Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

czynniki stymulujące wzrost mięśni
#11

Nie widzę związku z długotrwałym napieciem ze wzrostem siły. Długa praca powoduje wzrost wytrzymałosci.
Nie chodziło czasem o napięcie, gdzie trwa ono kilka sekund(bo ćwiczenie jest aż tak trudne), a zsumowane wszystkie serie wynoszą długi czas? Wtedy to miałoby większy sens w budowaniu siły. Odpowiedni czas napięcia dla mięśni + duża powtarzalność w ciągu dnia dla układu nerwowego = wzrost siły.
#12

Michał, to co pisze Tsatsouline jest bardzo ciekawe. Jak napisałem wyżej intensywność napięcia jest bardzo ważna zarówno w rozciągnięciu, jak i w skurczu. Praca izometryczna charakteryzuje się napięciem mięśnia bez zmiany jego długości. Dlaczego w takim wypadku intensywność napięcia nie miała by mieć znaczenia, skoro mięsień rozwija się przez napięcie. Bardzo wielu sportowców poleca izometrię jako doskonałą metodę na nauczenie się "czucia mięśni". Przy skurczu jaki czasem łapie nasze mięśnie (z braku magnezu itp.) impuls nerwowy osiąga wartość 150 Herców. Jest to siła bezwzględna nieosiągalna w zwykłym treningu. Dlatego nie rozumiem podejścia Tsatsoulina w tym wypadku i ciekaw jestem szczegółów. Niestety w jego książkach ich nie ma, ciężko więc wgłębić się w temat. W końcu Pavel, to mądry gość i nie pisze czegoś bez sensu. Może u podstawy tego twierdzenia kryje się prosty fakt, że przy napięciu izometrycznym o sile 50% i długim czasie utrzymania doskonale odżywimy mięsień, pomożemy usunąć z niego toksyny i przyspieszymy regeneracje. Ale taki trening miałby tylko charakter uzupełniający i nie może być podstawą rozwoju siłowego, czy hipertrofii.
#13

Może pozwolę sobie tutaj dodać własne zdanie do dyskusji. Jeżeli popatrzycie na sylwetki gimnastyków (fizyczne, nie osobowe) bezdyskusyjnym jest fakt, że gimnastycy, którzy upatrzyli sobie specyfikacje na kółkach, mają sylwetki dużo ponad to, co uważa się za level hard. Wydaje mi się, że wytrzymania siłowe elementów, które są niedostępne nawet dla 99% ćwiczących daje tutaj jakąś wskazówkę. Elementy sa wytrzymywane 2 sekundy w trakcie ćwiczenia, ale na treningu te wartości są dużo większe. Dodatkowo łączone seriami oraz siłą techniczną, gdzie po parę razy np: z wagi przodem przechodzi się do rozpięcia trzymając 2 sek i wiecej, zdarza się, że zawodnik podciągając wytrzymałość wytrzymuje niektóre pozycje 5 -10 sek nawet do 30s (stanie na rekach na kółkach np.)

Inni zawodnicy na innych przyrządach nie charakteryzują się aż taka budową, mimo że elementów siłowych tam nie brak. Wniosek nasuwa się sam. Izometria z dużym lub bardzo dużym obciążeniem powoduje hipertrofie dużo (bardzo dużo) większą niż treningi szybkościowo - sprawnościowe, a żaden gimnastyk nie ma taryfy ulgowej i w liczbie powtórzeń ćwiczeń siłowych jak i w czasie trwania treningu.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości