Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

101 polskich nazw gimnastycznych. Musisz je umieć.!
#41

(2014-09-16, 18:59)bartez2939 napisał(a):  Spotkał się ktoś kiedyś z nazwął MU jako podciągnięcie zwiadowcze? bodajże skazany na trening tak nazywa to ćwiczenie Smile
Nie wiem, czy jest to efekt polskiego tłumaczenia, czy fantazji człowieka ukrywającego się pod nazwiskiem Paul Wade. A może to element marketingu - skoro gość siedział tak długo w pierdlu to nie spotkał się z "prawdziwą" nazwą tego ćwiczenia. Choć trochę ta wizja jest naciągana bo jak się nie mylę Wade pisał w swoich książkach, że spotkał podczas swojej odsiadki ludzi z różnych środowisk, w tym gimnastyków.

Obawiam się jednak, że ten temat nie jest najlepszym miejscem na tego typu dociekania.

[Obrazek: logo.png]
#42

No faktem jest, że Wade tak to nazywa. Faktem jest również to, że nie poleca w swojej książce tego ćwiczenia. Ale nie brałbym na poważnie ani Paula Wade który nie istnieje ani przemyśleń zawartych w jego książkachWink
#43

Trochę pociągnę ten off-top, skoro już zeszło na ten temat...
Książkę "Skazany Na Trening" 1&2 trzeba traktować jak film, który posiada fajną fabułę, bardzo dobre efekty specjalne ale niestety przedstawia nieprawdziwe wydarzenia... Trochę taki nieprzemyślany Science Fiction wyszedł.
Osoba lub osoby kryjące się pod nazwiskiem autora poruszyły przykry, acz bardzo istotny temat jakim jest kondycja współczesnej kultury fizycznej... To w tej książce jest wartościowe, ale niestety sam program treningowy w niej zawarty daleki jest od ideału. Nie mówię, że książki nie mają w sobie żadnego pozytywnego przekazu, prócz wcześniej wspomnianego. Jest tam kilka naprawdę dobrych rzeczy, ale odseparowanie ich wymaga wiedzy i doświadczenia. Dla minie obie książki okazały się świetną inspiracją, a jedyną rzeczą, którą wykorzystałem w swoim treningu była "Trifecta" - całkiem niezła w mojej ocenie.

[Obrazek: logo.png]
#44

(2014-07-02, 12:13)Mrowek napisał(a):  2. Inverted iron cross - (odwrócony podpór z rękoma prostymi, ułożonymi bokiem na wysokości kółek/ odwrócony krzyż), - rozpięcie w staniu
3. Iron cross - (żelazny krzyż, podpór z rękoma prostymi, ułożonymi bokiem na wysokości kółek), - rozpięcie
7. Planche - (waga przodem w podporze), - podpór wagą
12. Straddle L - (podpór w siadzie rozkrocznym z rękoma w środku), - poziomka rozkroczna
14. V-sit - (podpór w siadzie wysokim). - wysoka poziomka

Stójki: - stania na rękach
1. Handstand - (stanie na ramionach/rękach), ramionach ???
5. Press headstand - (stanie na głowie ciągiem/siłowe - w pozycji kucznej, rozkroku i o prostych, złączonych nogach), do stania na rękach
5. Ice cream makers - (amerykany), - to jest nasza "własna" nazwa klubowa
6. L-sit pull ups - (podciągnięcia z nogami uniesionymi równolegle do ziemi), podciąganie w poziomce

1. Archer push ups - (ugięcia/pompki w podporze w przodem z jedną ręką wyprostowaną odwiedzioną na bok/pompki łucznika), do boku
2. Dips/dipy - (ugięcia ramion w podporze(support hold)/ pompki szwedzkie), na poręczach

Kołowroty, wahania, itp.:
1. Back hip circles - (obroty na biodrach do tyłu wokół drążka w podporze), kołowroty w przód lub w tył do podporu
2. Fikołek do przodu - (odmyk),
3. Front hip circles - (obroty na udach wokół drążka w podporze),
4. Giant swings - (obroty wokół drążka o prostych rękach/ giganty), - olbrzymy albo kołowroty
5. Pullover - (wymyk).

1. Back flip - (przewrót wolny w tył/salto do tyłu) - wolny przewrót w przód tak samo tyczy się salta w tył
11. Skok tygrysi - (przerzut lotny do przewrotu w przód). przerzut ? lotny przewrót w przód

1. Layout - (pozycja prosta, tj. sylwetka wyprostowana.), Stretched ???
2. Opened - (pozycja otwarta/czwórka - zginamy nogi, a ręce przyciągamy do klatki piersiowej. W tej pozycji można również obracać się wokół własnej osi, to są śruby.),
Kręcąc salta możemy również obracać się wokół własnej osi ciała, to są śruby, które mogą być wykonywane z wielokrotnym obrotem.
1.Full/double/triple/quad twist - (obrót/ śruba o odpowiednio 360, 720, 1080, 1440 stopni wokół swojego ciała). Odnosi się to również do ilości salt, tj. podwójne, potrójne do tyłu/przodu. - tutaj dochodzą jeszcze elementy które kończymy przeciwnie do kierunku w którym zaczynaliśmy.

3.Inverted muscle up/elevator - (odwrotne wejście siłowe/wspieranie ciągiem/winda), - wspieranie ciągiem to coś innego
4.L-sit press to handstand - (wejście z poziomki do stania na ramionach siłowo), - szpiczaga
8. High bar - drążek wysoki (M). - wysoki drążek

Takie moje sugestie do poprawy Smile

Inverted iron cross - (odwrócony podpór z rękoma prostymi, ułożonymi bokiem na wysokości kółek/ odwrócony krzyż), - rozpięcie w staniu
- po prostu odwrotne rozpięcie

1. Handstand - (stanie na ramionach/rękach), ramionach ???
- stanie RR
5. Press headstand - (stanie na głowie ciągiem/siłowe - w pozycji kucznej, rozkroku i o prostych, złączonych nogach), do stania na rękach
- wyprost ze stania na głowie

1. Layout - (pozycja prosta, tj. sylwetka wyprostowana.), Stretched ???
- w akrobatycze jest określane jako salto proste przód/tył
2. Opened - (pozycja otwarta/czwórka - zginamy nogi, a ręce przyciągamy do klatki piersiowej. W tej pozycji można również obracać się wokół własnej osi, to są śruby.),
- salto łamane z obrotem

3.Inverted muscle up/elevator - (odwrotne wejście siłowe/wspieranie ciągiem/winda), - wspieranie ciągiem to coś innego
- wspieranie odwrotnym rozpięciem

8. High bar - drążek wysoki (M). - wysoki drążek
- to nie jest element tylko pozycja, która mówi ze zawodnik zanajduje sie nad drążkiem w trakcie wykonywania elementu, high-bar może być tkaczew oraz kolman, nie ma odniesienia do konkretnego elemenu
#45

(2014-09-16, 19:05)BeF1990 napisał(a):  Nie wiem, czy jest to efekt polskiego tłumaczenia, czy fantazji człowieka ukrywającego się pod nazwiskiem Paul Wade. A może to element marketingu - skoro gość siedział tak długo w pierdlu to nie spotkał się z "prawdziwą" nazwą tego ćwiczenia. Choć trochę ta wizja jest naciągana bo jak się nie mylę Wade pisał w swoich książkach, że spotkał podczas swojej odsiadki ludzi z różnych środowisk, w tym gimnastyków.

Aż zajrzałem do Skazanego Smile Po angielsku to "Sentry Pullup" i pisze, że taką nazwę używali w więzieniu i nie spotkał się z tym żeby ta nazwa używana była gdzieś indziej. Wspomina też, że to ćwiczenie w niektórych kręgach nazywane jest "muscle up".
Nie pisze też, że nie zaleca tego ćwiczenia. No, chyba, że gdzieś dalej w książce. Ale w tym akapicie nic o tym nie mówi.

Nie to, że jestem jakimś zagorzałym fanem czy coś ale uznałem, że wato trzymać się faktów Smile. Sam uważam, że program jest niedopracowany choć sama książka kiedyś mnie zafascynowała i dzięki niej zacząłem treningi wiec mam do niej pewien sentyment.

Niech progres będzie z Tobą!
Michał
#46

Ja też nie przypominam sobie aby gdzieś napisał, że nie poleca muscle-up'a... Książka jest, jaka jest. Przy trzeźwym spojrzeniu można z niej naprawdę wiele dobrego wynieść.

[Obrazek: logo.png]
#47

Michał rozumiem Twój sentyment, mnie kiedyś też porwała ta książka. Co do nie polecania muscle, to jak znajdę czas odszukam ten fragment.
#48

(2014-09-16, 22:46)Adam.Kalman napisał(a):  Inverted iron cross - (odwrócony podpór z rękoma prostymi, ułożonymi bokiem na wysokości kółek/ odwrócony krzyż), - rozpięcie w staniu
- po prostu odwrotne rozpięcie

1. Handstand - (stanie na ramionach/rękach), ramionach ???
- stanie RR
5. Press headstand - (stanie na głowie ciągiem/siłowe - w pozycji kucznej, rozkroku i o prostych, złączonych nogach), do stania na rękach
- wyprost ze stania na głowie

1. Layout - (pozycja prosta, tj. sylwetka wyprostowana.), Stretched ???
- w akrobatycze jest określane jako salto proste przód/tył
2. Opened - (pozycja otwarta/czwórka - zginamy nogi, a ręce przyciągamy do klatki piersiowej. W tej pozycji można również obracać się wokół własnej osi, to są śruby.),
- salto łamane z obrotem

3.Inverted muscle up/elevator - (odwrotne wejście siłowe/wspieranie ciągiem/winda), - wspieranie ciągiem to coś innego
- wspieranie odwrotnym rozpięciem

8. High bar - drążek wysoki (M). - wysoki drążek
- to nie jest element tylko pozycja, która mówi ze zawodnik zanajduje sie nad drążkiem w trakcie wykonywania elementu, high-bar może być tkaczew oraz kolman, nie ma odniesienia do konkretnego elemenu

poprawiam:

2. Opened - (pozycja otwarta/czwórka - zginamy nogi, a ręce przyciągamy do klatki piersiowej. W tej pozycji można również obracać się wokół własnej osi, to są śruby.),
- salto kuczne z obrotem, jednak nigdy nie spotkałem się z tą nazwą a troszkę zawodów w jez ang już oglądnąłem. Najcześciej mówi się na to tuck forward/backward with x twist

8. High bar - drążek wysoki (M). - wysoki drążek
- to nie jest element tylko pozycja, która mówi ze zawodnik zanajduje sie nad drążkiem w trakcie wykonywania elementu, high-bar może być tkaczew oraz kolman, nie ma odniesienia do konkretnego elemenu

To również nazwa przyrządu Smile


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości