Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4,2 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ćwiczenia statyczne
#11

(2013-07-17, 09:25)zahir napisał(a):  OK. Mój trening wygląda tak: Rozgrzewka, po niej budowanie siły, ćwiczeniami takimi jak podciąganie, pompki na kółkach w różnych uchwytach, ugięcia ramion na kółkach itp. Po nich właśnie elementy techniczne, czyli wspomniane wyżej przejścia z wagi kulonej przodem, do tyłem, zwis odkręcony itp. Do tej pory robiłem tak, że starałem się parę sekund przytrzymać pozycję. Rozumiem, że teraz trzeba by rozbić to na dwa ćwiczenia i w elementach dynamicznych nie zatrzymywać uchu a pozycje statyczne dołożyć na koniec?

jak przytrzymujesz to na pewno poniżej 50% czasu maksymalnego, bo inaczej ciężko by było zrobić te 8 powtórzeń. Po kilku powtórzeniach zapewne słabniesz i przejścia sobie ułatwiasz jak możesz Wink tak to prawdopodobnie wygląda?
Wydaje mi się, że same przejścia między pozycjami, wykonywane prawidłowo, dają więcej niż trzymanie pozycji przez 50% tmax.

Reasumując - przytrzymując zmniejszasz intensywność (poniżej optymalnych 50-70%) i skracasz przerwy między "seriami" przytrzymań do kilkunastu sekund.

ps. wrzuć swój dokładny plan i cele do "Nasze plany treningowe" to sobie o nim porozmawiamy Wink
#12

Jeśli chodzi o pompki na kółkach, to jest szereg ich odmian a jak napisałem robię w różnych uchwytach, łącznie z takim, gdzie jedna ręka idzie jak do rozpięcia. Mam świadomość podstawowego faktu, że ćwiczenia muszą być wymagające i takie są. Pytanie dotyczy tego, czy łączyć układy z pozycjami statycznymi, czy darować sobie na razie układy i jechać same pozycje statyczne.
#13

Przeglądałem program na kółkach - Gold Medal Bodies i tam po zakończeniu okresu ćwiczeń typu pompki, dipy, podciągnięcia i.t.p zanim przejdzie się do trudniejszych wersji najpierw ćwiczy się układy złożone z tych już wyćwiczonych elementów. Nie widziałem , żeby w jednym cyklu robiono tam ćwiczenia w seriach i układy. Ale najlepiej będzie poczekać aż Adam i Mrówek się wypowiedzą.
#14

Tak Robert, tylko że wymienione przez ciebie ćwiczenia nie są statycznymi.
#15

Fakt, nie wymieniłem wszystkich ćwiczeń które tam się wykonuje - z początkowych statycznych z tego co pamiętam są tam support hold, tuck L-sit, odwrotny zwis, chyba też niemiecki zwis i jeszcze inne, których nazw nie pamiętam. W każdym razie program podzielony jest na fazy. Najpierw wykonuje się ćwiczenia w seriach zarówno statyczne, jak i dynamiczne. W następnym okresie łączy się je w układ, które również o ile pamiętam wykonuje się w seriach. Po opanowaniu układów rozpoczyna się nowy okres z trudniejszymi wersjami i.t.d. W wolnej chwili mogę to przejrzeć i podać spis ćwiczeń i harmonogram.
#16

Robert - mówisz zapewne o Rings One.
W Rings Two jest już podział w każdej fazie na skill work i conditioning. Są tam układy i ćwiczenia na serie/powtórzenia

edit: usunąłem przykłady żeby nikt się o prawa autorskie nie czepiał Smile
#17

Hej Rafał, masz jeszcze linki do tych wszystkich Ringsów?
#18

Aktualizacja:
Zwis wagą tyłem (Back lever)
Podpór wagą przodem (Planche)
Zapraszam Smile
#19

Rep dla Ciebie! To chyba mój ulubiony temat na tym forum. Świetnie opisuje trening pozycji statycznych (z których niektóre, od wielu lat, są na mojej liście "marzeń", a dzięki temu forum przeskakują na listę "celów"), a na dodatek wszystko wyjaśnione jest tak dostępnie i prosto, jak się tylko możliwe, mega Smile

Mógłbyś jeszcze do każdej pozycji statycznej opisać na co zwracać uwagę, głównie mam tu na myśli np.
- ustawienie barków (o ile się nie mylę, to we wszystkich opisanych pozycjach barki powinny być ściągnięte w dół[od uszu], oraz w przypadku planche i back-lever barki ściągnięte w przód, natomiast przy front-lever w tył?)
- chwyt: pod, nad, naturalny; wąski czy raczej szerokość barków
- itp Smile

i na koniec pytanie - czy mógłbyś rozpisać podobny program do side-lever / flagi? Chociaż w tym przypadku chyba ciężej będzie zastosować podobny plan (a przynajmniej zdaje mi się, że bez osoby pomagającej będzie to ciężkie...)
#20

Mrówek pięknie sie wstrzeliłeś z progresją do Planche bo aktualnie przygotowuje sobie plan treningowy i teraz ładnie podstawie Smile ! Jak zawsze, czekam na więcej informacji od Ciebie !

Gimnastyka Sportowa jest bazą wyjściową dla każdej dyscypliny sportowej !


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości