Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Trening klatki piersiowej
#1

[MOD]Temat wydzielony z wątku Czas coś zmienić [/MOD]

Ugięcia ramion w podporze, czyli dipy? Są 4 wersje mi znane. Jedna girondy gdzie palce są zwrócone w stronętułowia i to jest jak największa izolacja piersiowych, potem nogi w przód, brzuch napięty, sylwetka pochylona, tak zwane dipy klatkowe. Trzecie to tricepsowe, w których ciało jest pionowo, uginamy ramiona do kąta 90 stopni. Ostatnia to wersja power, czyli coś pomiędzy klatkowymi, a tricepsowymi, opuszczamy się całkowicie w dół przy niemalże wyprostowanej sylwetce, lekko pochyłej w przód.
Opinia, że dipy nie są na klatkę to po prostu bzdura. Jedynie w wersji tricepsowych staramy się jak najmniej angażować klatkę, a mamy jeszcze 3 wersje.
#2

bzdurą są te "wersje" o których mówisz, żaden z powyższych ruchów nie angażują klatki piersiowej jedynie głębokie "dipy" jak je nazywasz mogą rozciągać nieznacznie klatkę piersiową z powodu cofnięcia się łokci w tył ale tylko i wyłącznie przy szerokim chwycie ( szerokie poręcze ) lub ew. szeroko łokcie, ale to jest 1/3 lub nawet 1/5 całej pracy piersiowego.

Żeby Ci uzmysłowić jak bardzo się mylisz zachęcam do zajrzenia do atlasu anatomicznego, a mianowicie do funkcji i przyczepów piersiowego większego:

Przytoczę Ci tylko jeden najważniejszy przyczep czyli "Część boczna mięśnia przechodzi we wspólne ścięgno przyczepione do grzebienia guzka większego kości ramiennej" który całkowicie obrazuje jak mięsień piersiowy działa prawidłowo

Funkcja:

"Skurcz całego mięśnia przesuwa łopatkę do przodu, opuszcza i przyciąga ramię przemieszczając je lekko ku przodowi i dokonując jego rotacji do wewnątrz. Mięsień piersiowy większy jest też pomocniczym mięśniem oddechowym."


Żeby wykonać powyższe funkcje trzeba najlepiej skrzyżować ramiona przed sobą, lub dokonać tego ruchu z lekką rotacją w stronę ciała. Żeby klatka zaangażowała dany akton trzeba byłoby nie uginąć łokci, lecz opuszczać i wznosić same ciało ( tak jakbyś opuszczał i wznosił barki ), a to jest kompletnie inne ćwiczenie o którym mówimy, natomiast angażując ugięcie ramienia powodujemy, że pracę przejmuje triceps, najszerszy grzbietu i nieznacznie czworoboczny pleców.

A dlaczego tylko do kąta 90 stopni ?

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#3

Też mi się wydawało, że dipy są na klatkę oraz na tricpes i że można robić je w różny sposób angażując bardziej mięsień tricepsa lub klatki.
Wiem, że są progresje ładnie opisane na wszystkie pozycje gimnastyczne itd. bardziej chodzi o to czy mogę je łączyć z innym treningiem, w jaki sposób je łączyć, czy mogę ćwiczyć je codziennie, czy front levera można ćwiczyć razem z back leverem.
I rutyny z madbarz tak naprawdę po co są? Wytrzymałość, siłę, czy to i to ?
#4

nie mam pojęcia na co są, raczej na ogólny rozwój i "spompowanie" pośrednio całego ciała, ale to nie głębszego sensu równie dobrze, można wrzucić do pudełka wszystkie znane Ci ćwiczenia pomieszać, wysypać na podłogę i od lewej policzyć ćwiczenia, które będą występowały po kolei. Niby te powtórzenia coś mają dać, ale raz widzę że w rutynie robi się siłę, raz hipertrofię, raz wytrzymałość, to się nie trzyma kupy w ogóle. Ogólnie jakaś kondycja o charakterze zmiennej pracy mięśniowej

Owszem można AKCENTOWAĆ nawet podczas podnoszenia ramienia z hantlem czyli generalnie ćwiczenie na biceps możemy zaangażować mięśnie klatki piersiowej, ale raczej jako wspomagające ruch i głównie napięciem izometrycznym, a nie po długości mięśnia ( praca koncentryczna czy też izotoniczna ), ale to nie jest docelowe ćwiczenie na klatkę piersiową są lepsze, choćby pompki w szerokim rozstawie, to też dobre ćwiczenie na tylni akton naramiennego, ale to jest NADAL niepełna praca piersiowego.

Możesz łączyć, możesz robić co chcesz, ale nie spodziewaj się szybko efektów, kiedy dostarczać będziesz innych bodźców do mięśni jednocześnie, adaptacja ciała do pozycji będzie się wydłużać w czasie.

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#5

(2014-05-26, 23:06)Newcio napisał(a):  bzdurą są te "wersje" o których mówisz, żaden z powyższych ruchów nie angażują klatki piersiowej jedynie głębokie "dipy" jak je nazywasz mogą rozciągać nieznacznie klatkę piersiową z powodu cofnięcia się łokci w tył ale tylko i wyłącznie przy szerokim chwycie ( szerokie poręcze ) lub ew. szeroko łokcie, ale to jest 1/3 lub nawet 1/5 całej pracy piersiowego.

Newcio, to co piszesz jest bardzo kontrowersyjne. Wszystkie poradniki kulturystyczne wskazują dipy jako ćwiczenie na klatkę. Nawet Delavier umieszcza je w "Modelowaniu sylwetki".

Niech progres będzie z Tobą!
Michał
#6

Michał, dlatego też się dziwię dlaczego dipy klatkowe nie są na klatkę. Ja opuszczam się bardzo nisko(jak najdalej się da, co też Newcio pisze , że taki ruch angażuje klatkę poprzez jej rozciągnięcie więc sam widać się pogubił), wysuwam nogi w przód, napinam brzuch i klatka to mi płonie.
#7

wszystkie ruchy pchane angażują w mniejszym lub większym stopniu piersiowy

głosisz swoje tezy ale nie przedstawiasz ćwiczenia/ćwiczeń które angażują piersiowy - mało to wiarygodne
podaj proszę ćwiczenia na piersiowy - chętnie się dowiem czegoś nowego
#8

Panowie, widzę że temat wywołał wiele emocji, myślę, że całkiem niepotrzebnie. Oczywiście, że ugięcia ramion angażują mięśnie piersiowe, lecz jak słusznie zauważył Newcio nie jest to najlepsze ćwiczenie na tę partię mięśniową, gdyż znacznie bardziej angażuje triceps. Jeśli chcemy zwiększyć zaangażowanie mięśni piersiowych, to albo za radą Newcia rozstawmy szerzej poręcze albo róbmy to ćwiczenie w takim pochyleniu ciała, by jak najbardziej rozciągnąć mięśnie piersiowe. Ćwiczeniami gimnastycznymi angażującymi głównie mięśnie piersiowe będą rozpięcia (również te w podporze) i wychylenia. Natomiast ugięcia ramion można oczywiście traktować jako ćwiczenie pomocnicze na mięśnie klatki piersiowej.
#9

to takie skojarzenie wiekszosci ludzi, wyniesione z cwiczenia np. wyciskania lezac, tak naprawde wyciska wiecej ten, kto ma mocniejszy triceps nie klatke.

kp
#10

Od instruktora kulturystyki wiem, że wyciskanie sztangi jest ćwiczeniami pomocniczym w rozwoju klatki piersiowej a nie głównymSmile


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości