Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kolejność nauki ćwiczeń statycznych
#1

Osoby ćwiczące ogólnorozwojówkę/kalistenikę/SW w pewnym momencie zazwyczaj chcą wprowadzić do swoich treningów pewne statyczne elementy gimnastyczne takie jak muscle up, planche czy front lever (wybaczcie ale ciągle nie mogę zapamiętać polskich nazw Sad). Czy istnieje jakaś zalecana kolejność, w której należy się ich uczyć? Oczywiście nie chodzi tylko o te 3 wymienioneSmile Zdaje sobie też sprawę, że każde z tych ćwiczeń można wykonywać w kilku wariantach np. MU na drążku i na kółkach ale chodzi mi o jakąś ogólną listę. Każdy sobie już sam będzie umiał ułatwić/utrudnić.

Niech progres będzie z Tobą!
Michał
#2

Mała uwaga z mojej stron:y MU nie jest ćwiczeniem statycznym Smile.
#3

Zgadzam się Robert ! Big Grin Rep za czujność

Co do samego pytania, zaczynamy naukę pozycji statycznych od tzw. ćwiczeń sylwetkowych. Są to różnego rodzaju podpory tyłem, przodem, podpory na przyrządach itd.
Jeśli chodzi o tą grupę podstawowych pozycji statycznych niema konkretnej kolejności, wszystko zależy od twoich celów, niektórzy nigdy nie nauczą się wysokiej poziomki (manny) czy wagi w podporze przodem (planche). Więc na początek polecam 4 główne pozycję , poziomkę (L-sit) , podpór na poręczach w PG ( Support hold ) , zwis wagą przodem i tyłem (F-B lever).

Kółeczka są zawsze na samym końcu w nauce z faktu poruszania się przyrządu 2 płaszczyznach
#4

(2013-06-05, 15:26)Robert napisał(a):  Mała uwaga z mojej stron:y MU nie jest ćwiczeniem statycznym Smile.

Hahaha rzeczywiście Smile jakoś z rozpędu napisałem...

Dzięki Mrówek za info. Tylko pytanko co to jest PG ("podpór na poręczach w PG")?

Niech progres będzie z Tobą!
Michał
#5

Tak, też zauważyłem ten błąd. Czekałem by ktoś napisał wtedy dołączę się do dyskusji. Według mnie podstawowym ćwiczeniem do nauki pozycji statycznych to stanie na rękach. Wiadomo, że obręcz barkowa jest bardzo ważna w tym sporcie. Stanie na rękach nie tylko przygotuje to miejsce, ale także nauczy równowagi, co też jest tutaj ważne. Dalej w kolejności wybrałbym l-sit, back lever, front lever, planche.
#6

User masz 100% racje, stanie na rękach jest kluczową pozycją statyczną, ja natomiast bardziej skupiłem się pozycjach których ludzie poszukują i zasugerowanych przez Michała.
Od siebie dodam ,że stanie na rękach przekłada się na praktycznie wszystkie elementy w gimnastyce.
PG - pozycja gimnastyczna : całe ciało spięte, palce obciągnięte , barki wysunięte do przodu.
Najlepiej zobacz support hold albo hollow body
#7

Mniej więcej tak szedłem: stanie na głowie bez podporu, stanie na rękach z podporem (cały czas próbuję bez podporu), L-sit, elbow lever. I teraz się zastanawiam co dalej. Spróbuję podpór na poręczach i back lever choć nie bardzo mam gdzie...

Elbow lever to jest w ogóle pozycja gimnastyczna?

Niech progres będzie z Tobą!
Michał
#8

Myślę że tak, przy czym jest tak łatwa że w rutynach ich nie uświadczymy Smile Można ją także wykonywać na kółkach.
Zaraz po L-sit można jeszcze nauczyć się Straddle-L
#9

Michał, ja bym Ci polecał jeszcze flagę, jako coś co wzmocni łańcuch boczny.
#10

Elbow Lever nie ma w Code Of Points czyli nie jest to na pewno element punktowany. Nie kojarzę też żebym kiedykolwiek widział lub wykonywał ten element w trakcie mojej przygody z gimnastyką.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości