Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Overcoming Gravity
#31

Już się pisze... Big Grin
#32

Odkopię wątek Smile

Czytam ostatnio "Overcoming Gravity" i zastanowiła mnie jedna rzecz. Mianowicie Low pisze, że aby osiągnąć większą siłę musimy ćwiczenia wykonywać tak ekspolzywnie jak się tylko da ("as expolsive as possible"), co się trochę kłóci z tym czego byłem dotąd uczony. Moje dotychczasowa wiedza na temat tempa ćwiczeń "na siłę" sprowadzała się głównie do zasady "Pośpiech Twój wróg".
Jakie macie opinie na ten temat?
#33

Moim zdaniem tutaj chodzi autorowi o to, by wykonać ćwiczenie "jak najszybciej i jak najdokładniej". Z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Przykład pompki: robię szybki, kontrolowany ruch w górę (najszybszy jak się da), upadam również tak samo,nie jak słoń. Jedna uwaga: Ćwiczenia eksplozywne winno się wykonywać na początku treningu (po rozgrzewce), z tego tytułu,że mięśnie są wypoczęte i zregenerowane. Gdy zaczniemy robić ćwiczenie niepoprawnie, natychmiast przestajemy jego wykonywania.
#34

(2014-12-18, 21:12)KrzysiekIno napisał(a):  Moim zdaniem tutaj chodzi autorowi o to, by wykonać ćwiczenie "jak najszybciej i jak najdokładniej". Z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Przykład pompki: robię szybki, kontrolowany ruch w górę (najszybszy jak się da), upadam również tak samo,nie jak słoń. Jedna uwaga: Ćwiczenia eksplozywne winno się wykonywać na początku treningu (po rozgrzewce), z tego tytułu,że mięśnie są wypoczęte i zregenerowane. Gdy zaczniemy robić ćwiczenie niepoprawnie, natychmiast przestajemy jego wykonywania.

No właśnie widzisz, ja byłem uczony, że taką pompkę to trzeba wykonywać wolno i "delektować się nią" Smile A tak jak czytam to wychodzi na to, że chcą się nauczyć np. dipów to trzeba je robić eksplozywnie...

Ale dzięki za odpowiedź. Smile
#35

Nie ma czegoś takiego jak trening na siłę. Są różne rodzaje siły i w związku z tym różne sposoby jej kształtowania. Ten w którym robisz szybkie ruchy rozwija siłę eksplozywną. Jak napisał Krzysiek w takim treningu ważne jest by być dobrze rozgrzanym (inaczej łatwo o kontuzję) i zarazem wypoczętym (w przeciwnym wypadku zamiast wyrabiać siłę utrwalamy tylko złe nawyki). Wykonywanie ćwiczeń powoli brało się z potrzeby utrudnienia ruchu, by wykonać mniej powtórzeń, co miało za zadanie trenowanie siły a nie wytrzymałości. Wciąż można spotkać takie podejście, choć jest ono przestarzałe i nienajlepsze. Powolne ruchy negatywnie wpływają na szybkość i wcale nie najlepiej kształtują siłę. Jest wiele innych sposobów na zwiększenie obciążenia. W gimnastyce skupiamy się na tych, które albo mocniej angażują ciało (np. przez trudniejszą dźwignię), albo łamią schematy ruchowe. Dzięki temu wciąż się rozwijamy a nie powielamy tego samego ruchu, tyle że w wolnym tempie, co bardziej rozwija wytrzymałość, niż siłę.
#36

Wg mnie obydwa ruchy są bardzo ważne i obydwa należy ćwiczyć. To całkiem inne skurcze, (można znaleźć wątki opisujące różne skurcze). Takie bardzo powolne ruchy to juz chyba bardziej wytrzymalosc cwiczymy zamiast siłę, chociaż jakieś lepsze opanowanie elementu, jak nie robimy poprawnie albo gubimy sylwetke w trakcie powtórzenia, to możnaby chyba w ten sposób nabierać dobrych nawyków.

Jakby popatrzeć na jakieś złożone ruchy typu siłowe wejscie - muscle up, to w szybkim możemy ominąć zbyt trudny moment ruchu wyciągnięcia łokci nad drążek, ale wtedy na poczatku musimy się dobrze napędzić. W powolnym chodzi niemalże tylko o to, by była siła do wyciągniecia łokci nad drążek. Więc te ruchy mogą się różnić bardzo Smile

edit. wyprzedziłeś mnie zahir.
#37

(2014-12-18, 22:07)zahir napisał(a):  Nie ma czegoś takiego jak trening na siłę. Są różne rodzaje siły i w związku z tym różne sposoby jej kształtowania. Ten w którym robisz szybkie ruchy rozwija siłę eksplozywną. Jak napisał Krzysiek w takim treningu ważne jest by być dobrze rozgrzanym (inaczej łatwo o kontuzję) i zarazem wypoczętym (w przeciwnym wypadku zamiast wyrabiać siłę utrwalamy tylko złe nawyki). Wykonywanie ćwiczeń powoli brało się z potrzeby utrudnienia ruchu, by wykonać mniej powtórzeń, co miało za zadanie trenowanie siły a nie wytrzymałości. Wciąż można spotkać takie podejście, choć jest ono przestarzałe i nienajlepsze. Powolne ruchy negatywnie wpływają na szybkość i wcale nie najlepiej kształtują siłę. Jest wiele innych sposobów na zwiększenie obciążenia. W gimnastyce skupiamy się na tych, które albo mocniej angażują ciało (np. przez trudniejszą dźwignię), albo łamią schematy ruchowe. Dzięki temu wciąż się rozwijamy a nie powielamy tego samego ruchu, tyle że w wolnym tempie, co bardziej rozwija wytrzymałość, niż siłę.
Mądrze prawisz... Smile
Dzięki za wyjaśnienie moich wątpliwości.
#38

Dodam jeszcze, że zamiast ruchów powolnych proponuje wprowadzić do treningu (poza eksplozywnością) ćwiczenie w których występuje izometryczna i izotoniczna praca mięśniowa.
#39

"ruch powolne", wymagaja duzej kontroli, to taki rodzaj treningu podchodzacy pod izmoterie, tylko na calej dlugosci miesnia. przynajmniej tak mnie sie wydaje. czesto wykonywalem np. podciaganie ruch do gory eksplozywny, w dol powolny, z zatrzymaniami. wg mnie daje to dobre rezultaty.

kp
#40

Pytanie jakie mamy cele, na początku treningu wykorzystujemy ćwiczenia izometryczne w izolowanych pozycjach stopniowo przechodząc dalej, dodając siłę dynamiczną wolną - szybką - zrywową wszystko zależy od potrzeb i elementu którego nauczamy.

Aby nauczanie szybkości było poprawne musimy być wypoczęci ze względu na układ nerwowy i mięśniowy, maksymalne zaangażowanie tych 2 czynników pozwala na poprawnie wykonany trening tego typu. Nie wspominając o przygotowaniu fizycznym i technicznym które są bardzo ważne aby nie wystąpiła kontuzja a sam trening był efektywny.

To wszystko w wielkim skrócie.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości