Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fazy ruchu: koncentryczna, ekscentryczna i izometryczna
#11

jak już ktoś kiedyś napisał gdzieś na forum cytując słowa jednego z zagranicznych trenerów gimnastyki "Muscle up to ćwiczenie dla dzieci, które mają problem z wejściem do podporu na wysokim drążku". Świadczy ten tekst o tym jaką jest "popierdółką" to ćwiczenie dla gimnastyków, a jednocześnie jest tak pożądane wśród amatorów Street Workout.

Owszem może się nauczyć, ale SPORT = metoda najszybszego nauczenia młodego człowieka by zdobyć mistrzostwo lub bardziej fachowo uzyskać model mistrza. I są metody, które nie uwzględniają naturalnych różnic somatycznych zawodników, gdzie trzeba podejść do problemu indywidualnie ( z informacji, które przyswajałem doszedłem do wniosku, że nie chodzi o kształtowanie siły, bo każdy z nas ma takie same mięśnie, różnią się tylko składem % struktury mięśniowej ile białych i czerwonych mięśni, bo metody kształtowania siły mięśni są powszechnie znane i dostępne. Ale problemy natury psychicznej i jak dotrzeć do zawodnika żeby osiągał sukcesy i umiał wykorzystać swoje ciało - Przykład Adam Małysz )

Dlatego szkoda czasu i to, że znany wszystkim ze środowisku SW Maksym robi wagę przodem na ugiętych rękach ( nie widziałem osobiście ) mimo, 6 lat stażu treningowego to świadczy tylko i wyłącznie o nim i jak dla mnie jego straty czasu w moim mniemaniu by osiągnąć wymierny progres ( Też sporo straciłem czasu w swoim treningu, jednak ja nie miałem z kim trenować i to z tego powodu nie jestem z siebie zadowolony, mógłbym być lepszy gdybym miał wsparcie ), a także posiadania braku wiedzy ( jednak ja już wiem co trzeba robić by nie popełnić tych błędów i wprowadzam to w życie na swoich zajęciach ) którą dobitnie pokazał przy swoim tutorialu. Na zapytanie na jakiej podstawie sądzi, iż prezentowane ćwiczenie jest najlepszym ćwiczeniem na brzuch ? Odpowiedział "Nie wiem... ale skoro czuje na sobie, że działa to znaczy, że działa" ręce opadają, a to podobno autorytet w Street Workout.
#12

Uzupełniłem jeszcze artykuł o podpunkt c) w punkcie "Zwiększenie oporu" (niechcący go pominąłem)
"c) Trzeci sposób polega na wykorzystaniu taśm elastycznych (ekspanderów). Mają one taką właściwość, iż im bardziej są rozciągnięte tym mają większy opór. W ćwiczeniach siłowych ekspander dostarcza oporu jakiego nie da nam żaden inny sprzęt. Aby wyhamować siłę sprężystości taśmy mięśnie muszą wykonać bardzo intensywny wysiłek - większy niż przy dodaniu tradycyjnych ciężarów, a to spowoduje szybszą progresję siły i masy mięśniowej.
Na marginesie dodam, że technika ta jest od wielu lat wykorzystywana w USA przez wiele profesjonalnych drużyn sportowych, a w Europie niestety wciąż mało znana."


Newcio, co do źródeł - niestety takimi tylko dysponowałem ale starałem się sprawdzać te informacje w wielu miejscach. Miałem również akademicką (o ile dobrze pamiętam) prezentację w PowerPoint. Niestety przepadła i nie mogę do niej dotrzeć dlatego nie umieściłem jej w źródłach.

(2013-11-28, 00:55)Newcio napisał(a):  "Mało skutecznie będziemy pracować z siłą negatywną, gdy mięsień nie jest zmęczony."

Tutaj widać, że słowa są zaczerpnięte z "doświadczenia", a nie z procesów fizjologicznych.
To jest informacja zaczerpnięta z Delaviera. Wczytałem się w temat i ta metoda treningu dotyczy rozwoju masy, a nie siły. Mój błąd. Zaraz to przeredaguję.

(2013-11-28, 00:55)Newcio napisał(a):  Jeżeli wiemy, iż praca ekscentryczna generuje moc, dzięki której możemy uzyskać 120% siły mięśniowej ( nie 1,5 raza ! To jest informacja, która może doprowadzić do tragedii, powyżej 130% CM jest ogromne ryzyko zerwania przyczepów ! - Jak będzie trzeba poproszę prof. mojego o źródło do tych badań ),

Argument z zerwaniem przyczepów przy tak dużym obciążeniu bardzo do mnie przemawia. Ale czy nie jest tak, że im bardziej zaawansowana osoba tym może sobie pozwolić na większy ciężar w fazie ekscentrycznej?
Jeśli udałoby Ci się uzyskać potwierdzenie tych 120/130% z wiarygodnego źródła, to byłoby super. Ja natomiast znalazłem na stronie Poliquina (który jest trenerem mi.n kulturystów, olimpijczyków w lekkoatletyce i hokeistów NHL w USA/Kanadzie) znajduje się artykuł w którym mowa o "100-175% rekordu życiowego jako optymalne obciążenie dla pracy ekscentrycznej." (Oryginał, Tłumaczenie PL). Henryk Jasiak we "Współczesnym Herkulesie" pisze o stosowaniu obciążeń o 40-70% większych "niż normalnie". Dosyć to nieprecyzyjne, bo zależy ile to jest "normalnie" Smile - 70%CM? 90%CM? Jednak w obydwu przypadkach dodanie tych 70% da więcej niż 120%CM.
Edit: Doczytałem właśnie, że Delavier też, choć nie wprost, mówi o 150%: "Jeśli dajemy radę podnieść jedną ręką 20kg, to prawdopodobnie możemy opuścić nią 30kg"

Niech progres będzie z Tobą!
Michał
#13

Tak w poniedziałek mam zajęcia z prof. Kruszewskim zapytam go o te badania lub pozycję. Pamiętam jak o tym się rozwodził, że wielu trenerów przesadza z metodą ekscentryczną. Dla każdego indywidualnie się podchodzi do zawodnika, dla niektórych 140% będzie dobre, ale tutaj nie chodzi o zaawansowanie, lecz o możliwości przyczepów, które są ścięgnami, a każdy z nich ma naturalną wytrzymałość, której nie bardzo da się kształtować i to jest problem.

Wiem natomiast, że zwiększenie ciężaru, więcej niż 140% nie daje większych efektów, ale też nie mam czym się podeprzeć, bo pamiętam to z wykładów

Wydaje mi się, że normalnie to więcej niż 100%, ale to też gruba przesada jak dla mnie, bardzo duże ryzyko zerwania przyczepu
#14

Temat troche skręcił, więc ponowie pytanie (quiz) dla uzytkowników, wymieniajcie ćwiczenia które najlepiej łączą fazę izometryczną z koncentryczną lub ekscentryczną Smile
#15

Adam, wydaje mi się że wznosy nóg na drążku koncentrycznie działają na uda i biodra a izometrycznie na brzuch.

Newcio, proponuję opublikować program który mi napisałeś na muscle up. Poza mną wypróbowało by go więcej osób i miałbyś bardziej wiarygodne dane. Przy okazji pewnie udało by się go jeszcze udoskonalić Smile
#16

(2013-11-28, 13:47)zahir napisał(a):  Newcio, proponuję opublikować program który mi napisałeś na muscle up. Poza mną wypróbowało by go więcej osób i miałbyś bardziej wiarygodne dane. Przy okazji pewnie udało by się go jeszcze udoskonalić Smile

Newcio, ja zglaszam sie na drugiego krolika doswiadczalnegoBig Grin
Jestem nieskazony innymi sposobami muscle up, bo jeszcze ani razu nie probowalem. Chcialbym nauczyc sie cwiczenia i wprowadzic do swojego programu treningowego.

Adam, a to cwiczenie co chyba Seth zaproponowal podciaganie w poziomce chyba pasuje. Izometria na brzuch - poziomka, no i faza koncentryczna/ekscentryczna. Wtedy to w zasadzie w wielu ruchach gimnastycznym byloby takie polaczenie, bo nawet takie podciaganie z konfrontacji w hollow body wymusza izometryczne napiecie miesni.

"Pasja jest absolutnie konieczna do osiągnięcia długotrwałego sukcesu jakiegokolwiek rodzaju" Donald Trump
#17

Bardziej mi tutaj chodziło o ćwiczenia, które w sposób dwufazowy wpływają na konkretny mięsień.
Dobrym przykładem izometrii koncentryczno-ekscentrycznej są wzniosy nóg w zwisie do drążka/drabinek, ale pod warunkiem, że nogi nie opadają na sam dół. Ruch jest zatrzymywany kiedy nogi są w poziomie, a potem znowu następuje ruch w górę. Tym samym cały czas trzymamy napięcie mieśni brzucha, dokładając dodatkowo 2 faze konc./eksc.
W momencie kiedy,nogi opadają na sam dół, nie ma kompensacji ponieważ ustaje izometria.

Zachęcam do pomyślenia i wypisania kolejnych ćwiczeń, umieścimy je w pierwszym poście Michała jako przykłady.
#18

(2013-11-28, 13:27)Adam.Kalman napisał(a):  Temat troche skręcił, więc ponowie pytanie (quiz) dla uzytkowników, wymieniajcie ćwiczenia które najlepiej łączą fazę izometryczną z koncentryczną lub ekscentryczną Smile

Moje propozycje:
Z listopadowych Konfrontacji - Podrzuty tułowia w pozycji leżącej w sylwetce naskoku
Nietoperz (Zwis przerzutny na drabinkach) - szczególnie w zakresie 2 połowy ruchu czyli od momentu gdy nogi są równoległe do podłoża, do momentu, gdy stopy prawie dotkną podłoża.
Może też wymachy ramion z ekspanderem z zaznaczeniem zatrzymania w skrajnych pozycjach (ekspander cały czas musi być napięty, nie może w żadnej pozycji zwisać luźno)

Półpodciągnięcia - podciągamy się do drążka/kółek, a opuszczamy tylko do momentu, gdy ramię i przedramię tworzą kąt prosty
Ogólnie to chyba wszystkie ćwiczenia wykonane w zakresie od pełnego skurczu mięśnia do połowy zakresu albo przynajmniej jego niepełnego wydłużenia np. pompki bez pełnego wyprostu rąk. Choć kłóci się to z gimnastyczną "ideą" prostowania w stawach.

Wszelkie ćwiczenia z zatrzymaniem podczas ruchu. Na przykładzie pompki: zaczynamy ruch w dół, w 1/4 robimy zatrzymanie na kilka sekund. Potem schodzimy do połowy, robimy zatrzymanie. Schodzimy 3/4, zatrzymanie. Pełne ugięcie, zatrzymanie. W górę analogicznie.

Niech progres będzie z Tobą!
Michał
#19

Adam - mam na dzieję, że teraz zrozumiałem - kompensacja polega nie tyko na włączeniu fazy izometrycznej między koncentryczną/ekscentryczną - dodatkowo, nie może być fazy odpoczynku mięśnia w żadnym momencie ćwiczenia ?

Moim zdaniem b.dobrym ćwiczeniem jest to, które podałeś parę miesięcy wcześniej w wątku o ćwiczeniach na barki - pompki pseudoplanche z zatrzymaniem na kilka sekund w fazie górnej. Wychylenie do przodu nie pozwala na rozluźnienie mięśni - jeśli to zrobimy tułów opadnie na ziemię.

Od siebie dodam dipy RTO na kółkach połączone z kilkusekundowym podporem . Wydaje mi się, że aby utrzymać rotację musimy mieć napięte mięśnie i nie ma fazy odpoczynku nawet w szczytowych punktach ruchu.
#20

Trzeba do tego tutorialu nagrać film żeby zobrazować o co chodzi, samym tekstem nie każdy załapie co miałem na myśli. Niestety nie posiadam kamery do nagrania. Czekam, aż Zahir się nauczy i ile czasu mu to zajmie


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości