Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Blokowanie łokci
#1

Jak w temacie - tutaj wklejam linka odnośnie tego postu bo sam jestem ciekaw czy i jak stosować blokowanie w łokciach?

blokowanie łokci
#2

Jasne, że powinno się blokować. Nasze stawy są przystosowane do pracy w pełnym zakresie ruchu i nie ma powodu, by je oszczędzać, choć oczywiście trzeba je stopniowo przyzwyczaić do obciążeń. Praca w niepełnym zakresie ruchu nie tylko wpływa na sylwetkę (np. krótki biceps) ale też nie wpływa na rozwój przyczepów mięśniowych i co za tym idzie zwiększa ryzyko kontuzji. Z autopsji znam przypadek zerwania przyczepu bicepsa przez zaawansowanego kulturystę przy prostym ćwiczeniu izometrycznym (rzecz miała miejsce u Mrówka w sekcji). Przyczyną była właśnie praca w niepełnym zakresie ruchu i słabe przyczepy mięśniowe.

Inna sprawa to przeprosty które mogą być albo wynikiem rozpoczynania ciężkiego treningu w młodym wieku albo być zjawiskiem anatomicznym (np. ja tak mam). Nie jest to w żadnym wypadku nic szkodliwego i pokazuje jedynie, że taka osoba ma pełny zakres ruchu w stawie łokciowym, gdyż wiele osób ze względu na przykurcze takiego zakresu nie ma, co szczególnie widać u tych kulturystów którzy nie dbają o rozciąganie.

Jest jeszcze jeden aspekt blokowania łokci który najłatwiej opisać na przykładzie znanego wszystkim ćwiczenia jakim jest waga przodem. Otóż jeśli robimy ją na zgiętych rękach, to dużą część wysiłku niezbędnego do wykonania ćwiczenia wykonują ręce. Natomiast jeżeli ramiona są wyprostowane to całość pracy jest wykonywana mięśniami tułowia. Tak więc robimy trudniejszy wariant ćwiczenia wzmacniając zarówno mięśnie tułowia jak i stawy łokcioweSmile
#3

U siebie zauważyłem co raz mniejszy ból kiedy prostuję ręce w łokciach podczas np. rozsuwania prostych rąk na kółkach w pompce aczkolwiek raz poczułem "kulkowe" i bolesne przesunięcie w okolicy łokcia - myślałem że wyłamałem ze stawów.Jedno jest pewne czuć biceps! Co do mojego pytania to blokować na luza czyli opierając się na samym stawie co hmm może spowodować ból w najgorszym przypadku wyłamanie lub blokowanie z napięciem czyli maksymalne spięcie mięśni np bicepsów,tricepsów.Jak adaptować stawy?
#4

(2014-05-09, 15:52)zahir napisał(a):  Jasne, że powinno się blokować. Nasze stawy są przystosowane do pracy w pełnym zakresie ruchu i nie ma powodu, by je oszczędzać, choć oczywiście trzeba je stopniowo przyzwyczaić do obciążeń. Praca w niepełnym zakresie ruchu nie tylko wpływa na sylwetkę (np. krótki biceps) ale też nie wpływa na rozwój przyczepów mięśniowych i co za tym idzie zwiększa ryzyko kontuzji. Z autopsji znam przypadek zerwania przyczepu bicepsa przez zaawansowanego kulturystę przy prostym ćwiczeniu izometrycznym (rzecz miała miejsce u Mrówka w sekcji). Przyczyną była właśnie praca w niepełnym zakresie ruchu i słabe przyczepy mięśniowe.
i jak rehabilitacja u tego typa wyglądała i ile pauzy od treningu ?


"Bieganie to coś więcej niż sport, to styl życia!"
"Gry wymagają zręczności. Bieganie wymaga wytrzymałości, charakteru, dumy, odporności psychicznej. Bieganie jest testem, a nie grą. Testem wiary, przekonań, woli i pewności siebie."
#5

Hannibal, trzeba by dopytać Mrówka, czy wrócił do treningów. Zdarzenie miało miejsce kilka miesięcy temu.

Tomo, spinać się trzeba zawsze ale nie ma co się starać pogłębiać ruchu i dążyć do wyłamania. Jak zauważyłeś z czasem boli mniej, bo stawy przyzwyczajają się do wysiłku. Jak adaptować stawy? Przede wszystkim dodając masę ćwiczeń na prostych rękach: wagi (przodem, tyłem, bokiem). Nawet popularny dragon flag powinien być wykonywany na prostych rękach. Do tego ćwiczenia na kółkach które już wykonujesz: na niskich kółkach w podporze z nogami na ziemi kręcenie kółek na prostych rękach, rozpiętki z podporu (nogi na ziemi) na prostych rękach itp. Jeśli przygotowujesz się pod trudniejsze ćwiczenia (rozpięcie, samolot itp.) możesz wzmacniać stawy ćwiczeniem rozpiętek na prostych rękach w leżeniu na ławce z obciążeniem (tak jak Adam pokazywał na seminarium).
#6

Ok dziekuję Zahir za odpowiedź podobna uzyskałem od coach Adam na priv - sam wplatam w treningi statykę oraz ćwiczenia na małych poręczach (rece w okolicy bioder i wychylenia do przodu) oraz ćwiczę na wolverinach od MTidea. Także zachowuje stopniowy progres i wiem po sobie że jest co raz lepiej a pytałem bo chciałem sie upewnić czy robię poprawnie.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości