimy po ileś powtórzen tak jak to w normalnym treningu się robi? Jeżeli tak to można stosować metody znane z "normalnego" treningu co do ilości serii i powtórzeń?

Ciekaw jestem jak robi się to bardziej profesjonalnie, a może ktoś się podzieli jeszcze spostrzeżeniami co do takiego treningu, pewnie niedlugo zwiąże albo uszyje sobie pseudo uprząż (ale dość wygodną) i ja czy ktokolwiek kto by przeczytał byłby do przodu wykorzystując waszą wiedzę.
#2

Ponieważ odciążasz się o 50%, to jesteś w stanie robić trudne elementy jakich nie byłbyś robić bez uprzęży. Całe ciało uczy się współpracować przy takim ćwiczeniu, co ma za zadanie wzmocnić Cię i nauczyć pracy przy tym elemencie. Najważniejsze w tym przypadku jest czucie mięśni głębokich więc jeśli jest to pozycja statyczna, to łapiesz ja i starasz się utrzymać jak najdłużej. Na dłuższą metę można dodać obciążenie (by zmniejszyć odciążenie). Nie jest to jednak koniecznym warunkiem, bo niezależnie od treningu w odciążeniu robisz normalną progresje do danego ćwiczenia. Jeśli wzmocnisz koordynację międzymięśniową (przez pracę w odciążeniu), to szybko dojdziesz do właściwej pozycji. Uprząż nie zastępuje całego treningu, tylko stanowi jego jeden (ale istotny) element.

Drugim zastosowaniem uprzęży jest trening wytrzymałości specjalnej. Zakładasz ją i szlifujesz układ. normalnie po jednym wykonaniu całego układu jesteś spompowany. w kamizelce starasz się robić na początek 5 powtórzeń, wyczynowcy potrafią dojść do 10!

Nie musisz sam projektować uprzęży. Wystarczy, ze wykorzystasz ekspander obciążeniowy który jest znacznie tańszy a świetnie się sprawdzi, choć nie zapewni aż takiego komfortu jak uprząż (Mt Idea robi np. wersję z nogawkami, która bardzo się sprawdza w nauce stania na rękach na kółkach).
#3

Dzięki Smile
Myślałem, że są stosowane także uprzeże z odwieszonymi kilogramami a nie tylko gumowe. U stary człowiek i może upatrzyłem właśnie taką uprząż ( z kilogramami) w treningu podciągania na jednym ręku.
Na forum były filmiki z jakichs wydarzen, gdzie można było podejrzeć takie expandery w akcji i wydawało sie fajne rozwiązanie Smile

Mt idea sprzedaje w przystępnej cenie, pomyślę nad tym, chociaż ciągle jakieś wydatki na trening idą i powoli budżet się kończy Big Grin
#4

Uprząż od MTIdea jest mega fajna, ale jak kogoś nie stać a koniecznie chce się tym pobawić to może samemu zrobić.
Potrzebne będą:
1. Linka 8-10mm kilka metrów w zależności od potrzeb
2. dwa bloczki
3. ze dwa karabińczyki
4. uprząż wspinaczkową albo ewentualnie pas kulturystyczny

na YouTube jest kilka filmów jak to zrobić, wpiszcie "Gymnastics Rings Dream Machine".

Nie będzie to pewnie tak wygodne jak profesjonalna uprząż, ale spełni swoje zadanie.

"Remember that almost right, is still wrong. In the long term, this pursuit of perfection will result in much greater strength development and technical refinement;" -Coach Sommer
#5

Rafał, no i jeszcze potrzebne będą kółka Wink
#6

(2015-01-07, 11:06)zahir napisał(a):  Rafał, no i jeszcze potrzebne będą kółka Wink

no tak Smile założyłem, że jak ktoś chce się odciążać to już ma na czym Smile

"Remember that almost right, is still wrong. In the long term, this pursuit of perfection will result in much greater strength development and technical refinement;" -Coach Sommer
#7

wlasnie
a propo kolek - ma ktos same kolka uzywane do odsprzedania w rozsadnej cenie
reszte juz zamowilem
wiec do konca stycznia planuje wybudowac machine
napewno pokaze foty Wink

Każdy przedszkolak Ci powie, że gimnastyka to samo zdrowie. Wink
#8

Jestem w trakcie pisania odpowiedzi,że robię i testuję pseudo uprząż. No i coś sprzed niemal sprzed chwili, szczescie w nieszczesciu i głupota oraz, że rzeczom nie można ufać...

Zawiesiłem się pod drążkiem na mojej pseudo uprzęży i chcialem zrobić lansiarskie zdjęcie jak wisze w poziomie, a wlasciwie to jak robię front levera na jednym reku (chcialem wstawic je w tym wątku, szkoda ze nie zdecydowalem się na nagranie - smiałbym się z siebie dlugo Big Grin ...) . No ale coś racjonalnego - wczesniej dużo testowałem - długo i wiele razy sobie wislalem, robiłem lekkie szarpanie, podnosilem się do góry za sznurek i byłem pewien że cała uprząż utrzyma! A jednak... Po dłuższej chwili jak już wisiałem w poziomie, probowalem się złapać w kadr, no i uprząż nie wytrzymała! Pierdyknąłem z 1.5 metra poziomo do ziemii, szczescie że mialem pod sobą krzesło biurowe. Spadłem całkowicie bezbolesnie - najpierw załadowałem na krzesło - to odskoczylo i się przewrocilo, a potem lądowałem na ziemi.
Krzesło się trochę wykrzywiło, ale juz naprostowałem (to krzesło przezyło wiele bitew z bratem Big Grin) . Mnie nic się nie stało, tylko nie mam już uprzęży :/

No i nauczka, najbezpeiczniej kupić coś sprawdzonego, co daje gwarancje. A jak sie lubi eksperymentować i ktoś sobie coś podobnego będzie chciał zrobić, to z takim czymś należy się obchodzić ostrożnie bez żadnego ryzykowania, moze trzymać wszystko ok, a nagle sie zerwie Big Grin

Jeżeli macie uprząż, lub pas kulturystyczny (taki pas nie będzie schodził przy sile ciągnącej ku gorze?) to inne potrzebne rzeczy kupujecie po pare złotych.

Ale nie zrezygnuje pewnie z tej uprzęży, już gotowe plany co do uprzęży z kilogramami, prawie wszystkie materialy na miejscu (potrzeba jednak trochę cieńszej linki) i pewnie wykombinuje jakąś nową, bezpieczne testy zrobie na 74 kg, ale normalnie bede podwieszal kilka razy mniej.
#9

link do wątku pokazującego jak samemu wykonać uprząż odciążeniową:

http://gimnastycy.pl/forum/watek-jak-zro...ciazeniowa


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości