Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

kółka dla początkującego grubasa
#1

Cześć,

przeglądałem forum ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy warto teraz kupić kółka i na nich ćwiczyć czy poczekać.

background:
mam 34 lata, 92kilo wagi z czego większość to tłuszcz a nie mięśnie.
Ćwiczę w domu od dwóch miesięcy, staram się utrzymać systematykę - 3 dni treningowe w tygodniu. Głównie jest to FBW na bazie kalenistyki - przysiady, pompki, podciąganie do stołu, czasem pobiegam z psami w lesie.
Od tygodnia mam drążek, ale "ćwiczę" na nim na razie wiszenie (możecie się pośmiać) i negatywy, czyli opuszczanie z krzesła.

Na razie waga powoli spada - 2 kg w dwa miesiące, ale sylwetka już inaczej wygląda, czuję się "zdrowiej" i sprawniej.

Wracając do pytania: czy warto od początku kupić kółka i starać się coś na nich robić (choćby pozycję wyjściową), czy poczekać aż zrzucę wagę i wyrobię jakąś sprawność w tych ćwiczeniach które robię? Na kółkach są fajnie wyglądające ćwiczenia a'la crossfit ale nie wiem czy nie osiągnę tego samego progresem na drążku.

Będę wdzięczny za każdą poradę.
#2

Generalnie kółka zawsze kupić warto, ale skoro jesteś taki początkujący, to prawdopodobnie niewiele na nich wykonasz, bo można się nieźle zdziwić przeskakując ze stabilnej podłogi/drążka, na kompletnie niestabilne kółka Tongue
#3

Na kolkach wygodnie sie robi wszystkie ćwiczenia typu Inverted Row, na pewno będzie lepiej niż podciąganie do stołu no i możliwości konfiguracji (pochylenia ciała) masz duze - na początku, gdy nie jesteś w stanie wykonać zwykłego podciągnięcia w pionie, to ma znaczenie. Czemu nie? Jak masz miejsce to bierz.
#4

To zależy jakim typem osoby jesteś. Kółka to bardzo niestabilny przyrząd, podpór w zwisie prawdopodobnie zrobi więcej złego niż dobrego przy obecnej wadze i nieznajomości przyrządu. Ale mógłbyś spróbować robić pompki na kolanach z rękoma w kołach np. i ćwiczenia w zwisie postawnym.

Jeśli jednak wiesz, że prawdopodobnie ciekawość weźmie górę i próby podporów, muscle upów i innych rozpiętek będą to lepiej sobie odpuść i wyrób podstawową sprawność na stabilnym podłożu. Wink
#5

Dzięki!

Właśnie myślałem o Inverted Rows i pompkach.
Do tego wystarczy mi i cos takiego.
https://www.decathlon.pl/domyos-strap-tr...60619.html

No i nie będzie kusiło, bo na bank bym próbował od razu coś cięższego żeby zobaczyć czy rzeczywiście tak jest.
#6

TRXy to nowa, skomercjalizowana wersja kółek gimnastycznych, więc w kontekście pokus to bez znaczenia ;p
W takim razie kup kółka najlepiej Wink
#7

Tak naprawdę przygoda z kółkami zaczyna się od podporów a na to dla Ciebie jest zdecydowanie za wcześnie. Podstawą Twojego treningu powinien być w tym momencie trening ogólnorozwojowy w którym powinno się znaleźć dużo elementów gimnastyki podstawowej takich jak ćwiczenia kształtujące i sylwetki. Te ostatnie bardzo ważne w celu wzmocnienia stabilizacji kręgosłupa. Polecam Ci również wprowadzenie kilku ćwiczeń izometrycznych na początek (poza sylwetkami) mogą być przybloki na drążku, czy na kółkach (jeśli kupisz). W kółka na pewno warto zainwestować, choćby dla wspomnianych w poprzednich postach pompek ale jeśli będziesz je chciał robić z oparciem na stopach niezbędna Ci będzie prawidłowa sylwetka którą wyrobisz tylko robiąc sylwetki na ziemi. Przy pompce z kolan nie ma problemu.
#8

@zahir dzięki!
"Podstawą Twojego treningu powinien być w tym momencie trening ogólnorozwojowy w którym powinno się znaleźć dużo elementów gimnastyki podstawowej takich jak ćwiczenia kształtujące i sylwetki."
1. Ćwiczenia sylwetki znalazłem w tym wątku http://gimnastycy.pl/forum/watek-sylwetk...-od-newcia W sumie podobne ćwiczenia robiłem na koniec tzn. Superman, plank bokiem, odwrócony superman i plank na drugim boku i do tego coś co nazwałem kotem, czyli wyginanie pleców raz w dół raz w górę klecząc i opierając się na prostych rękach. . Ale jak widzę nie było to pełne. Ćwiczenia te robić przed czy po treningu? Czy może w wolne dni?

2. Jakie ćwiczenia masz na myśli pisząc "ćwiczenia kształtujące"
#9

Sylwetki rób na początku treningu właściwego, tuż po rozgrzewce.

Ćwiczenia kształtujące, to takie które mają za zadanie przygotować Cię do poważniejszego treningu i wyrobić prawidłowe wzorce ruchowe będą to np. Szkody i wymachy ramion, skłony i opady tułowia, wyrzuty nóg w przywiązanie podpartym itp.
#10

sorry za odkopanie wątku.
Trochę się zeszło, ale w końcu kupiłem kółka i zastąpiłem nimi TRX.

Na razie trochę się bawię, robię pompki (ciężej niż na ziemi), podciąganie (dla mnie fajniej niż na drążku), czy wiosłowania (do tego wcześniej wykorzystywałem TRX, więc bez różnicy), próbuję też podpór na kółkach (klika sekund przy kółkach równolegle, 3-4 na otwartych) oraz nieśmiałe podejścia do skin the cat (na razie wiszę na kółkach i bujam się przód - pion z podkulonymi nogami, przy pionie prostuję nogi, i powoli próbuję z podkulonymi bujać do tyłu i z powrotem do pionu. .
Nie mam w tej chwili zdjęcia, żeby wrzucić czy poprawnie wykonuję, ale nie o to się rozchodzi.

Problem polega na bólu w klatce piersiowej po ćwiczeniu podporu. Największy ból przy mostku, mniejszy prawie w całej klatce "między żebrami".
"Czuję" też biceps, ale bez bólu, tylko zmęczenie.
Czy to jest normalne i się nie przejmować, czy może powinienem jakoś inaczej się wzmocnić zanim zacznę próbować? Jeżeli to drugie, to co powinienem robić?

Druga sprawa, kiedy próbować dipów na kółkach. Nie czuję się jeszcze pewnie więc ich nie robię. Na rurkach robię 10 w serii.

Nie ćwiczę jakoś dużo, wręcz pewnie dla was za mało: 1-2 razy w tygodniu FBW z wykorzystaniem kółek, + 1-2 razy bjj. Od czasu pierwszego posta waga spadła do ok 84-85 kg i stoi tak od pół roku.

Z góry dzięki za odpowiedzi.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości