Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Praktyka Ruchu w Tańcu Ulicznym - Ciało Tancerza.
#1
Music 

Hej Gimnastyczna załogo!

[Obrazek: brx3avj96qve.jpg]

Praktyka Ruchu w Tańcu Ulicznym to książka o obserwacji i wyciąganiu wniosków. To książka o tym, jak ciało i umysł powinny współpracować z ruchem. To książka nie tylko o b-boyingu, ale i o moim poglądzie na szeroko pojęty taniec uliczny. Czerpie z czysto sportowego podejścia dotyczącego kolejności rozwoju poszczególnych cech motorycznych i przelewa to na taneczne realia. Rzuca światło na najczęściej spotykane w świecie tańca ulicznego teoretyczne zagadnienia. Jeśli sądzisz, że nauczysz się tutaj jak wykonywać kroki, to jesteś w błędzie. Dowiesz się jednak, jak przygotować ciało oraz jak odczytywać i uzupełniać braki, przez które dane ruchy mogą sprawiać Ci trudność.

F R A G M E N T - R E C E N Z J I
Autorstwa Zamojskiego B-Boya z ponad 12 letnim doświadczeniem w dziedzinie Break Dance.

Tajemnicza minimalistyczna okładka, zamyślona twarz autora i enigmatyczny tytuł „Praktyka Ruchu w Tańcu Ulicznym”. Tytuł jak najbardziej adekwatny do zawartości, ale w pierwszym momencie wydał mi się niejasny. Mimo wszystko stwierdziłem że brzmi profesjonalnie, więc autor musiał podejść do tematu na poważnie.Szybko się okazało, że moje przypuszczenia były słuszne bo już pierwsze strony utwierdziły mnie w przekonaniu że nic tu nie jest przypadkowe, lub napisane bez uprzedniego dokładnego zgłębienia zagadnienia.

Przeglądając spis treści uznałem, że jest to opracowanie bardzo szczegółowo rozplanowane i napisane w sposób akademicki, może troche zbyt naukowy, ale na szczęście zrozumiały. Przyzwyczailiśmy się wszyscy, że jeżeli chodzi o Hip Hop to raczej z daleka trzymamy się od sportowego, syntetycznego podejścia rodem z Akademii Wychowania Fizycznego. W tym wypadku miałem wrażenie, że autor podjął próbę przełamania tego schematu i pogodzenia luźnego hip hopowego podejścia z podejściem profesjonalno-sportowym. W treści bardzo często pojawiają się książkowe definicje. Takie pojęcia jak np.; baza motoryczna, stabilność rdzenia czy moc tlenowa brzmią tajemniczo dla zwyczajnego tancerza ulicznego i wymagają definicji, schematów, objaśnień, przykładów- to wszystko znajduje się w tym opracowaniu. Wszystko to przeplata się z takimi pojęciami jak np.; Freestyle, kreatywność, footworking – co jest już bliższe potocznemu rozumieniu tańca ulicznego. Obstawiam że pogodzenie tych dwóch światów i ułożenie tego w odpowiednim porządku musiało pochłonąć ogrom pracy. Przybliżeniu wszystkich tych pojęć służą przystępne mapki myśli, tabele i zdjęcia z przypisami. Zarazem przyznaję, że nie jest to książka którą można czytać jak powieść. Wiele zagadnień wymaga przemyśleń, kilkukrotnego przeczytania aby zrozumieć i wyobrazić sobie działanie w praktyce. Z drugiej strony często trafiałem na teksty i porady które wydawały mi się oczywiste, wręc banalne, ale nieraz przekonałem się że to co dla jednego jest w tańcu oczywiste od samego początku nie jest oczywiste dla każdego, nawet doświadczonego tancerza. W innych sytuacjach ta pozornie oczywista wiedza wymaga uporządkowania w czym może pomóc „Praktyka w Ruchu..”


Całą recenzję znajdziesz tutaj: http://www.gangel.6po.pl/darksqueeze/books-pr.php

Spis treści i możliwość zamówienia książki znajdziesz tutaj: http://praktykaruchu.none.pl/


Pozdrawiam serdecznie!
#2

Fajna koncepcja, pewnie w swoim czasie pokuszę się o zakup Wink Mnie "drewno" od urodzenia, zastanawia kwestia pamięci motorycznej. W sensie umiejętności powtarzania schematów ruchowych. Poruszyłeś tą kwestię w swoim dziele ?
#3

Poruszyłem. Bo tak naprawdę o to się opiera każda czynność która robimy. Nie wiem tylko czy poruszenie tego tematu w mojej książce będzie wystarczające by zaspokoić twoją ciekawość (jako kogoś kto już ma na ten temat spora wiedzę) bo prawda jest taka, że o samych nawykach i ich przyswajaniu można by napisać oddzielną książkę Wink


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości