Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Gimnastyka w pigułce
#81

Zasad: ciągłości treningu i cykliczności treningu

Należą do jednych z najbardziej wartościowych zasad treningu gimnastycznego, ponieważ odpowiadają za połączenia poprzednich treningów z aktualnymi i przyszłymi tworząc jedną spójną całość. Cykliczność pozwala na systematyczną pracę bez obawy o utratę nabytych już umiejętności i możliwość ich rozwoju.

Największym wrogiem w gimnastyce jest jednak pośpiech który nie pozwala na wyrobienie odpowiednich nawyków ruchowych które będą w przyszłości owocować w postaci elementów a co najważniejsze braków kontuzji. Wiele osób z którymi miałem przyjemność pracować zapewniało mnie za każdym razem ,że będą krok po kroku dążyć do elementów zazwyczaj jednak większość wybiera drogę na skróty i stara się za wszelką cenę osiągnąć swój cel nie zważając przy tym na technikę a co najgorsze na własne zdrowie.
Pisaliśmy o tym już w kilku tematach mięśnie adaptują się znacznie szybciej a niżeli więzadła, przyczepy, stawy itp. dlatego tak ważne jest aby nasz trening był dostosowany do naszych indywidualnych możliwości. Tak samo nawyki ruchowe, należy kształtować czasami nawet miesiącami aby osiągnąć odpowiedni rezultat, często bardzo zauważalne przy całych obrotach ("śrubach").

Poniżej film który powinie dać wam do myślenia, to co napisałem wyżej nie tyczy się tylko elementów siłowych ale także akrobatyki, rozciągania czy innych elementów technicznych.

#82

Racja Mrówek, pośpiech to zły doradzca. Ja często się zastanawiałem co mi to wszystko tak wolno idzie i jestem do tyłu z jakimiś elementami.Jednak na kontuzje nie mogę narzekać pomimo że za rok 40 Smile.Wolniej wcale nie oznacza gorzej Wink.
Druga spraw to polecam inne filmy/serie Lachlana Walkera jeżeli ktoś jeszcze nie widział Stronger i Goal.Zamiast oglądać zamulajacą TV można się zmotywować do treningu i podpatrzeć jak inni to robiąSmile.

Gimnastyka Sportowa jest bazą wyjściową dla każdej dyscypliny sportowej !
#83

Lądowanie...

Lądowanie jest jednym z najważniejszych składowych każdego elementu akrobatycznego w gimnastyce i przy okazji najbardziej kontuzyjnyą jego częścią. Wynika to z braku odpowiedniego przygotowania siłowego, gibkościowego i technicznego lub czasami pecha.

Zakres siłowy zawiera rozbudowany gorset mięśniowy w okolicach stawów skokowych, kolanowych, biodrowych i a także w obrębie kręgosłupa.
Dużym zakresem ruchu powinny charakteryzować się mięśnie nóg a szczególnie te w obrębie stawów skokowych ponieważ to one mają pierwszy kontakt z podłożem.
Połączenie dwóch pierwszych czynników z techniką pozwala nam na wykonywanie lądowań z minimalną szansą na kontuzję.

Lądowanie na pięty - Paweł Wierzchoń (Newcio) napisał pracę magisterską odnośnie różnych form lądowania, jednym z ciekawszych wniosków był fakt ,że lądowanie na "pięty" powoduje obciążenie od 8-10 razy masa naszego ciała, przy 1-3 razy przy lądowaniu na "palce".

[Obrazek: P1000832.JPG]
#84

Gimnastyka tylko dla dzieci ?
Nic bardziej mylnego !
Gimnastyka to sport dla każdego, nie ważne czy jesteś gruby/chudy , wysoki czy niski, stary/młody każdy może spróbować swoich sił w Gimnastyce.


[Obrazek: kol.jpg]

Największym plusem gimnastyki jest fakt ,że wykorzystania najbardziej podstawowych form ruchu:

Chodzenie na czworaka
Bieg
Skok
Przewroty
Wspinanie
Chodzenie pod równoważni
Przeciąganie
Pełzanie i wiele innych


Baza wyjściowa zestaw ćwiczeń podstawowych które wprowadzają nas do treningu w których zaczynamy od nauki poprawnego poruszania się, ustawienia ciała i całej terminologii.
Nieskończona ilość możliwości z faktu ,że grupy elementów gimnastycznych zaczynają się od A i kończą na G możliwość kombinacji jest praktycznie nie skończoną, dodając do tego 5 wymogów na każdym przyrządzie !
Nowoczesna metodyka, gimnastyka to sport który swoje początki ma 2500 r.p.n.e , ciągle rozwijany i doskonalony !
Wykorzystanie własnego ciała ! Nasze ciało to genialna maszyna do poruszania się odkryj jej potencjał !
Wszechstronne podejście w gimnastyce nie kształtujemy tylko jeden zdolności motorycznej a praktycznie wszystkie ! Dbamy o równomierny rozwój siły, gibkości, wytrzymałości i koordynacji.
#85

Powiedzcie mi, by zrobić zwis tyłem należy zawisnac na drazku podchwytem a następnie unieść nogi do drążka i wyrzucić je za siebie? Czy to normalne że gdy chce dojść do tej ostatniej fazy zwisu to ręce nie wytrzymują i puszczają??
#86

To normalne jeśli masz mało mobilne barki i słaby chwyt.
#87

jak to ćwiczyć ? na mobilność barku coś znajdę na forum bo widziałem, a na chwyt wystarczą ćwiczenia na jego siłę ?
#88

(2016-07-14, 17:50)wild strawberry napisał(a):  jak to ćwiczyć ? na mobilność barku coś znajdę na forum bo widziałem, a na chwyt wystarczą ćwiczenia na jego siłę ?

Mobilność barków już ci chyba opisywałem. A siła chwytu to tylko i wyłącznie wiszenie w nim, ew. podciąganie, zamachy czy co innego ci przyjdzie do głowy Big Grin
#89

Podciąganie to stały element mojego treningu. Pozostaje mi więc wisieć wisieć i jeszcze raz wisieć Big Grin dziekowa Wylfryd
#90

Podstawą są zwisy. Jeśli chcesz sobie zafundować sobie wersję hard, to polecam zwis i podciąganie w głębokim chwycie na kółkach. To przy okazji bardzo przyszłościowe ćwiczenie.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości