Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Przetrenowanie?
#11

Z taką powszechnością dopingu, to bym nie przesadzał. Myślę, że większe znaczenie ma regularność treningów, adaptacja organizmu do ciężkiego wysiłku, odpowiednia dieta, regeneracja, odnowa biologiczna itp.
#12

Praca nad psychiką myślę, że też jest bardzo ważna. Może nawet najważniejsza.
#13

Zauważyłem u mnie ciekawą zależność. Jeżeli po dniu, w którym zrobiłem trening typowo siłowy czuje się obolały to zwykle pomaga mi dłuższy trening wytrzymałościowy, kiedy zlany potem nie mam na nic siły i padam na ziemię. Wtedy czuję, że moje mięśnie odpoczywają Smile
#14

Zaskakujące podejście do tematuSmile A jak się czujesz nazajutrz po takim treningu wytrzymałościowym?
#15

Bardzo dobrze. Szykuje się na kolejny trening. Swego czasu pamiętam jak na zajęciach za capoeiry po podcięciu drugiej osoby wylądowałem dosyć niefortunnie na plecach. Bolał mnie mięsień czworoboczny, ciężko było mi się odkręcać w drugą stronę. Następnego dnia miałem trening kondycyjno wytrzymałościowy i ból przeszedł. Nie wiem, może to kwestia większego "spompowania" mięśni Smile
#16

Substancje odżywiające mięsień się wpompują przy wytrzymałościówce w większym stopniu i pewnie dlatego Smile
#17

Ale intensywny trening to mikro urazy i brak regeneracji. Cóż, jak widać podejście z treningu siłowego się tu nie sprawdza i rola odpoczynku między treningami jest mocno przereklamowana.
#18

Znalazłem na dysku plik tekstowy zawierający szczegółowe objawy przetrenowania. Uważam, że pomoże to wielu osobom uniknąć tego stanu ; D


Markery, objawy i oznaki przetrenowania:

Fizjologiczne - Zmiany w ciśnieniu tętniczym. Zmiany w tętnie podczas odpoczynku i wysiłku. Zwiększona częstotliwość oddychania. Zwiększona konsumpcja tlenu w wysiłkach submaksymalnych. Spadek masy tłuszczowej/wzrost masy beztłuszczowej. Anomalie w załamku T (EKG). Chroniczne przemęczenie. Wzrost w podstawowym indeksie metabolicznym (BMR).

Psychologiczne i Bechawioralne - Stałe zmęczenie psychiczne. Zmniejszony apetyt. Zaburzenia snu (hipo- albo hiper- insomnia). Depresja. Ogólna apatia. Osłabione poczucie własnej wartości. Niestabilność emocjonalna. Strach rywalizacji. trudności w koncentracji. Poddawanie się, gdy cele są zbyt trudne do osiągnięcia.

Biochemiczne - Rabdomioloza. Wzrost stężenia protein C-reaktywnych. Podwyższona kinaza keratynowa. Negatywny balans nitrogenu. Wzrost stężenia mocznika. Wypłukanie mięśni z glikogenu. deficyt minerałów (Cynk, Kobalt, Glin, Mangan, Selen, Miedź), Spadek stężenia wolnego testosteronu, hemoglobiny, żelaza. Wzrost stężenia kortyzolu.

Immunologiczne - Bóle mięśni i stawów. Podwyższona wrażliwość mięśniowa. Wzrost podatności na choroby i ich dotkliwości. Przeziębienia i alergie. Nawracające infekcje wirusowe i bakteryjne. Bóle głowy. Nudności. Zwiększone ilości komórek obronnych (limfocyty, eozynofile, neutrofile immunoglobuliny-IgA). Obrzęk gruczołów limfatycznych.

Wskaźniki wydajnościowe - Spadek wydajności. Obniżenie zdolności do wykonywania wysiłku o charakterze maksymalnym. Spadek tolerancji na obciężenie. Wydłużona potrzeba odpoczynku. Niezdolność do osiągania celów.

Przetwarzanie informacji - Utrata koordynacji. Problemy w koncentracji. Spadek zdolności radzenia sobie z dużą ilością informacji. Spadek zdolności poprawy błędów technicznych. Powtarzanie błędów wcześniej wyeliminowanych.

[MOD]Łączę wątki[/MOD]


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości