Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

moj plan treningowy do sprawdzenia
#11

Co do rzeczy, których jestem pewien - odwróć kolejność, najpierw statyka. Zresztą sam sprawdz, w którym przypadku osiągasz lepszą technikę. Z tym stosunkiem może być ciężko, wydaje mi się, że to bardzo indywidualna rzecz.
Powodzenia! Wink
#12

Panowie, to nie kulturystyka! Nie skupiamy się na stosunku siły do masy, proporcjach itp. W gimnastyce dźwigasz własne ciało, więc czym jest cięższe, tym gorzej. Dlatego nie skupiamy się na hipertrofii a stymulujemy mięśnie różnymi bodźcami stosując wszystkie możliwe rodzaje pracy mięśniowej. Wtedy mięsień się zagęszcza. Taki stan jest naturalnym następstwem mądrze rozplanowanego treningu w którym jest statyka, eksplozywność, wytrzymałość siłowa itp. A stosowanie jakichś algorytmów typu: mam 170 cm wzrostu więc powinienem mieć w bicku 40cm jest bez sensu.
#13

Jak również nie skupiajmy się na sile maksymalnej bo to nie trójbój..
Trzeba rozwijać ciało harmonijnie jeśli chcemy być silni,wytrzymali itd.
Ciekawostką jest (dla tych którzy chcą poprawić osiągi siłowe na siłowni) że trening gimnastyczny znacząco je poprawi! Co jest potwierdzone.
#14

Zahir, ale tu nikt nie mówi o proporcjach. Po prostu pytanie, do którego momentu wystarczy stymulacja układu nerwowego a kiedy należy wpleść trochę hipertrofii?
#15

Nigdy nie wystarczy "Stymulacja układu nerwowego" i nigdy nie należy wplatać hipertrofii. Celem treningu gimnastycznego jest:
1 Poprawienie ogólnej sprawności fizycznej, kondycji, wydolności
2 Zadbanie o odpowiednie zakresy ruchu poprzez poprawę gibkości i mobilności (czyli połączenia gibkości z siłą)
3 Poprawa koordynacji ruchowej
4 Poprawa skoczności i wyczucia równowagi
5 Rozwinięcie wytrzymałości siłowej, eksplozywności, siły statycznej i na końcu siły względnej

Nie wypisałem rzecz jasna wszystkiego a kolejność jest przypadkowa. Rzecz w tym, że chcąc rozwijać wszystkie te parametry nie możesz skupiać się wyłącznie na treningu siłowym nawet jeśli jest on wszechstronny. A ograniczanie go do kilku trików zupełnie jest bez sensu. Z kolei jeśli mądrze rozplanujesz trening, tak by zawierał wszystko co wyżej wymienione, to automatycznie sylwetka sama się zrobi, bez konieczności zastanawiania się czy wplatać hipertrofie miofibrylarna, czy też nie Wink
#16

Siła nie jedno ma imię..a ludzie zbyt często skupiają się tylko na tej maksymalnej..
Co do układu nerwowego to jest baaardzo złożone zagadnienie.
#17

Rozumiem was ale chodzi mi to ze do tej pory na silowni bylo prosto z dieta: chce robic mase daje kalorie na plus chces rzezbic daje na minus. teraz natomiast nie mam pojecia czy robic sobie deficyt zeby schudnac czy dac na plus czy utrzymywac mase Tongue
#18

No dobrze Zahir, to żeby ustosunkować się do Twojej wypowiedzi Wink myślę że nasze pytania dotyczą głównie piatego punktu. Zakładając, że resztę punktów spełniamy. Z założeń gimnastyki wynika, że trenując pod siłę statyczna zależy nam na przyrostach siły, przy jak najmniejszym wzroście masy. Dla mnie to nic innego jak ograniczenie do minimum hipertrofii (poprawcie mnie jeśli się mylę). Stąd konkluzja w formie pytania: jak długo można budować siłę bez wzrostu masy mięśniowej? Do którego momentu jest to skuteczne?
#19

https://bodyrelax.pl/co-warunkuje-sile-miesniowa/
Tu jest ciekawy i fachowy art na temat.
#20

(2016-09-24, 08:44)Andrew napisał(a):  No dobrze Zahir, to żeby ustosunkować się do Twojej wypowiedzi Wink myślę że nasze pytania dotyczą głównie piatego punktu. Zakładając, że resztę punktów spełniamy. Z założeń gimnastyki wynika, że trenując pod siłę statyczna zależy nam na przyrostach siły, przy jak najmniejszym wzroście masy. Dla mnie to nic innego jak ograniczenie do minimum hipertrofii (poprawcie mnie jeśli się mylę). Stąd konkluzja w formie pytania: jak długo można budować siłę bez wzrostu masy mięśniowej? Do którego momentu jest to skuteczne?

W gimnastyce nie trenujemy "pod siłę statyczną". Statyka to tylko jeden z aspektów i nawet na tak siłowym przyrządzie jak kółka musimy w układzie umieścić poza statyką: elementy dynamiczne, dynamiczne do stania na rękach, dynamiczne do przytrzymań siłowych i akrobatyczny zeskok.

Stąd też trenując "pod kółka" w treningu po rozgrzewce umieszczamy:
1.statykę.
2. eksplozywność.
3. trening techniczny (czyli naukę elementów) często obejmujący obwód techniczny (wprawki) oraz kolejne progresje elementów lub same elementy (z pomocą lub bez)
4) obwód siłowy (w zależności od okresu będzie on albo nastawiony na budowę siły albo wytrzymałości )

Czyli nie trenujemy samej statyki Wink Znajdzie się tu miejsce również na pompowanie bicka ; ) w przypadku zaawansowanych zawodników również przy użyciu ciężarów, przy czym najczęściej będą to ćwiczenia ukierunkowane , zupełnie inne od tych stosowanych na siłowni. Jak można zaobserwować na każdych zawodach gimnastycy do ułomków nie należą i swój obwód w bicu mają; )

Chciałbym się odnieść jeszcze do cyklów "na masę " i na "rzeźbę" o których mowa była powyżej. To chyba najgłupsze rzecz jaka występuje w sportach sylwetkowych. Ludzie najpierw się tuczą jak brojlery a potem głodzą żeby zrzucić to co przybrali. W gimnastyce zawodnik ma cały czas trening o bardzo dużej objętości przy którym ciężko przytyć. Mięśnie są atakowane praktycznie każdym rodzajem pracy mięśniowej a nie tylko takimi które gwarantują najszybsze przyrosty. Ta zróżnicowana stymulacja i wzmacnianie mięśni na całej długości powoduje ich zagęszczenie i co za tym idzie gimnastycy przez cały rok są "na rzeźbie".


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości