Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 2 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Metoda "dwa kroki do przodu, jeden w tył"
#1

Ciekawy sposób nauki nowych ćwiczeń przedstawił Pavel Tsatsouline w książce pt. "Jak ćwiczyć odważnikami kulowymi". Jest to wprawdzie metoda treningowa wzięta ze sportów siłowych, myślę jednak, że bez trudu można ją wykorzystać również w ćwiczeniach z masą własnego ciała.

Sednem tej techniki jest wykonywanie bardzo powolnych ruchów konkretnie przerabianego ćwiczenia. Poruszamy się ok. 20 cm do przodu, zatrzymujemy ruch, cofamy ok. 10 cm i znowu 20 cm do przodu. W ten sposób jedno powtórzenie może nam zająć około 1 minuty a nawet więcej.

Poprzez powolne wykonywanie ruchu i zatrzymywanie go w poszczególnych etapach pracujemy głównie nad koordynacją wewnątrzmięśniową oraz międzymięśniową. Szczególnie istotne jest dokładne przepracowanie najtrudniejszych miejsc dla danego ćwiczenia. W ćwiczeniach angażujących wiele grup mięśniowych bardzo istotne jest wielokrotne zatrzymanie i powtarzanie ruchu w miejscach, gdzie jedna grupa mięśniowa kończy pracę a zaczyna druga. W tych też obszarach szczególnie istotna jest właśnie koordynacja międzymięśniowa.

Jak widać z powyższego opisu, metoda "dwa kroki w przód, jeden w tył" dobrze stymuluje system nerwowy. Ma jednak również zbawienny wpływ na układ mięśniowy ze względu na utrzymywane w trakcie tej metody napięcie izometryczne. Z tego właśnie powodu Pavel poleca ten system nie tylko do zwiększenia ilości powtórzeń, lecz również jako sposób na poprawę tonusu mięśni i stymulacji ich wzrostu.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości